Saaremaa – ideaalne paik omaette olemiseks

Omaette hoidmine ja eraldatus on viimasel aastal saanud maailmas märksõnadeks number üks. Aga Saaremaal on see kõik olnud populaarne juba aastakümneid ja -sadu. Just see ongi see, mille pärast Saaremaad armastatakse – rahu, vaikus ja omaette kulgemine.

 

Saartel liigub aeg ja elu omasoodu.

Mandrimaa ja kogu maailma sigin-sagin jääb Virtsu sadamakaile justkui maha. Eesti suurimal saarel on aega ja ruumi igaühele. Matkarajal jalutades saadavad sind enamasti ainult putukate sumin ja metsakohin. Kui kõige populaarsemad rannad kõrvale jätta, ei pea mereääres riietuskabiini otsimisega vaeva nägema. Sinu välkuvat ihu näeb supelkostüümi pugedes ainult ülelendav linnuparv. Ja kellele seda supelkostüümi üksikul rannal niiväga vaja ongi? Sügisõhtul kohvikus kuuma jooki juues on personali tihti rohkem, kui kohvikukülalisi. Selline see saare elu ongi.  

 

Suur osa saare vaatamisväärsustest on kättesaadavad 24/7 – mine, millal tahad. Kaali kraater, Panga pank, Harilaiu matkarada ja tuletorn, Koigi rabamaastikud, kaunid rannad ja müstilised metsarajad – seda loetelu võiks jätkata pikalt. Kõiki neid kohti saad külastada täpselt siis, kui sulle sobib ja ilma teiste inimestega lähemalt kokku puutumata. Enda valitud seltskonnaga saad saarel ette võtta suisa põnevaid ekskursioone. Võta juhiseks ette mõni Puhka Eestis andmebaasis olevatest tuuridest või NaviCupi äppi avastamistväärt marsruutidest. Omal käel pereseiklus läbi Saaremaa, avastusretk või (M)ajarännak kaunis Kuressaares ja paljud teised tuurid ootavad. Hakka minema!

Saaremaal on turvaline omaette mererannal jalutada
Saaremaal saad segamatult mererannas uidata, olles siiski kogu maailmaga ühenduses // Foto: Kristina Mägi
Saaremaal on turvaline omaette turismiatraktsioone külastada
Kaali kraater nagu paljud teised Saaremaa vaatamisväärsused on avatud ööpäev läbi ja 365 päeva aastas // Foto: Karel Otstavel

Kui iseenda (ja oma kaaskonna) seltskond muutub üksluiseks, saad ette võtta sotsialiseerumisprojekti, suundudes nautima Kuressaare inimestest sumisevaid suveõhtuid või mõnda meeldejäävat kultuurisündmust. Aga suure tõenäosusega igatsed peagi tagasi oma saarelise vaikuse ja idülli rüppe. Arvestades, et ühe ruutkilomeetri peal on Saare maakonnas 11 inimest, jagub piisavalt privaatsust ja ruumi igaühele. 

 

Tihtilugu tunduvad saare inimesed veidi kinnised ja vagurad. Aga tegelikult pole see kaugeltki nii. Itallaste kombel musitama-kallistama nad tulijaid tõesti ei kipu, aga see on tänases päevas väärt harjumus. Kindlasti ei tähenda see, et kohalikud oleksid tulijate osas ükskõiksed. Küsijale juhatatakse kätte köikse paremad rannad ja suitsukala ostukohad. Aga parimad seenemetsad jätab saarlased siiski oma teada.

 

Saare politseinikud ja arstid on kenad inimesed.

Saaremaa on üks Eesti kõige turvalisem maakond. Politseinike juurde on saarekülalistel enamasti asja seoses kadunud esemete või dokumentidega. Liiklusintensiivsus on Saaremaal ja Muhus mandriga võrreldes madal. Liiklusõnnetusi tuleb siiski ette. Suurem osa neist jäävad õnneks pisikesteks kõksudeks suuremates parklates. 

Kenad saare naised sõiduvees
Musitama-kallistama saarlased võõraid ei kipu, aga kõik külalised võetakse kenasti vastu // Foto: Valmar Voolaid

Kui peaksid külapeol tantsu vihtudes jala väänama või rammus saare söök sulle ootamatu kõhuhäda tekitab, siis muretsemiseks pole põhjust. Vajadusel saad tohti man’ minna. Kuressaare Haigla meedikud tulevad sulle ootamatute hädade korral appi. Ega’s peagi alati mingi mure olema. Saaremaale võid tervist turgutama tulla ka profülaktika mõttes. Siin teevad vastuvõtte mitmed Eesti tasemel füsioterapeudid, hambaarstid ja Saaremaa spaahotellide 400 erinevat hoolitsust ootavad kõik proovimist.

 

Nii turvaline, et selleks on eraldi märk.

Rikkaliku teenusevalikuga suurtel hotellidel on oma võlu, aga järjest enam nõutuks on viimastel aegadel muutunud pisikesed ja privaatsed puhkemajad. Võti on sellisesse kohta saabudes reeglina mati all ning läheduses pole ühtegi teist maja ega hingelist. Liialt ei tasuks kinni olla ka sõnas puhkeMAJA. Saaremaal võib majutus olla omaette elamus. Kas sina oled näiteks veetnud ööd mereäärses tuulikus, kõigi mugavustega onnis puu otsas või luksuslikus telgis, keset kadakaid? Saaremaal saab seda kõike!

 

Kuigi teiste inimestega distantsi hoidmine on saartel elu igapäevane osa, siis muutunud maailmas võtavad saarlased turvalisust väga tõsiselt. Selleks oleme me Saaremaal, Muhus ja Ruhnus kasutusele võtnud eraldi märgise – „Siin on turvaline“. Kõik ettevõtted, kelle aknal selline kleebis, kinnitavad, et jälgivad kõiki ettekirjutusi ja suhtuvad nii enda personali kui külaliste turvalisusesse äärmise tõsidusega. Nimekirja kõigist nendest vastutustundlikest ettevõtetest leiad SIIT

 

Saaremaal on tõesti turvaline. Igas mõttes.

Turvaline Saaremaa on GOSPAle tähtis
Nii teenindajate kui külaliste turvalisus on saare ettevõtjatele tähtis // Foto: GOSPA
Turvaline Saaremaa
Muhus on turvaline
Ruhnus on turvaline

Viimati muudetud: 10. juuni 2021

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.