Saaremaa ja väikesaared

Saaremaa ja väikesaared

Saaremaa kõidab külastajaid omapärase kultuuriruumiga, rahvusvaheliste festivalidega, spordisündmustega ja teiste kenade kultuuriüritustega; siin saab nautida loodust ja kuulata linnulaulu, eemale kiirest linnaelust. Kuid, kui oled saarele tulnud, siis ootavad avastamist ka väikesaared, mis siin läheduses asuvad ja ehedaid elamusi pakuvad.

 

Muhu ...

... on idülliline väikesaar, mis väärib pikemat peatust. Muhu on koht, kus aeg puhkab. Just Muhus võib näha roositud pättidega tütarlapsi, jalutada luksuslikus Pädaste mõisapargis, ratsutada muinasradadel või uudistada Eesti ainukest sebrat, rääkimata jaanalindude imetlemisest. Muhu aastasadu muutumata külamiljöö ja maastik kutsuvad otsima endale pelgupaika saarel. Vahemaad erinevate vaatamisväärsuste vahel ei ole pikad ning seetõttu on suurepärane võimalus liikuda ka jalgrataste, hobuste ja paatidega. Muhus on esile toodud rannarahva kultuur muinasajast tänapäevani. Saarel väärtustatakse jõudsalt ka ökoloogilist tasakaalu ning tuuakse esile looduslähedane mõtteviis.

 

Suiti sõidab Muhu ja mandri vahel Väinamere uisk Moonland. Rohkem infot sõitude kohta leiab SIIT. Kui tahad Muhu saarele tulla oma alusega, siis ootab sind Kuivastu jahisadam, Koguva jahisadam, Lõunaranna sadam.

 

MUHUS MINE KINDLASTI

Saaremaa ja väikesaared ootavad avastamist. Teel Saaremaale tulled sõitsid arvatavasti läbi Muhu
Paadikuur Koguva külas, Muhus. Foto: Margit Kõrvits
Muhu kirik on üks seitsmest keskaegsest kirikust saartel
Muhu Katariina kirik tervitab kõiki Liiva keskuses // Foto: Margit Kõrvits

Abruka saar ....

... asub otse Kuressaare külje all. Just Abrukal saad näha Euroopa kõige põhjapoolsemat kaitsealust laialehist salumetsa. Julgemad saavad läbi vee sumbata väiksemale saarele Vahasele või ronida jääajal siia sattunud rändrahnude otsas. Abruka on hea paik, kuhu planeerida päevane reis - hommikul laevaga Abrukale ja õhtul Saaremaale tagasi. Abruka laeva graafiku leiad SIIT.

 

Suiti teeb liinireise Abrukale ka purjelaev Hoppet, mis väljub Raiekivi säärelt Abruka suunal ja tagasi Kuressaares ollakse õhtupoolikul. Abrukal olles jääb piisavalt aega ka saare peal ringi vaadata. Rohkem infot reiside kohta leiab SIIT.

 

ABRUKAL MINE KINDLASTI

  • Abruka laialehisesse Salumetsa ja Lippmaa pärna juurde www.abruka.ee/abruka/salulehtmets/
  • Vahase saarele ja sealsetele hiidrahnudele (Abruka külje all)
  • Heliseva kivi juurde

KUIDAS ABRUKALE SAAB?

Liinilaevaga
Ajaloolise purjelaevaga Hoppet

Purjelaevaga Sophia

Pringeldivers

Oma alusega Abruka jahisadam

Abrukale saab ajaloolise purjelaevaga Hoppet
Abrukale saab sõita ajaloolise purjelaevaga Hoppet // Foto: Valmar Voolaid
Abruka saarele saab matkata ka madala veetaseme korral jala
Abrukal saab matkata ka vees // Foto: Elle Mets

Vilsandi Rahvuspark koosneb omaette saarestikust ...

... mille suurimaks saareks on Vilsandi. Kogu rahvuspark on imeilusa loodusega linnukaitseala. Räägitakse, et Vilsandil pidi olema Euroopa puhtaim õhk. Vilsandit armastavad nii rändlinnud kui hülged, kellele meeldib rahvuspargi laidudel päikese käes peesitada. Viimastel aastatel on Vilsandile palju kuulsust toonud maailmarändurist saareelanik Jaan Tätte.

 

VILSANDIL MINE KINDLASTI

KUIDAS VILSANDILE SAAB?

Liinilaevaga

Islander'i paadiga

Oma alusega Vikati jahisadam

Vilsandi saarele pääseb lpaadiga Pappissaare sadamast
Vilsandi tuletorn on suviti avatud ka külastajatele // Foto: Marko Palm
Vilsandile saab paadiga Papissaare sadamast
Vilsandile saab paadiga Papissaare sadamast // Foto: Valmar Voolaid

Ruhnu saar ...

.... on omapärane paik, kuhu on küll raske pääseda, aga mille eraldatus ja teistmoodiolek kohale jõudes endast märku annab. Ruhnust leiad Eesti kõige vanema puitehitise - Ruhnu puukiriku aastast 1643, laulvad liivad ja Gustave Eiffeli poolt projekteeritud tuletorni. Suvel pääseb Ruhnu laevaga, mille graafiku leiab Tuuleliinide kodulehelt. Talvel saab saarele aga lennata.

 

RUHNUS MINE KINDLASTI

KUIDAS RUHNU SAAB?

Liinilaevaga

Lennukiga

Purjelaevaga Sophia

Ajaloolise purjelaevaga Hoppet

Oma alusega Ruhnu jahisadam

Eesti vanim puithoone on Ruhnu kirik
Eesti vanim säilinud puithoone asub Ruhnus // Foto: Reigo Jõe
Ruhnu tuletorn ootab külalisi
Ruhnu tuletorn on avatud ka külalistele // Foto: Reigo Jõe

Eriti uhke tunne on rentida endale terve saar. Eks? Ka see on võimalik. Viirelaid on 80 ha suurune maalapp Muhu ja mandrimaa vahel. Sealne majakavahikompleks on ideaalne koht rahu ja vaikuse nautimiseks, meeleolukate firmaürituste korraldamiseks ja luksuslikeks õhtusöökidest. Just nendega on Viirelaid palju populaarsust kogunud. Suure maa peakokad käivad siin aegajalt teemaõhtusööke korraldamas, mis reeglina on kõik pikalt ette välja müüdud. Laidu on nimetatuid suisa Eesti parimaks, kuid kõige raskemini ligipääsetavaks, restoraniks.

Viirelaid on laid, mis asub Muhu külje all. Saaremaa ja väikesaared ning laiud ootavad avastamist
Viirelaiu õhtusöögid on tõeliselt erakordsed // Foto: Viirelaiu majakavahikompleks

Saaremaa ümbruse väikesaarte kohta saad lugeda ka meie blogipostitusest "Kuus põnevat lugu Saaremaa ümbruse väikesaartest".

 

Kas teadsid, et Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO programmi "Inimene ja biosfäär"? See tähendab, et saarlased elavad kooskõlas loodusega ja oskavad hinnata siinset elukeskkonda. Saarlased hoolivad siinsest loodusest ja loodame, et ka meie külalised suhtuvad saartesse austusega.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.