Visit Saaremaa naiste lemmik saunad

2024. aasta 1. jaanuari seisuga on perekonnanimi Saun 48 mehel ja 41 naisel. Perekonnanimede levikult on Saun meeste puhul 2215. ja naiste puhul 2975. kohal. Perekonnanimi Saun on levinuim Saare maakonnas, kus neid on maakonna 10 000 elaniku kohta 3,49.

 

Visit Saaremaa naiskond on sauna au sees pidanud kogu aeg - olgu tegu talve või suvega. Oleme ritta pannud ka enda lemmik saunad, mis annavad kena ülevaate erinevatest saunadest, mida saarte peal nautida. Anname kuuma edasi!

 

Helina - liivarannalt otse sauna

Peaaegu Lätist ehk Ruhnu saarelt leiad minu ühe lemmiksauna, mis asub otse maailma kõige ilusamal liivarannal. Limo sauna sattusin ma täitsa juhuslikult ja tänu äärmiselt lõbusatele ning sõbralikele kohalikele inimestele, kes just parasjagu seal midagi tähistasid. Saladuskatte all võin öelda, et saunalavale ma ei jõudnudki, sest kogu aeg kulus imelise merevaate nautimiseks ja kohalikega juttu rääkimiseks. Aga selline saunatamine mulle meeldibki, kus ei ole kohustusi ja alati ei pea leiliruumis higistama, et head saunaelamust saada. Oluline on mõnus olemine, kenad inimesed, hea söök ja kohalik saunaõlu. Hea oli muidugi vaadata sõpru, kes punaste põskede ja naeratava suuga leiliruumist mere poole tormasid, et seal siis lainetes ennast natukenegi jahutada ning meile kilgates häid sõnu öelda.

 

Foto: Visit Ruhnu

Maria - kohalikuga sauna! 

Saun on alati kena mõte. Mõte ehk kenamgi veel kui saunas käik ise. Vähemalt mu jaoks. Tavaliselt on juba ju eesruumis nii palju elu ning melu ning sealt end lavale kupatada....on lausa, et kunsttükk. Ehk sellepärast ongi tee ergu saare sauna mälestuseni mõnevõrra konarlik. A näe meelde tuli. Kord sai Muhus saunas käidud. Oli ikka hea käik! Küüslaugu saun. Maailm sai paika pandud, ihu puhtaks, naerdud-nutetud ja süda jälle rikkamaks. Siiani planeerime seda vol2. Ausalt, varsti teeme ära, Helen!

 

Mitmed-sätmed aastad tagasi tahtsin kirjutada raamatu - maa, saun ja armastus. Sel hetkel ei olnud ei maad, sauna ega armastust. Aga see tundus täpselt õige pealkiri. Aga näe, tuli armastus, siis maa ja koos saunaga. Ainult raamatut pole veel tulnud.  Ja kuidagi ei saa koduseid saunaõhtuid mainimata jätta. See ole üks viltune ja kökats saun, aga kole armas meile. No ja nii kena on aknast välja põllule vaadata, kohaliku õlut rüübata ja lihtsalt olla. Teid kõiki ei saa ma mitte enda juurde sauna kutsuda! Aga mida ma saan, on soovitada - investeeri oma aega, et see enda kohalik leida. Kes sauna kutsub, tutvustab oma kombeid-rituaale ja kellega koos saunaõlled teha ning naised saunas juttu ajada. PS! naised saunas juttu võib ajada ikka soost olenemata eks.

Ja kui Sa kohe üldse kohalikku ei leia, ehk saame Visitis ikka midagi-kedagi välja mõtelda!

 

Foto: Maria telefoniga vahetult enne sauna

 

Kati - nädala jagu saunasid

Saun, see kõlab nagu iga laubaöhtune traditsioon. Tänapäeval aga käiakse saunas just siis kui isu tuleb. Täpselt nii on ka minuga. Linn on spaa hotellisid täis. Kui esmaspäeval ühest otsast minema hakata, siis laupäevaks on ring peale tehtud. Või pühapäeval puhata ja esmaspäeval uuele ringile minna. Seitsme Kuressaares asuva spaa hotellide saunade hulgast leiab igaüks endale sobiva. Valikus on privaatsaunad, aurusaunad, sanaariumid, mõnusad basseinid jne. Ning ärgem unustagem mullivanne. Lisaks pakub kenat elamust ühes spaas olev liutoru. Kui soovid meie spaadest täpsemalt lugeda, siis vaata visitsaaremaa.ee/naudi/spaade-ulevaade/

 

Foto: Asa Spa / Rene Puhhalov

Sigrid - maailma lõpu saun 

Minu elus on saun püha – algus ja lõpp ning kõik, mis jääb sinna vahele. Saun on koht, kus Sul on võimalus vabaks lasta kogunenud pinged ja mured, nii vaimsed kui füüsilised. Ennast uuesti laadida ja saada jõudu olla enda parim mina. Kindlasti on saun mediteerimise koht, kus olla hinge ja mõttega kohal.  Tean, paljudele on saun lõbus ja tore seltskonnaga ajaveetmise koht. Eestlasele mitte omaselt meeldib mulle saunas käia üksi või siis väikese sõpruskonnaga. 

 

Parim koht ........ on maailma lõpus, avatud merele ja kõikidele võimalustele. Nagu ikka meri ja sadamad on lahkumiste ja kohtumiste paik. Seega saab siin maailmalõpu saunas lasta lahti mured ja vana mina. Ja igakord tervitada uusi võimalusi. Täpselt taoline saun on Sõrve tuletorni pea, et jalamil. Sinna sauna ma veel saanud ei ole. Aga siht on silme ees ja täpselt nii kena see kogemus olema saab nagu siin kirjutasin. 

 

Foto: Sõrve külastuskeskus

 

Kristina - fotogeeniline saun

Pean tõdema, et tegelikult ei ole saun päris „minu teema“, kuna ma ei kannata hästi kuumust. Seega ei leia mind kunagi 100 kraadi alla pürgivatest soome saunadest. Õnneks on Saaremaal nendele ka mitmeid leebemaid alternatiive – aurusaunad, soolasaunad, kadakasaun – mis isegi minusugusele kuumapõlgurile meeldivad. Valisin oma esiletoodava sauna hoopis muudel kaalutlustel – fotograafia. Hobifotograafina on minu meelest Saaremaa kõikse kenam saun Kaavi Jahimaja saun Sõrves. See on saare kõige fotogeenilisem saun, mida vaadates rändavad mõtted otsejoones lõunamaale. Üle sinise mere saunani kulgev puidust laudtee viib iga külastaja eriliste saunaelamusteni.

 

P.S. Siinkohal märgin ära, et tegemist on siiski privaatse saunaga, kuhu omal algatusel ei maksa trügida. Lepi saunaskäik Kaavi Jahimaja pererahvaga ikka kokku. Muul juhul võid romantilist saunakest imetleda rannalt.

 

Foto: Priidu Saart

Ülalmainitud on vaid mõned üksikud Saaremaa saunadest. Põneva valikuga saare erilistest saunadest oleme välja toonud ka enda varasemates blogipostitustes "Saaremaine saunaelamus" ja "Saaremaa suitsusaunad". Hüva leili!

 

Päisepilt: Mikko Oja

Viimati muudetud: 26. veebr. 2024

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.