Hülgevaatlus Saaremaal

Hülgevaatlus Saaremaal

 

Saaremaa looduse lahutamatuks osaks on ranniku lähedusse koondunud hallhülgelesilad, kus võib kohati olla isegi 200-300 isendit kivide pärast võitlust pidamas. Hülgevaatlus Saaremaal on võimalik aastaringselt.

 

Hülgeid saab oma silmagagi näha, kui õigel ajal õiges kohas olla. Eriti armsad on hülgepojad, kes sünnivad tavaliselt veebruari lõpus-märtsi alguses. Neid väikseid valgeid karvapalle on tore binokliga merekaldalt jälgida. Kui talv on soe ja jääkihihti merele ei tule, siis hülged poegivad rannikul. Sellisel juhul on äärmiselt tähtis, et inimesed ei häiriks hüljeste ja nende poegade tegevust, neile ei tohi minna lähedale. Tuleb hoida distantsi ja kõike vaadelda eemalt, soovituslikult binokliga.

 

Parim piirkond hülgevaatluseks Saaremaal on läänerannik – Vilsandi rahvuspargi territoorium. Kui talvel võib rannalt binokliga näha hülgeid merejääl toimetamas, siis suvisel ajal peab hülgevaatluseks kaugemale merele sõitma. Aga ka see on võimalik.

Hülgevaatlus Saaremaal on võimaluk aastaringselt, parim aeg selleks on varakevad, kui näeb hülgepoegasid
Hülgepoeg // Foto: Tõnu Ling

Hülgevaatlus Saaremaal on korraldatud mitme turismieetevõtja poolt. Huvilised viiakse paadiga just sinna, kus on parimad paigad hülgevaatluseks. Kogenud meremehed ja loodushuvilised teavad täpselt, kus hüljestele meeldib olla. Kel huvi hülgevaatlusretke kohta, siis peaks huvi korral kindlasti ühendust võtma mõne allpool oleva ettevõttega:
Islander
Barrakuuda
Ahoi Västriku
Pringeldivers

 

Hülgevaatklus Saaremaal - hülged on kogunenud lesilale, kus neid on paarkümmend tükki
Hallhüljeste lesila // Foto: Tõnu Ling
kaks naist vaatavad binoklitega kaldalt hülgeid, nad istuvad ühe panga astangul
Hülgevaatlejad Soeginina pangal // Foto: Kristina Mägi

Mõned soovitused hülgevaatluseks

  • Ära mine hüljestele liiga lähedale ning ära sööda neid. Kindlasti ei tohi hülgelesilate juurde minna nende poegimis- ja imetamisperioodil. Vaatle hülgeid distantsil, soovituslikult binokli abil.
  • Kuna merel on tuulisem ja jahedam kui kaldal, siis pane selga soojemad riided. Kui kardad merehaigust, siis käi läbi apteegist ja võta sisse medikament, mis aitab merehaiguse vastu.
  • Haara kaasa binokkel, sest lisaks hüljestele on võimalus näha ka tuhandeid linde - kormorane, luiki, kajakaid, isegi kotkast jne.
  • Ära viska vette prügi ega prahti, ära kasuta ega võta kaasa ühekordseid nõusid ning mikroplasti sisaldavaid tooteid. Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub aastast 1990 UNESCO biosfääri porogrammialale "Inimene ja biosfäär", see tähendab, et siinne loodus ja elukeskkond on hästi hoitud saarlaste poolt.

Hülgevaatluse kohta Eestis saad lugeda ka Puhka Eestis kodulehelt.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.