10 põhjust Saaremaale tulemiseks

Otsides paika, kuhu minna puhkusele, siis soovitame Sul sel aastal reisida Euroopa keskpunkti, Saaremaale. Just siin see on, koordinaatidega 58°18′14″N 22°16′44″E. Siin asub ka Euroopa kõige paremini vaadeldav meteoriidikraater ja Lääne-Eesti kõrgeim pankrannik Panga pank. Loomulikult peavad Saaremaale reisima ka kohalikud kliimapagulased, sest just Saaremaal on Eesti kõige rohkem päikesepaistelisi päevi aastas. Kuid mis veel? Allpool on Sulle 10 põhjust Saaremaale tulemiseks.

Rahu ja vaikus

Saare maakond on üks väiksema asustustihedusega piirkondasid Eestis. Siin on Sul piisavalt privaatsust ja soovi korral saad olla täiesti üksi. Tihedama liiklustihedusega linnadest tulnutel võib kohati isegi tekkida imelik tunne, mille põhjendust koheselt ei oskagi seletada. Arvatavasti on see siinne piiritu vabadus ja tõsiasi, et Saaremaal ummikuid ei ole. Külastajad, kes väisasid Saaremaad möödunud suvel ütlesid, et kõige enam meeldib neile siinne loodus, rahu ning vaikus ja kohalikud inimesed. Saarlased võtavad külalisi lahkesti vastu ning huumorit kohalikud armastavad.

Saaremaa külalised hindavad kõige rohkem siin rahu ja vaikust

Spaad 

Saaremaa on kõige suurema spaade asustustihedusega linnasid Eestis, kokku on neid siin kaheksa. Võib öelda, et iga kümne elaniku kohta on siin üks voodikoht spaahotellis. Majutust leidub neis igale maitsele - nii väiksema ja privaatsema majutuse austajale kui ka suure spaakeskusega hotelli võlude nautijale. Kõikide hotellide peale on valikus ligi 400 erinevat hoolitsust. Külalisi ootavad siin ees 25 erinevat sauna ning 12 basseini. Hotelle asub nii linnast väljas idüllilistes maakohtades kui ka Kuressaare südalinnas. Spaapuhkus saarel on eriline.

 

Spaad on üheks kümnest põhjusest Saaremaale tulemiseks
Saaremaale tulemise üheks põhjuseks on siinsed spaad

Muhedad saarlased

Saarlased oma muheda olekuga on juba üksinda piisav põhjus Saaremaa reisi ette võtmiseks. Külalised võetakse alati avasüli vastu ja lisaks heale-paremale ninaesisele kostitatakse saabujaid tihtilugu ka saare huumoriga. Nalja armastavad saarlased väga. Teinekord mõnele mandrilt tulnule tunduvad saarlaste naljad isegi natuke kohatud või siis liiga järsud. Eriti soojad suhted teineteise tögamise osas on muidugi hiidlastega. Lisaks huumorisoonele on omamoodi ka saarlaste kõnepruuk. Kui laulev kõneviis ja Ö tähe kasutamine on lihtsalt kena kuulata, siis tõsise saare murraku kasutamise puhul võib mujalt tulijale jutt üsna segaseks jääda. Kas Sina oskaksid midagi teha, kui saarlane ütleb Sulle: „Aa oo ää!“ Ja süda on saarlastel kahtlemata suur. Külavaheteel vastutulevaid võõraid tervitatakse sõbralikult nagu ammuseid tuttavaid. Kätte juhatatakse köikse paremad rannad ja suitsukala ostukohad. Aga parimad seenemetsad jätab saarlased siiski oma teada.

Saaremaale tulemise üheks põhjuseks on siinsed humoorikad ja muhedad inimesed

Toit  

Maitseelamusi saartel jätkub. Alustades suitsukalast kuni pannileiva ja apurokani välja. Tekkis kohe huvi, et mis asjad need kaks viimast on? Pannileib on traditsiooniline pala, mis tuntud just Saaremaal, apurokk pärineb Muhust. Pole uudis, et saarlased on ka suured kalurid. Saarlased suitsutavad, marineerivad, kuivatavad ja praevad kala. Ka mitmed restoranid ning kodukohvikud pakuvad kalaroogasid mitmel eri viisil. Värsket kala pakuvad igapäevaselt ka mitmed restoranid, menüüst otsi üles päeva kalasaak. Restoranid on siin kõrgetasemelised. Võttes aluseks põhjamaades välja antavat White Guide tunnustust, siis siinsetel saartel asub kümnendik Eesti parimatest restoranidest. Saared on tuntud ka just traditsioonilise koduõlle valmistamise poolest. See tasub maitsmist, kuid tarbida mõõdukalt!

Saaremaal on kõrge toiidukultuur, see on ka üheks põhjuseks saaremaale reisimiseks

Loodus 

Rabad, matkarajad, loomad, lilled, linnud ootavad Sind. Kes armastavad matkamist, siis neile on siin kokku 123 km pikkuses matkaradu. Kõige enam leidub matkaradasid Vilsandi rahvuspargi territooriumil. Üks huvitavamaid teekondi on matk Harilaiu poolsaarel, mis tipneb Kiipsaare tuletorniga. Sinna paika peab matkama, autoga see ligipääsetav ei ole. Seiklusi pakub ka Koigi raba. Seal on nii laudkattega lõike kui ka metsikumaid radasid. Võta sel suvel eesmärgiks tõusta ühel hommikul piisavalt vara, et nautida päikesetõusu rabas. Rabad on rabavad. Loodushuvilistele pakub palju avastamisrõõmu ka siinne floora ja fauna. Eestis on kokku loendatud 38 õitsvat orhideeliiki, Saaremaal võib neist kohata 36 eri liiki. Linnuvaatlejatele on igal kevadel ja sügisel Saaremaal palju pakkuda. Just Sõrve poolsaar on koht, kus paljud linnud teevad peatuse. Fotojahiks on siinsed metsad ideaalsed, kui soovitakse pildile püüda punahirvesid, metskitsesid, metssigu.

Linnuvaatlus on üheks põhjuseks Saaremaale tulemiseks
Saaremaale tulemise üheks põhjuseks on sinne eriline loodus

Väikesaared 

Saaremaa on Eesti suurim saar, aga siin on ümberringi palju väiksemaid saari, mida peab avastama. Vilsandi, Abruka, Ruhnu, Muhu ning Viirelaid ootavad Sind külla. Vilsandi saar on Vilsandi rahvuspargi keskmeks. Piirkond on tuntud ka hea hülgevaatluse paigana. Abruka saar asub mõne kilomeetri kaugusel Roomassaare sadamast. Just sellel saarel asub laialehine lehtsalumets, mis on Läänemere mail ainulaadne. Seda metsa peab oma silmaga kaema. Kui soovid veidi kaugemale sõita, siis ootab Sind Ruhnu. Ruhnus olles käi kindlasti Ruhnu puukirikus, teadaolevalt on see Eesti vanim puithoone. Kui tulid Saaremaale autoga, siis läbisid ka Muhu saart, mis pakub palju avastamist. Muhu saare külje all asub Viirelaid. Sellel laiul on Sul võimalus kogeda, mis tunne on olla täitsa üksi ühel saarel. Ei saa ka mainimata jätta, et Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO biosfääri programmialale “Inimene ja bisfäär”, mis tähendab, et siinsed inimesed on elanud aastasadu kooskõlas loodusega ning hoiavad ning hoolivad keskkonnast.

Saaremaale tulles külasta ka väikesaari, näiteks Vilsandit
Siinsed väikesaared on üheks põhjuseks Saaremaale reisimiseks

Erilised elamused

Eks elamusi leidub igal pool ja neid võib leida igas asjas. Soovid ööbida tuulikus? Siin on see võimalik. Oled unistanud ööbimisest onnis, mis asub puu otsas? Saaremal saab. Süda ihkab ööbida romantilises talumajas? Pole vaja kaugelt otsida, tule saartele! Ka kontsertpaikade osas ollakse saartel leidlikud. Endises rannakaitsepatareis Ninasel saab juuli kuus nautida Mustjala festivali kontserti, kus pillide kõlaga seguneb ritsikate laul ning puudekohin - kontsert toimub värskes õhus. Olenevalt ilmast saab kas mäslevat merd või lummavat päikeseloojangut nautida Triigi sadamas asuvas Triigi  filharmoonias. See hoone muutub suvel kontserdi paigaks ja talvel on kasutusel paadikuurina. Elamusi merel pakub purjelaev Hoppet, mis seisab Kuressaare pargi vahetus läheduses Raiekivi säärel, kui ta just väljasõidul ei ole. Pardal korraldatakse kontserte, mida saab nautida seilates päikeseloojangusse, kuid saab minna ka väljasõidule näiteks Abruka saarele. Lisaks tavapärastele muuseumidele on Saaremaal võimalik külastada ka veealust muuseumi. Kuid selleks, et nautida veealuses muuseumis laevavrakkide võlu, peab külastajal olema ette näidata sukeldumise litsents. Näiteid on veel. Tule ja avasta enda jaoks just see paik, mis pakub Sinu jaoks erilisi elamusi.

Purjelaev Hoppet Kuressaares Saaremaal Raiekivi säärel
Saaremaa sündmused Triigi filharmoonias
Mustjala Festival Ninase rannakaitsepatareis

Tuletornid 

Tuletorne on siin palju. Roni näiteks Sõrve tuletorni tippu. Sealt avanevad ahhetama panevad vaated ning ilusa ilma korral on näha isegi Lätit. Kuid tähelepanuväärseid tuletorne on veelgi. Näiteks Kiipsaare tuletorn Harilaiu poolsaarel, mis tuntud ka kui Eesti oma Pisa torn, mis vees olles on viltu vajunud. Nagu varasemalt mainitud sai, siis Saaremaalt tuleb edasi reisida ka väiksematele saartele. Ruhnus on tuletorn, mis on väidetavalt  projekteeritud Gustave Eiffeli poolt. Tuletorne on veelgi. Tule vaid kohale ja otsi need üles.

Arhitektuur 

Arhitektuuri nautlejatele siin ispiratsiooni jagub. Kuressaare linna üheks sümboliks on 14. sajandist pärit Kuressaare piiskopilinnus, mis on teadaolevalt inspireerinud ka arhitekt Louis I. Kahni, kes veetis osa oma lapsepõlves just Kuressaares. Tähelepanu väärivad ka seitse siinset keskaegset kirikut, maalinnad ja taluarhitektuur. Külasta Mihkli talumuuseumit Kihelkonnal ja saad teada kuidas saarlased vanasti elasid. Lähiminevikust on Kuressaare arhitektuuripärliks imposantne endine Saare KEK ehk kolhooside ehituskontor, mille arhitektiks on Marika Lõoke. Tänagi kannab hoone nime Saare KEK, kus asub KEK ehk kena elu keskus, kus asub muuseum ja hoone on kasutusel ka kontsertpaigana. Põnevaid ja lugusid jutustavaid arhitektuurinäiteid on siinsetel saartel veelgi, tuleb vaid kohale tulla.

 

Saaremaal on seitse keskaegset kirikut

Tegevused õhus, maal ja merel 

Tegevusi jagub siin kõigile! Mine terve perega siinsetesse seiklusparkidesse ronima. Golfi saad mängida maagilise vaatega golfiväljakul, kus mängu saadab linnulaul ja raja kaugemates punktides on võimalik silmata ka metsloomi. Metsa tasub minna seenele ja marjule, kuid kaasa tasub haarata ka disc golfi kettad, kuna neid radu on siin mitmeid. Saaremaa looduse võlu on kena nautida just rattaga. Laenuta saarel ratas ning asu avastama. Kuressaare lähiümbruses on head jalgrattateed, kuid ka maanteedel on liiklustihedus hõre ning jalgrattaga seal kena sõita. Plussiks on veel, et siin ei ole mägesid ehk et sõita saab kenasti laugel pinnal. Need, kes soovivad elamusi vees, saavad minna surfama ja SUP-i lauaga sõitma. 

 

Saaremaale tullakse surfama

Kena lugu! Aeg luua uusi lugusid. Oleme Sind oodanud.

Viimati muudetud: 2. juuli 2020

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.