Linnuvaatlus

Linnuvaatlus

Kaks korda aastas on Saaremaa rändlindude pika teekonna üheks peatumispaigaks. Nii kevadel kui sügisel käib rannikul ja merel mitmekesine linnuelu. Pesitsusajal on kõige linnurikkamad just Saaremaa lõuna-ja lääneranniku madalad lahed. Pesitsevate lindude ohutuks jälgimiseks on Kuressaare lähiümbrusesse ja mitmele poole üle Saaremaa ehitatud linnuvaatlustornid. Saaremaa on linnuvaatluseks hea paik.

 

Saaremaa läänerannikul asub Baltimaade kõige vanem kaitseala – Vilsandi rahvuspark. Piirkond on võetud kaitse alla just linnukaitse eesmärgil. Lisaks Vilsandile meeldib rändlindudele oma pikal teekonnal peatusi teha ka Sõrve poolsaare tipus. Sõrve Sääre on ainus paik Eestis, kus toimuvad regulaarsed rändevaatlused. Sügise jooksul loendatakse seal üle 1,5 miljoni läbirändava linnu.

 

Talvituvate veelindude vaatlemiseks on parimad kohad Loode-Saaremaa ja Sõrve rannikud. Kirju hahk on vaid üks nendest haruldustest, keda on võimalik talvel vaadelda.

Linnuvaatlus Saaremaal on eriline

Soome vabakutseline fotograaf ja ajakirjanik Jouni Valkanieemi on öelnud: "Saaremaa on linnuhuvilisele paradiis mitmel viisil. Esiteks on linnustik rikkalik ja mitmekesine. Saar asetseb heade rändeteede kohal. Seal saavad kokku mitmed lõuna- ja põhjaliigid ning ka lääne ja ida linnud. Piirkonnas on vaatamist igal aastaajal, ka talvel. Teiseks on Saaremaal meeldiv ringi liikuda. Siin on palju nii-öelda vaba ruumi, kus saab linde vaadelda ilma, et häiriks piirkonna elanikke. Ma ei ole oma reisidel kordagi kohanud linnuvaatlejatesse negatiivselt suhtuvat saarlast. Lausa vastupidi, nii mõnigi on juurde tulnud ja huvi tundnud, milliseid linde on mul õnnestunud näha. Eriti tore on see, et Saaremaa rannad ei ole laialdaselt aedadega piiratud või täis ehitatud nagu näiteks mõnes Soome piirkonnas. Saaremaa on suur ala, kus jätkub avastamisrõõmu – saarega põhjalik tutvumine ei toimu kiiresti. See pakub häid linnuvaatluskohti mitmeks päevaks /.../".

 

Loe pikemalt linnuvaatlusest Saaremaal Jouni Valkeeniemi artiklist "Linnuhuvilise paradiis" (lk 66), mis ilmus esimest korda  sihtkoha reisiajakirjas Mo Saaremaa. Valkeeniemi on linnuvaatlusega tegelenud üle 40ne aasta ja teinud Eestisse üle 50ne linnuvaatlusreisi, eriti läänerannikule ja Saaremaale.

 

Abistavad lehed linnuhuvilisele on Linnuvaatleja ja Eesti Ornitoloogialiidu veebileht.

Sookured hommikuudus, linnuvaatlus Saaremaal on populaarne
Sookured saabuvad Saaremaale varakevadel // Foto: Margit Kõrvits

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.