Loodusrajad

Loodusrajad

Saaremaa loodusega lähemaks tutvumiseks ning siinse rahu ja vaikuse nautimiseks ootavad sind matka- ja loodusrajad. Neid on saartel mitmesuguseid. Lühemad matkarajad on vaid kilomeeter pikad. Pikemad aga paarikümne kilomeetrised.

 

Matkaradade poolest on eriti rikas Vilsandi rahvuspargi territoorium

Sealtkandist leiad ka saare ühe populaarseima matkaraja.  See Harilaiu poolsaarel asuv rada viib kuulsa meres seisva Kiipsaare tuletornini. Mööda Elda-Soeginina matkarada jalutades on kevadeti suur tõenäosus peale sattuda merepiiril lesivatele hüljestele. Adrenaliinijanusemad võivad ette võtta matka läbi vee. Kuusnõmme poolsaarelt algab üle laidude kulgev matkarada, mille teine ots on Vilsandi saarel. Enne sellele rajale asumist tasub kindlasti läbi astuda Vilsandi rahvuspargi keskusest Loona mõisas, et üle küsida veetaseme ja tuule prognoos.

Vilsandi saar on ideaalne paik matkamiseks // Foto: Margit Kõrvits

Vilsandi rannikuloodusest sootuks erinev vaatepilt avaneb Koigi rabas. Nelja kilomeetri pikkusel matkarajal saad nautida tõelist rahu ja vaikust, saatjaks vaid enda sammud ja eemalt kostuvad metsloomade huiked. Sillerdava rabajärve ilu saad endasse ammutada nii järve servale rajatud platvormilt kui ka raja äärde püstitatud vaatetornist.

Koigi rabaga on seotud palju müstilisi legende // Foto: Kristina Mägi

Looduse nautimiseks ei pea saare pealinnast üldse väga kaugele minema, loodusrajad on vahetus läheduses. Kuressaare kesklinnast 10-minutise jalutuskäigu kaugusel asub Kuressaare tervisepark, mille 2 km pikal rajal saad linnasaginast puhata. Kudjape-Upa terviserajal saad jalutamisele vahelduseks mängida näiteks disc-golfi. Kuressaare külje all asuvas Loode tammikus ootavad Sind suve hakul imelised orhideed.

Kuressaare terviseparki kasutavad nii suured kui väikesed // Foto: MTÜ Visit Saaremaa

Tõelistele matkasõpradele on olemas ka 260 km pikk matkarada.  Rada ei ole looduses maha märgitud, aga annab näpunäiteid mitmepäevaseks pikaks jalgsimatkaks läbi Saaremaa looduskauniste kohtade. Matkarada ühendab mitmeid Saaremaal juba olemasolevaid õppe-ja matkaradu. Retk viib matkaja ootuspäraselt mere äärde, aga lisaks sellele ka rappa, metsa, niitudele, raudteele, maalinnadele, kaunitesse küladesse, loopealsetele, karstialadele, allikatele.

Matkaradu leidub nii mereääres kui metsatukas // Foto: Kristina Mägi

Saaremaal on toredad loodusrajad, kuhu iga lapsed tahavad minna

Püha-Soobiku matkarajal saab parvega ületada veetakistuse, kõndida sildadel ja suviti imetleda õitsevaid võhumõõku. Lapsi saadavad infoviitadel kogu raja vältel vahvad lastepärased tegelased Soo ja Moo, kes näitavad ette, mida igas punktis teha saab ja kuidas ohutult käituda. Salme jõe kaldale on rajatud Suure Tõllu raiesmaa, kus lühikesel tervislikul matkarajal saad oma jõudu ja osavust proovida erinevate Suure Tõlluga seotud takistuste juures. Sellelt ranna äärde rajatud mõnesaja meetri pikkuselt terviserajalt leiad legenditahvlitega varustatud punktid kiikumiseks, tasakaaluharjutusteks ja jõukatsumiseks.

Püha-Soobiku matkarada pakub palju avastamisrõõmu // Foto: Margit Kõrvits

Võib julgelt öelda - Saaremaa ei ole ainult kadakad ja mererannad, vaid siinne loodus pakub huvilistele palju rohkem avastamisrõõmu.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.


Liitu uudiskirjaga


    TAVA

    Uudiskirjast saad häid ideid ja vihjeid, kuidas planeerida oma järgmine saarepuhkus. Kirjutame, mida uut ja põnevat meitel on, mida siinsetel saartel teha
    ja läkitame teele meie ettevõtete parimad pakkumised.