Saaremaa ja väikesaared

Saaremaa ja väikesaared

Saaremaa kõidab külastajaid omapärase kultuuriruumiga, rahvusvaheliste festivalidega, spordisündmustega ja teiste kenade kultuuriüritustega; siin saab nautida loodust ja kuulata linnulaulu, eemale kiirest linnaelust. Kuid, kui oled saarele tulnud, siis ootavad avastamist ka väikesaared, mis siin läheduses asuvad ja ehedaid elamusi pakuvad.

 

Muhu ...

... on idülliline väikesaar, mis väärib pikemat peatust. Muhu on koht, kus aeg puhkab. Just Muhus võib näha roositud pättidega tütarlapsi, jalutada luksuslikus Pädaste mõisapargis, ratsutada muinasradadel või uudistada Eesti ainukest sebrat, rääkimata jaanalindude imetlemisest. Muhu aastasadu muutumata külamiljöö ja maastik kutsuvad otsima endale pelgupaika saarel. Vahemaad erinevate vaatamisväärsuste vahel ei ole pikad ning seetõttu on suurepärane võimalus liikuda ka jalgrataste, hobuste ja paatidega. Muhus on esile toodud rannarahva kultuur muinasajast tänapäevani. Saarel väärtustatakse jõudsalt ka ökoloogilist tasakaalu ning tuuakse esile looduslähedane mõtteviis.

Suiti sõidab Muhu ja mandri vahel Väinamere uisk Moonland. Kui ilm lubab, siis uisk lahkub reedeti kell 17.00 Kuivastu sadamast väikelaevade kai äärest ja kell 18.00 Virtsu suure kai äärest. Rohkem infot sõitude kohta leiab SIIT.

Saaremaa ja väikesaared ootavad avastamist. Teel Saaremaale tulled sõitsid arvatavasti läbi Muhu
Paadikuur Koguva külas, Muhus. Foto: Margit Kõrvits

Abruka saar ....

... asub otse Kuressaare külje all. Just Abrukal saad näha Euroopa kõige põhjapoolsemat kaitsealust laialehist salumetsa. Julgemad saavad läbi vee sumbata väiksemale saarele Vahasele või ronida jääajal siia sattunud rändrahnude otsas. Abruka on hea paik, kuhu planeerida päevane reis - hommikul laevaga Abrukale ja õhtul Saaremaale tagasi. Abruka laeva graafiku leiad SIIT.

 

Suiti teeb liinireise Abrukale ka purjelaev Hoppet. Kell 10.40 väljub kaljas Hoppet Raiekivi säärelt Abruka suunal ja tagasi Kuressaares ollakse kell 16.40. Abrukal olles jääb piisavalt aega ka saare peal ringi vaadata. Rohkem infot reiside kohta leiab SIIT. Eesti mereajaloo pärli, purjelaew Hoppeti kohta saad rohkem lugeda ka sihtkoha rieisiajakirja MO SAAREMAA erinevatest numbritest siit (leheküljelgedelt 46-47) ja siit (leheküljelt 47).

Abruka saarele saab matkata ka madala veetaseme korral jala
Abrukal saab matkata ka vees // Foto: Elle Mets

Vilsandi Rahvuspark koosneb omaette saarestikust ...

... mille suurimaks saareks on Vilsandi. Kogu rahvuspark on imeilusa loodusega linnukaitseala. Räägitakse, et Vilsandil pidi olema Euroopa puhtaim õhk. Vilsandit armastavad nii rändlinnud kui hülged, kellele meeldib rahvuspargi laidudel päikese käes peesitada. Viimastel aastatel on Vilsandile palju kuulsust toonud maailmarändurist saareelanik Jaan Tätte. Vilsandi paadigraafiku leiad SIIT.

Saaremaa ja väikesaared on väärt avastamist, nende seas Vilsandi tuletorn
Vilsandi majakas // Foto: Kristina Mägi

Ruhnu saar ...

.... on omapärane paik, kuhu on küll raske pääseda, aga mille eraldatus ja teistmoodiolek kohale jõudes endast märku annab. Ruhnust leiad Eesti kõige vanema puitehitise - Ruhnu puukiriku aastast 1643, laulvad liivad ja Gustave Eiffeli poolt projekteeritud tuletorni. Suvel pääseb Ruhnu laevaga, mille graafiku leiab Kihnu Veeteede kodulehelt SIIT. Talvel saab saarele aga lennata, lennuinfo leiad SIIT.

Ruhnu on avastamist väärt saar. Seal asub Eesti vanim säilinud puithoone
Ruhnu Püha Magdaleena kirik on teadaolevalt Eesti vanim säilinud puithoone // Foto: Elen Juurma

Eriti uhke tunne on rentida endale terve saar. Eks? Ka see on võimalik. Viirelaid on 80 ha suurune maalapp Muhu ja mandrimaa vahel. Sealne majakavahikompleks on ideaalne koht rahu ja vaikuse nautimiseks, meeleolukate firmaürituste korraldamiseks ja luksuslikeks õhtusöökidest. Just nendega on Viirelaid palju populaarsust kogunud. Suure maa peakokad käivad siin aegajalt teemaõhtusööke korraldamas, mis reeglina on kõik pikalt ette välja müüdud. Laidu on nimetatuid suisa Eesti parimaks, kuid kõige raskemini ligipääsetavaks, restoraniks.

Viirelaid on laid, mis asub Muhu külje all. Saaremaa ja väikesaared ning laiud ootavad avastamist
Viirelaiu õhtusöögid on tõeliselt erakordsed // Foto: Viirelaiu majakavahikompleks

Saaremaa ja väikesaarte kohta saad rohkem lugeda ka Saare maakonna sihtkoha reisiajakirjast MO SAAREMAA artiklist "Saaremaa külje alla Eesti pisikestele paradiisisaartele", artikkel on lehekülgedel 48-53. Abruka ja Saaremaa kohta saad lähemalt lugeda artiklist "Abruka saar, imeline meretagune asi" lehekülgedel 44-47.

 

Kas teadsid, et Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO programmi "Inimene ja biosfäär"? See tähendab, et saarlased elavad kooskõlas loodusega ja oskavad hinnata siinset elukeskkonda. Saarlased hoolivad siinsest loodusest ja loodame, et ka meie külalised suhtuvad saartesse austusega.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.


Liitu uudiskirjaga


    TAVA

    Uudiskirjast saad häid ideid ja vihjeid, kuidas planeerida oma järgmine saarepuhkus. Kirjutame, mida uut ja põnevat meitel on, mida siinsetel saartel teha
    ja läkitame teele meie ettevõtete parimad pakkumised.