Orhideed

Orhideed

Eestis on loendatud kokku 38 õitsevat orhideeliiki, millest koguni 36 orhideed võib kohata Saaremaa looduses. Just seetõttu on Saaremaa kui käpaliste paradiis kogunud palju kuulsust. Turismihooajale panevadki alguse orhideehuvilised. Saaremaa looduses saab orhideede võlu imetleda maist augustini. Juuni on käpaliste imetlemiseks parim aeg.

 

Orhideed kasvavad puis- ja rannaniitudel, karjamaadel, loopealsetel, soodes.  Saaremaa kõige lillerikkamad alad asuvad saare läänerannikul, Vilsandi rahvuspargi piirkonnas. Eesti kõik orhideeliigid kuuluvad 1983. aastast looduskaitse alla.

Orhideed Saaremaal on populaarseks vaatamisväärsuseks Saaremaal
Hall käpp (Orchis militaris) // Foto: Kristina Mägi

Orhideede leidmiseks ei pea sugugi tundide kaupa inimtühjadel aasadel rohus müttama. Piisab Kuressaare kesklinnast kümmekond minutit jalutada ja jõuadki Roomassaare poolsaarele, mille kadakaste väljade vahel leidub hulgaliselt kuradi-sõrmkäppasid (Dactylorhiza maculata). Kuressaarest mõni kilomeeter Sõrve poole sõites asub Loode tammik, kus saab nautida kaunist kuldkinga (Cypripedium calceolus), tõmmu käppa (Orchis ustulata) ning paljusid teisi liike. Kas teadsid, et Saaremaal on ka päris oma käpaline – Saaremaa sõrmkäpp (Dactylorhiza osiliensis Pikner), mille avastas Saaremaa orhideeteadlane Tarmo Pikner.

 

2013. aastast toimub ka juunikuus traditsiooniline Saaremaa orhideefestival, mille kohta leiate täpsemat infot siit.

Saaremaa loodus- ja elukeskkond on eriline. Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO biosfäärialale "Inimene ja biosfäär" alates 1990. aastast. Saarlased hoiavad siinset loodust ning keskkonda, on teinud seda aastasadu ja teevad seda jätkuvalt. Me loodame, et ka saarte külalised hoiavad siinset loodust.

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.