Saaremaa ja väikesaared

Saaremaa ja väikesaared

Aastaid tagasi olid saared paigaks, kuhu pääsemine oli üsna raske või sootuks keelatud. Saaremaalegi pääses nõukogude ajal vaid lubade olemasolul. Nüüd on aga saartele võimalik tulla siis kui hing ihaldab. Saaremaale, kui Eesti suurimale saarele, toovad nii parvlaevad kui lennukid.

 

Muhust sõidetakse reeglina teel Saaremaale kiirelt läbi. Siiski - see idülliline väikesaar väärib pikemat peatust. Muhu on koht, kus aeg puhkab. Just Muhus võib näha roositud pättidega tütarlapsi, jalutada luksuslikus Pädaste mõisapargis, ratsutada muinasradadel või uudistada Eesti ainukest sebrat, rääkimata jaanalindude imetlemisest. Muhu aastasadu muutumata külamiljöö ja maastik kutsuvad otsima endale pelgupaika saarel. Külalisi teenindatakse sajandite vanustes palkmajades ja kõikjal kuuleb tutvustusi ka võõrkeeltes. Vahemaad erinevate vaatamisväärsuste vahel ei ole pikad ning seetõttu on suurepärane võimalus liikuda ka jalgrataste, hobuste ja paatidega. Muhus on esile toodud rannarahva kultuur muinasajast tänapäevani. Kõik sihtkoha tooted seisavad Eesti kultuuri elujõulisuse eest. Läbi erinevate turismipakettide ja koolitusprogrammide väärtustatakse jõudsalt ka ökoloogilist tasakaalu ning tuuakse esile looduslähedane mõtteviis.

Paadikuur Koguva külas Muhus
Paadikuur Koguva külas, Muhus. Foto: Margit Kõrvits

Abruka asub otse Kuressaare külje all. Just Abrukal saad näha Euroopa kõige põhjapoolsemat kaitsealust laialehist salumetsa. Julgemad saavad läbi vee sumbata kahele väiksemale saarele Vahasele ja Kasselaiule või ronida jääajal siia sattunud rändrahnude otsas. Abruka laeva graafiku leiab SIIT

 

Vilsandi Rahvuspark koosneb omaette saarestikust, mille suurimaks saareks on Vilsandi. Kogu rahvuspark on imeilusa loodusega linnukaitseala. Räägitakse, et Vilsandil pidi olema Euroopa puhtaim õhk. Vilsandit armastavad nii rändlinnud kui hülged, kellele meeldib rahvuspargi laidudel päikese käes peesitada. Viimastel aastatel on Vilsandile palju kuulsust toonud maailmarändurist saareelanik Jaan Tätte.

 

Ruhnu on omapärane paik, kuhu on küll raske pääseda, aga mille eraldatus ja teistmoodiolek kohale jõudes endast märku annab. Ruhnust leiad Eesti kõige vanema puitehitise - Ruhnu puukiriku aastast 1643, laulvad liivad ja Gustave Eiffeli poolt projekteeritud tuletorni. Suvel pääseb Ruhnu laevaga, mille graafiku leiab Kihnu Veeteede kodulehelt. Talvel saab saarele aga lennata www.lendame.ee

 

Kas teadsid, et Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO programmi "Inimene ja biosfäär"? See tähendab, et saarlased elavad kooskõlas loodusega ja oskavad hinnata siinset elukeskkonda.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust