Saaremaal ei ole mitte midagi

Saaremaa on üks jänt koht. Siin ei ole mitte midagi!

 

Saaremaal ei ole mitte ühtegi valgusfoori. Ei Kuressaare linnaliikluses, ega tervel saarel üldse. Ainukesed foorituled, mida siin kohata võid, on Muhu saarel. Täpsemalt siis Kuivastu sadama kail. Aga eks need ole rohkem mandrile minejatele harjumiseks, sest sealpool merd neid tulesid jagub.

 

Saaremaal ei ole ummikuid. Kuigi Maanteeameti andmetel on Saaremaal 23 597 sõidukit, hajuvad need saare peale sedasi ära, et samal ajal ühte kohta naljalt ei satu. Tipptundidel muidugi juhtub, et Sa ei olegi ristmikule välja sõites ainuke auto. Ja võib juhtuda sedagi, et pead tervelt minuti jagu südasuvel mõnes kohas pöördevõimalust ootama. Aga sellega meie ummikud ka piirduvad.

 

Saaremaal ei ole väga palju võimalusi parkimise eest maksta. Sest parkimine on peaaegu igal pool tasuta. Viimasel ajal on küll tekkinud üksikud parklad, kus parkimise aega piiratakse ja kuuldavasti hakatakse mingi aeg ka raha küsima.

Saaremaa teedel sõidad tihti uhkes üksinduses // Foto: Margit Kõrvits

Saaremaal ei ole väga kuritegevust. Kodust äraminnes panevad memmed-taadid külades vanarahva kombekohaselt ukse taha luua, mis näitab, et pererahvast pole kodus. Mandrimaaga võrreldes on Saaremaal kaks kuni kolm korda vähem kuritegusid. Sest no kuhu Sa selle varastatud autoga ikka sõidad? Vesi tuleb ju kohe vastu.

 

Saaremaal ei ole mitte ühtegi kasiinot. Pikaldase loomuga saarlane ei oska ilmselt sedasorti adrenaliinilaksust lugu pidada. Selle asemel läheb viib ta võrgud sisse. Järgmine päev järgi minnakse lootusest, et just täna on see päev, kui tuleb jackpot ja elu kõige suurem saak.

Saare meeste peavõit tuleb merest, mitte kasiinost // Foto: Kristina Mägi

Saaremaal ei ole mägesid. Ühest definitsiooni, millisest kõrgusest alates loetakse merepinnast kõrgemal olev ala mäeks, ei ole. Mõnelpool on selleks piiriks 600m, teistes kohtades 150. Selge on see, et Saaremaa kõrgem koht (Viidumägi) oma 54 meetriga merepinnast arvestatav mägi ei ole. Suurepärane uudis näiteks jalgratturitele. Kõik teed on tasased.

 

Saaremaal ei ole pilvi. Riigi Ilmateenistuse andmetel on mitmeid aastaid Eesti kõige päikesepaistelisem koht Saaremaa. Võrreldes ülejäänud Eestiga on siin pilvi oluliselt vähem ja päike särab taevas. Möödunud aastal oli Saaremaal näiteks Riigi Ilmateenistuse andmetel 200 päikesepaistelist tundi rohkem kui Tallinnas ja 170 päikesepaistelist tundi rohkem kui Pärnus.

 

Saaremaal ei ole õhusaastet. Tossavaid tehasekorstnaid on saarel võrdlemisi vähe ja metsa piisavalt. See tasakaal tagab puhta ja karge mereõhu, millest mõned maailma linnad isegi unistada enam ei oska. Vilsandi mõõtejaama õhusaaste indeks on poole väiksem kui Tallinna kesklinnas. Pariisi ja Londoniga võrreldes on meie õhk 3 korda puhtam. New Delhiga võrreldes suisa 30 korda puhtam.

Päike paistis 2018 aastal Saaremaal 2423 tundi // Foto: Pilleli Läets

Viimati muudetud: 4. aug. 2020

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.