Visit Saaremaa naised kutsuvad lustima ikka saarlase viiti!

Saarte suvine kultuurikalender on kirju kut' rahvariideseelik. Lausa nii kirju, et otsustamine võib keeruliseks osutuda. Visit Saaremaa naised ja vallas kultuuri eest vastutav abivallavanem Koit tulevad Sulle appi. Igaüks meist on kirja pannud ühe 2023. aasta sündmuse, kuhu ta mitte mingi hinna eest minemata ei jäta. Vaata järgi, kellega ja milliselt sündmuselt ennast koos võid leida. Ja tule lusti ikka saarlase viiti!

 

Muidugi on aga üritusi, kuhu end sättida väga palju rohkem. Vali endale meelepärased välja www.saare.events

 

Helina naudib Muhu suve muusika taktis

Muhus elamise teeb eriti kenaks rikkalik valik üritusi, mille seast leiab absoluutselt iga kohalik ja külaline omale meelepärase. Minu jaoks üks erilisemaid on Muhu tulevikumuusika festival ''Juu Jääb'', mis seob meie kultuuripärandi maailmakultuuriga, samas hoiab ja arendab seda.  Kena on see, et enamus sündmusi toimub tuntud saksofonisti Villu Veski talu õuel (Muhu Muusikatalus), mis annab festivalile väga koduse tunde ning mis salata, alati on huvitav kiigata naabrimehe õuele, et vaadata, mida seekord kogeda saab, natukene ka juttu vesta ja head sööki maitsta. Festivali melu saab nautida ka Pädaste mõisas, kus asub ka restoran Alexander, mis äsja maailmakuulsa toidugiidi MICHELINi  tunnustuse sai. Erinevaid kontserte on võimalik kuulata veel Muhu Katariina kirikus ja Kuressaares asuvas Arensburg Boutique Hotel & Spas

Tundub uskumatu, et väikesele Muhu saarele tulevad festivaliks kokku esinejad ja külalised maailma erinevatest paikadest? Nii see on, sest festivali on korraldatud juba 27 aastat ning kõik külalised on kaasa saanud killukese Muhumaa imelisest suvest, mille pärast igal aastal  tagasi tullakse! Kutsun Sind oma kodusaarele ja ehk trehvame mõnel kenal sündmusel!

Juu Jääb 2023, 6 – 9. juuli, www.juujaab.ee/festival/

 

Kati naudib samuti suves muusikat

Üks üritus, mis kuulub Saaremaa suve juurde on Mustjala Festival. See 1995. aastast toimuv muusikapidu ei jäta kedagi külmaks. Festivali kunstiline juht Aare Tammesalu leiab alati põnevaid esinemiskohti ja esinejaid. Festivalil kõlab klassikaline muusika, dzäss, folk ja nüüdismuusika. Üks ägedam kontserdipaik on olnud 1939. aastal nõukogude sõjaväelaste rajatud Ninase rannakaitsepatarei. Sel aastal toimub 12 kontserti üle Saaremaa ja Muhu, kus astuvad üles esinejad Eestist, Lätist, Norrast, Prantsusmaalt, Ukrainast ja Ungarist. Koostööd tehakse ka Tagaranna kirjanduspäevaga ja sel aastal saab näha Patrick Süskindi näidendi „Kontrabass“ komödramaatilist (ette)lugemist. Hea muusika muudab Saaremaa suve täiuslikuks!

Pane endale kirja, et 16. juulini osaled Sa vähemalt ühel Mustjala Festivali kontserdil.

 

Foto: Mustjala Festivali kontsert

Muhus avatakse kodukohvikud suisa kaheks päevaks

Kristina käib külast külla

Saarlasena on mul raske tunnistada, et hiidlased on milleski paremad, kui saarlased, aga just hiidlased on need, kes korraldavad Eesti kõige pikema traditsiooniga kodukohvikute üritust – Kodukohvikute päevasid Hiiumaal. Meil nii pikka traditsiooni vastu panna pole, aga see eest toimub meitel suve jooksul lausa kümmekond erinevat avatud aedade/kohvikute/hoovide üritust.

 

Aedade avamine saab traditsiooniliselt alguse mai lõpus toimuva Kuressaare Tänavafestivali garaažimüügiga (mis selleks aastaks on juba rekordilise müügikohtade arvuga (46) toimunud). Eriti kena on see, et lisaks klassikalistele kodukohvikutele avatakse saartel näiteks lestakohvikuid, õunakohvikuid, külamajasid, talusid ja ilusaid aedasid. See on suurepärane võimalus astuda päris saarlaste õuele ja saada osa nende elu-olust. Kõik selleaastased avatud hoovide-aedade-talude päevad leiad meite blogipostitusest.

 

Foto: Kristina sõbrannadega Muhu kohvikutepäevadel

Saaremaa jaanituled on suve üks oodatumaid päevi

Sigrid ja suvelõpu romantika

Merest rääkides löövad ju iga hingelt saarlase silmad särama – meri on saarlasele püha, tema elu ja heaolu allikas! Kas teadsid, et üle poole Eesti randadest asub saartel? Ja üks kena saareline üritus, kuhu end sättida võiks ju igatahes mere ääres olla. Nii ongi minu valikuks Muinastulede öö. Traditsiooniks kujunenud õhtu, kus randadele luuakse lõkete kett, kus vilgutame tulesid neile, kes tulevad kaugelt merelt ja meenutame neid, kes on läinud. Sel aastal mõtleme neile, kes vabaduse eest on oma elu ohverdanud. Muinastulede öö markeerib suure suve lõppu. Ja igaüks saab ühineda, kes soovib mööduvale suvele lehvitada ja sügist tervitada. Ideaalne ongi teha seda rannas, võtta kaasa sõbrad, tekk ja piknikukorv, leia endale sobiv lõkkeõhtu muinastulede.ee veebist või tee päris oma iseseisev lõke ja märgi see kaardile. Augustis on ööd juba pikemad ja pimedamad. Ja kui ongi vaja lõkkesse vaatamisse väike paus teha, siis saab imetleda augusti tähist taevast.

Ootame teid saarte mereranda lõkkeid süütama või neid vaatama 26. augustil 2023 päikseloojangul (20:30)

Maria naudib saarte maitseid

Mulle on alati meeldinud sügis saartel. Ja olen vägagi pühendunud, et see väärt info ikka kõigini jõuaks. Seega loe nüüd hoolega, et saaksin Sind ära tinistada. Meitel on siis veel meri soe. Lestad paksud. Päike paistab. Pihlakad punetavad. Metsadest võib saada seeni terve pesukausi täis ja marjad täidavad väiksemad vannidki. Hullud päevad saarte moodi. Vananaistesuvi oma parimas vormis. Kui ühe sõnaga peaks kirjeldama, siis - rikkalik! Õige aeg saarte elu nautida. ja ega me siis asjata septembris tähista kõike, mida maa ja meri meile pakuvad.  Sind ootavad Kuressaare Tänavapiknik ning Saaremaa Toidufestival.

Mingit lurri Saaremaal ei armastata. Saartel on söök rammus ja õlu kange. Miks mitte kogu sellest toidupeost osa saada. Istuda pika laua taga kenade inimestega, et jagada head ning paremat. Naerda ning lustida ikka saarlase viiti. 𝐏𝐢𝐤𝐧𝐢𝐤 𝐭𝐨𝐢𝐦𝐮𝐛 2023 aastal 𝟎9. 𝐬𝐞𝐩𝐭𝐞𝐦𝐛𝐫𝐢 õ𝐡𝐭𝐮𝐥 𝟏𝟖:𝟎𝟎 – 𝟐𝟑:𝟎𝟎 𝐊𝐮𝐫𝐞𝐬𝐬𝐚𝐚𝐫𝐞 𝐤𝐞𝐬𝐤𝐥𝐢𝐧𝐧𝐚𝐬. Laudade broneerimisega alustatakse augustis, 2023. ja Toidufestival pakub suurepäraseid maitseid, sisukat programmi ja vahetuid elamusi – koguni 11 päeva järjest! Kuupäevad 7.–17. september on tark juba varakult kalendrisse märkida – nii ei jää Sa ühestki väärt võimalusest ilma!

Nautlemiseni!

Koit ja mootorite müra

Autospordiga on Saaremaal oma lugu.

Igal aastal värvib madala ringiga sügispäike saare helgeks sadadele, aga kuldselt säravaks üksikutele. Süda, ent lõkerdab naerda tuhandetel mootorispordi sõpradel, kes kraavipervel seistes alustuseks kaugele vaadates silmi kissitavad ja seejärel pea järsu nõksatusega teise suunda käänavad.

Ei saa mainimata jätta imetabast asjaolul, et rallisõitjate sünniks on eespool nimetatud saar kordades viljakam, kui Eesti tervikuna. Õunpuu Vello, Tänak Ott või Virves Robert on vaid loetud nimed, keda kogu maailmas teatakse.

Aga ma kohe pean roolima selle jutu teedele, selgitamaks, et rallikorralduses meie mehed kõigile tagasitulesid näitavad – ja nii enam kui poole sajandi vältel. See kõik käib neil, kui õlitatud masinavärk ja kiita tuleb samuti kohalikku, kes kohe ootab, et rallirada nende külavahelt läbi sõidaks.

Ja sügis ei olegi nii kaugel. Saaremaa Rally toimub 6.  –  7. oktoober, 2023.

 

Viimati muudetud: 30. juuni 2023

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.