Tule meitele. Ka talvel

Kas sina käisid sel suvel Saaremaal? Kindlasti käisid. Meil on selle üle kangesti kena meel. Aitäh! Aga põhjuseid Saaremaale tagasi tulemiseks leidub endiselt Kuivastu sadamast Sõrve sääreni. Siin on mõned neist.

Puhkus uhkes üksinduses

Saare maakond on üks väiksema asustustihedusega piirkondi Eestis. Siin on piisavalt privaatsust ja soovi korral saad olla täiesti üksi. Jalutuskäik udusel rabarajal, nädalavahetus kõrvalises turismitalus, isegi kohvikusse võid saarel teinekord sattuda täitsa üksinda. Elu saarel on tõesti sootuks rahulikum, kui mandrimaal. Ehe näide sellest on ka liiklus. Saaremaal ei ole mitte ühtegi valgusfoori. Ei Kuressaare linnaliikluses, ega tervel saarel üldse. Aga sellest hoolimata sujub liiklus ladusalt ja ilma ummikuteta. Rahu ja vaikus ongi üks peamisi asju, mida saarekülalised oma reisi põhjusena välja toovad. Lisaks veel kaunis loodus ja laheda olekuga saarlased.

Saaremaa talvel
Elu saarel on rahulik // Foto: Margit Kõrvits

Kes ei tunne Ö tähte

Saarlased oma muheda olekuga on juba üksinda piisav põhjus Saaremaa reisi ette võtmiseks. Külalised võetakse alati avasüli vastu ja lisaks heale-paremale ninaesisele kostitatakse saabujaid tihtilugu ka saare huumoriga. Nalja armastavad saarlased väga. Teinekord mõnele mandrilt tulnule tunduvad saarlaste naljad isegi natuke kohatud või siis liiga järsud. Eriti soojad suhted teineteise tögamise osas on muidugi hiidlastega.

Lisaks huumorisoonele on omamoodi ka saarlaste kõnepruuk. Kui laulev kõneviis ja Ö tähe kasutamine on lihtsalt kena kuulata, siis tõsise saare murraku kasutamise puhul võib mujalt tulijale jutt üsna segaseks jääda, näiteks “Katsu ilma kartsata elu peale minna*”. Ja süda on saarlastel kahtlemata suur. Külavaheteel vastutulevaid võõraid tervitatakse sõbralikult nagu ammuseid tuttavaid. Kätte juhatatakse köikse paremad rannad ja suitsukala ostukohad. Aga parimad seenemetsad jätavad saarlased siiski oma teada. 

* eesti keeles Proovi ilma redelita pööningule minna

Kümnendik Eesti parimatest restoranidest asub saarel

Maitseelamusi saartel jätkub. Alustades suitsukalast kuni pannileiva ja apurokani välja. Tekkis kohe huvi, et mis asjad need kaks viimast on? Pannileib on traditsiooniline Saaremaa soolane roog ja apurokk Muhu magustoit. Mõlemad on tehtud kartulist.

Saartel olles naudi hetke heas seltskonnas ja avasta kohalikke maitseid. Siinsed restoranid on kõrgelt hinnatud. Põhjamaades tuntud kvaliteedimärgise Falstaff Nordic restaurant guide pingerea alusel asub Saaremaal ja Muhus kümnendik Eesti parimatest söögikohtadest. Restoranide heale tasemele annab suure panuse ka kvaliteetne kohalik tooraine. Mitmete restoranide menüüdes on eraldi välja toodud road, milles kasutatud kohalikku kraami või mis saartel valminud. Rikkalik on ka siinne joogivalik. Süüa ja juua meitel jagub!

Rosto Hafen Kuressaares
Hetked heas seltskonnas // Foto: Resto Hafen
Hubane restoran Kuressaares
Hubased restoranid // Foto: Castello Resto
Restoran Lab Kuressaares
Tipptasemel maitsed // Foto: Karel Otstavel

Ligi 400 spaahoolitsust ootavad nautimist

Kuressaare on kõige suurema spaade asustustihedusega linn Eestis. Iga kümne elaniku kohta on siin üks voodikoht spaahotellis. Kokku on saarel seitse spaahotelli. Majutust leidub neis igale maitsele - nii väiksema ja privaatsema majutuse austajale kui ka suure spaakeskusega hotelli võlude nautijale. Hotelle asub nii linnast väljas idüllilistes maakohtades kui ka Kuressaare südalinnas. Mudavannidest alguse saanud kuurordisse on nüüdseks lisandunud sadu erinevaid lõõgastavaid hoolitsusi – keha trimmivad massaažid, kadakahoolitsused, hellitavad mähised jne. Kõikide hotellide peale on valikus ligi 400 erinevat hoolitsust. Kui iga päev proovida erinevat hoolitsust, läheks kõige nautimiseks rohkem kui  aasta. Külalisi ootavad ka 25 erinevat sauna ning 12 basseini. Saaremaa on spaasõpradele tõeline paradiis.

Georg Ots spa Kuressaares
Lase end hellitada spaas // Foto: Georg Ots Spa

Mine matkarajale ka talvel

Rabad, matkarajad, loomad, linnud – kõik ootavad sind. Neile, kes armastavad matkamist, on siin kokku 123 km pikkuses matkaradu. Kõige enam leidub matkaradasid Vilsandi rahvuspargi territooriumil. Üks huvitavamaid teekondi on matk Harilaiu poolsaarel, mis tipneb Kiipsaare tuletorniga. Sinna paika peab matkama, autoga see ligipääsetav ei ole. 

Seiklusi pakub ka Koigi raba. Seal on nii laudkattega lõike kui ka metsikumaid radasid. Võta sel sügisel eesmärgiks tõusta ühel hommikul piisavalt vara, et nautida udust päikesetõusu rabas. Rabad on rabavad. Linnuvaatlejatele on sügisesel (ja ka kevadisel) Saaremaal palju pakkuda. Just siis on linnurände tipp-hooajad ja saarel võid kohata haruldusi, kes pikal rändeteel siin vahepeatust tegemas. Fotojahiks on siinsed metsad ideaalsed, kui soovitakse pildile püüda punahirve, metskitsesid, hirvesid, metssigu. 

Saaremaa Rabad
Rabad on rabavad // Foto: Margit Kõrvits
Saaremaa matkarajad
Mine matkarajale ka talvel // Foto: Kristina Mägi

Kultuurielamused nii kirikust kui kunstisaalist

Kui looduses piisavalt ringi vaadatud, spaas mõnuletud ning kõht täis söödud, tasub minna kultuuri nautima. Kuressaare kesklinnas asub hubane Kuressaare Teater, mille repertuaar on rikkalik. Laval saab näha Kuressaare Teatri enda tükke aga ka külalisteatrite etendusi. Võibolla on just Kuressaare Teatri laval see etendus, millele Sa mandril olles õigel ajal ei jõudnud pileteid osta? Kaunite kontsertide ja etendustega kostitab Sind ka südalinnas asuv Kuressaare Kultuurikeskus. Mida lähemale jõuab talv, seda rikkalikumaks muutub kontsertkava Saaremaa ja Muhu kirikutes. Mõnusaid džässkontserte saab nautida linnaservas asuvas Saare KEKis. Kui jalutad Kuressaares ringi, siis kindlasti põika sisse ka kunstigaleriidesse ja -stuuditesse. Kultuuri saartel jagub.

Jazz kontserdid Kuressaares
Naudi head muusikat ja etendusi // Foto: Saare KEK, Keili Fotobutiik

Too lapsed suiti ikka meitele. Ja talvel ka.

Suvine Saaremaa on igale lapsele kutsuv, aga saarel on pere pisematele palju pakkuda ka sügisel ja talvel. Kuressaare lossi salapärased müürikäigud ja Thule Koja alternatiivajaloomuuseumi müütilised tegelased ootavad avastamist. Sootuks uusi ja ettearvamatuid elamusi pakub ka WOW keskus. Kui mudilasi rõõmustavad Kuressaare mänguväljakud vanematele õdedele-vendadele igavavõitu tunduvad, võib nendega suunduda väikestele seiklusradadele, mis avatud 24/7 ja 12 kuud aastas. Ja seda täitsa tasuta. Pilk tasub peale heita ka Kuressaare Teatri mängukavale. Sealt leiab mitmeid meeleolukaid laste-etendusi. Kui mitte üks eelpool mainitud tegevustest pisiperet ei kõneta, siis basseinis lustimisele ei suuda küll ükski laps „ei“ öelda. Kuressaare spaad ootavad.

WOW keskus Kuressaares
Lastel on siin põnev // Foto: WOW keskus, Valmar Voolaid

Lennusõit on ajavõit – 30 minutiga Tallinnast Saaremaale

Saaremaale saab lennata 12 korda nädalas. Kui maad mööda pealinnast Kuressaarde jõudmine võtab aega 3-4 tundi, siis Tallinnast Kuressaarde saad lennates vaid poole tunniga. Lenda hommikul saarele ja õhtul tagasi. Tule nädalavahetuseks. Naudi oma puhkust suisa terve nädal. Mis köikse kenam, see lennureis läheb sulle maksma ainult 10-15€ rohkem kui bussipilet. Viimase hetke pakkumisi ei maksa selle lennu puhul ootama jääda. Tegemist on fikseeritud hindadega. Seega võid pileti kohe julgelt ära osta, kui Saaremaa igatsus peale tuleb. Lenda kohale!

PS! Paaril korral nädalas saab Kuressaarest lennata ka Ruhnu.

Lumine Kuressaare
Rahu ja vaikus saarel // Foto: Margit Kõrvits

Soovid saada vihjeid oma järgmiseks reisiks või hoopis kuulda, mida põnevat meitel toimub? Liitu Visit Saaremaa uudiskirjaga. Hakkame sulle kord paari kuu jooksul saatma reisisoovitusi.

 

Kena lugu!

Viimati muudetud: 28. nov. 2023

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.