Loodusrajad

Loodusrajad

Saaremaa loodusega lähemaks tutvumiseks ning siinse rahu ja vaikuse nautimiseks ootavad sind matka- ja loodusrajad. Neid on saartel mitmesuguseid. Lühemad matkarajad on vaid kilomeeter pikad. Pikemad aga paarikümne kilomeetrised.

 

Matkaradade poolest on eriti rikas Vilsandi rahvuspargi territoorium

Sealtkandist leiad ka saare ühe populaarseima matkaraja.  See Harilaiu poolsaarel asuv rada viib kuulsa meres seisva Kiipsaare tuletornini. Mööda Elda-Soeginina matkarada jalutades on kevadeti suur tõenäosus peale sattuda merepiiril lesivatele hüljestele. Adrenaliinijanusemad võivad ette võtta matka läbi vee. Kuusnõmme poolsaarelt algab üle laidude kulgev matkarada, mille teine ots on Vilsandi saarel. Enne sellele rajale asumist tasub kindlasti läbi astuda Vilsandi rahvuspargi keskusest Loona mõisas, et üle küsida veetaseme ja tuule prognoos.

Vilsandi rannikuloodusest sootuks erinev vaatepilt avaneb Koigi rabas. Nelja kilomeetri pikkusel matkarajal saad nautida tõelist rahu ja vaikust, saatjaks vaid enda sammud ja eemalt kostuvad metsloomade huiked. Sillerdava rabajärve ilu saad endasse ammutada nii järve servale rajatud platvormilt kui ka raja äärde püstitatud vaatetornist.

Vilsandi saar on ideaalne paik matkamiseks // Foto: Margit Kõrvits
Koigi rabaga on seotud palju müstilisi legende // Foto: Kristina Mägi

Looduse nautimiseks ei pea saare pealinnast üldse väga kaugele minema, loodusrajad on vahetus läheduses. Kuressaare kesklinnast 10-minutise jalutuskäigu kaugusel asub Kuressaare tervisepark, mille 2 km pikal rajal saad linnasaginast puhata. Kudjape-Upa terviserajal saad jalutamisele vahelduseks mängida näiteks disc-golfi. Kuressaare külje all asuvas Loode tammikus ootavad Sind suve hakul imelised orhideed.

 

Rannarajad ühendavad looduse ja kirjanduse

Saaremaa on rikas ka kirjanduse poolest. Siin on sündinud ja elanud kirjandusklassikud, siinsest loodusest on kirjutanud suvitajaist sõnameistrid. Selleks, et saada mõnus ülevaade kirjandusest samal ajal loodust nautides, sea sammud NaviCup kaardi abil meie rannaradadele. Nii saad jalutades või rattaga liikudes kuulda lugusid, luuletusi või põnevaid katkendeid väga erinevatelt autoritelt. Tänaseks on valikus kolm rada: Kuressaare linn, Nasva rada ja Roomassaare.

Kuressaare terviseparki kasutavad nii suured kui väikesed // Foto: MTÜ Visit Saaremaa
Kirjanduslike matkaradade kaart viib sind rännakule mööda põnevaid kirjandusega seotudpaiku
Rannarajad ühendavad looduse ja kirjanduse // Foto: Kristina Mägi

Saaremaal on toredad loodusrajad, kuhu lapsed tahavad minna

Püha-Soobiku matkarajal saab parvega ületada veetakistuse, kõndida sildadel ja suviti imetleda õitsevaid võhumõõku. Lapsi saadavad infoviitadel kogu raja vältel vahvad lastepärased tegelased Soo ja Moo, kes näitavad ette, mida igas punktis teha saab ja kuidas ohutult käituda. Salme jõe kaldale on rajatud Suure Tõllu raiesmaa, kus lühikesel tervislikul matkarajal saad oma jõudu ja osavust proovida erinevate Suure Tõlluga seotud takistuste juures. Sellelt ranna äärde rajatud mõnesaja meetri pikkuselt terviserajalt leiad legenditahvlitega varustatud punktid kiikumiseks, tasakaaluharjutusteks ja jõukatsumiseks.

Tõelistele matkasõpradele on olemas ka 260 km pikk matkarada.  Rada ei ole looduses maha märgitud, aga annab näpunäiteid mitmepäevaseks pikaks jalgsimatkaks läbi Saaremaa looduskauniste kohtade. Matkarada ühendab mitmeid Saaremaal juba olemasolevaid õppe-ja matkaradu. Retk viib matkaja ootuspäraselt mere äärde, aga lisaks sellele ka rappa, metsa, niitudele, raudteele, maalinnadele, kaunitesse küladesse, loopealsetele, karstialadele, allikatele.

Püha-Soobiku matkarada pakub palju avastamisrõõmu // Foto: Margit Kõrvits
Matkaradu leidub nii mereääres kui metsatukas // Foto: Kristina Mägi

Võib julgelt öelda - Saaremaa ei ole ainult kadakad ja mererannad, vaid siinne loodus pakub huvilistele palju rohkem avastamisrõõmu.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.