Saaremaal on ka politsei kena

Milliseid emotsioone tekitab Sinus sõna „politsei“? Ärevust? Kontrollid igaks juhuks oma auto kiirust? Tegelikult ei ole vaja politseid karta. Saaremaa politseid kohe kindlasti mitte. Siin on isegi korravalvurid täitsa kenad inimesed.

 

Kuressaare politseijaoskonnas on tööl 59 inimest. Nagu korrakaitse puhul tavaliselt, on ka saare politseinikud enamasti mehed, aga politseimajas käib tööl ka 13 naist. Lisaks Kuressaarele tagab Saaremaal turvalisust  kuus kogukonnapolitseinikku üle terve saare. Keskmine reageerimiskiirus kõikidele erinevatele juhtumitele/väljakutsetele üle Saaremaa on 15 minutit. Korraga liigub Kuressaares ringi ca 3 patrulli. Politseinikke võib kohata nii autoga sõites, jalgrattaga tiirutamas kui ka tänaval jala patrullides.

Liikluspatrull teeb usinalt tööd
Saaremaal liiguvad politseipatrullid nii autoga, jalgrattaga kui jala // Foto: Tanel Meos

Mandri ametivendadega võrreldes on saare politseinike elu rahulikum. Eks need saarlased olegi selline rahulik rahvas. Kui sellele lisada veel väikese kogukonna ühtekuuluvustunne ja loomulik naabrivalve, siis on Saaremaa üks kena rahulik kant. Seda kinnitavad ka uuringud. Vastavalt uuringutele on Saaremaa üks Eesti turvalisemaid piirkondi. Mullu läbi viidud elanikkonna rahulolu-uuring näitas, et oma politseijaoskonna tegevusega on saarlastest õige pisut rohkem rahul vaid hiidlased ja Viljandi elanikud. Tundub, et saarlased on rahul enda politseinikega ja politseinikud on rahul ka saarlastega. Ega ka turistide kohta pole midat’ santi ütelda.

Eestis 2019 aastal registreeritud kuriteod 10 000 elaniku kohta
Eestis 2019 aastal 10 000 elaniku kohta registreeritud kuritegude poolest on Saaremaa kõige turvalisem maakond.

Politseinike juurde on saarekülalistel enamasti asja seoses kadunud esemete või dokumentidega. Kuigi vargusi nii hoonetest, autodest kui avalikust ruumist ei toimu saarel väga tihti, siis oma asjadel (eriti elektroonikal nagu telefonid ja kaamerad) tasub silm avalikes kohtades siiski peal hoida. Liiklusintensiivsus on Saaremaal ja Muhus mandriga võrreldes pigem madal. Liiklusõnnetusi tuleb siiski ette. Suurem osa neist jäävad õnneks pisikesteks kõksudeks suuremates parklates. Maanteedel tasub eriti ettevaatlik olla päikesetõusu ja –loojangu ajal. Just siis armastavad rohkem ringi liikuda metsloomad, kes oma jalutuskäikudel teinekord ootamatult ka maanteele satuvad. Alkoholi tarvitamine ja auto juhtimine ei käi Saaremaal käsikäes!

 

Aga mis saab siis, kui politseilt abivajaja ei räägi eesti keelt? Kuressaare politseijaoskonna oma jõududega suudetakse jutud selgeks rääkida nii inglise, soome kui vene keeles. Vajadusel on 24/7 telefonikõne ulatuses politsei käsutuses ka tõlgid. Seni on Kuressaare politseijaoskonnal tõlkeabi vaja läinud näiteks prantsuse ja saksa keeles. Aga vajadusel ollakse valmis abistama ka keerulisemates keeltes, nagu näiteks türgi, araabia või berberi.

Kuressaare politseinikud lossi ees
Kuressaare politseijaoskonna töötajatega keelebarjääri kartma ei pea // Foto: Kuressaare politseijaoksond

Muretsema ei pea ka selle pärast, et äkki ei leia politsei Sind ülesse, kui abi vajad. Kuigi oma täpse asukoha teadmine tuleb kasuks, siis abi ei jää tulemata ka siis, kui oskad oma asukohaks öelda vaid „natuke maad sellest vanast tuulikust vasakule“. Politseil on tänapäeval võimalik Sinu asukoht kõne ajal positsioneerida. Pea aga silmas, et metsa minnes oleks telefoni aku laetud.

 

Üle 800 kilomeetrit pika rannajoonega „mereriigina“ tuleb Saaremaa politseil tegutseda ka vee peal. Merepäästel tuleb aeg ajalt abi osutada navigeerimisvea tõttu madalikule sõitnud alustele. Juhtub sedagi, et kütuse lõppemise tagajärjel jääb veesõiduk sihitult merele triivima. Saaremaa vetes seilavatele laevadele tehakse pisteliselt ka kontrolle, veendumaks, et vajalik varustus on kõik olemas ja kaptenihärra pole vägijookidega patustanud.

Merepääste aitab politseinikke merel
Vabatahtlikud merepäästjad on politsei partnerid merel päästesündmuste lahendamisel // Foto: Kristina Mägi

Kuressaare politseijaoskond ja teenindus on avatud esmaspäevast reedeni 9.00-17.00
Helistades numbrile 112 saad abi 24 tundi ööpäevas.

 

Kuressaare politseijaoskonna soovitused kõigile saarekülalistele:

- Ära jäta enda asju ripakile

- Ära sõida, kui oled joonud

- Pimedal ajal kanna helkurit

Viimati muudetud: 11. veebr. 2021

Loe lisaks

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.