Saaremaine saunaelamus

Vanasti oli saun talu süda, kus elu nii algas kui ka lõppes. Saunas suitsutati liha ja kuivatati ravimtaimi. See oli peamine pesemise koht ja talve külmematel päevadel isegi elati koos loomadega saunas. Tänaseks päevaks on sauna roll paljuski muutunud, ent populaarsus siiski säilinud. Ei ole oluline millisesse sauna minna. Kõik need pakuvad turgutust nii ihule kui hingele, kuid miks mitte proovida midagi uut ja huvitavat? Alljärgnevalt toome välja mõned huvitavad saunad, mida Muhus, Saaremaal ja Ruhnus proovida saab.

 

Spaade erilisemad saunad

Spaapuhkus on üks lihtsaim viis saunaelamuse saamiseks. Klassikalise Soome sauna ja aurusauna kõrval on Saaremaa spaades mitmeid huvitavaid variante. Näiteks pakub Grand Rose SPA saunakeskus kadakasauna, mis on 60 kraadine ja suure õhuniiskusega kadaka aroomidega saun. Tõeliselt saaremaine!  Georg Ots SPA ootab tõelisi saunasõpru leilisauna "Sven". See 80-kraadine Soome saun on mõeldud neile, kes eelistavad saunas olla ilma riieteta, nii nagu vanad skandinaavlased seda kunagi tegid.  Mitmes spaas saab soovi korral rentida privaatsauna. Kui Arensburg Boutique Hotel & Spa, Asa spa privaatsaunad asuvad spaa-kompleksi lähedal, siis Johan Spa on enda privaatsauna viinud hoopis hotelli katusele. Lisaks kuumale leilile saad seal nautida ka kõrget vaadet Kuressaare vanalinnale.

Saun Saaremaal tuleb mõnikord koos mullivanniga katusel - Johan Spas on just nii.
Johan Spa privaatsauna juurde kuulub ka katusel olev mullivann // Foto: Johan Spa

Saun koos õpitoa või noorendava allikaga?

Tõelise sauna elamuse saad mõnest ajaloolisest saare talust. Näiteks Maali talu saun seisis esimesed 100 aastat Ahjal suitsusaunana. Pärast Saaremaale toomist sai sellest keriseküttega saun. Lisaboonusena on saunalistel võimalik osaleda viha meisterdamise ja kehakoorija valmistamise õpitubades.

 

Sadama talus vihtlemine ja leilitamine on Saaremaa nõuetele vastav - mönus! Sauna kõrval  asub allikatiik, mille temperatuur on aastaringselt 3 kraadi. Peremehe sõnul väheneb allikas supeldes supleja vanus lausa 3,5 aastat. Toredad saunad leiab ka Värava talus ja Kalamaja hostelist. Saare saunakultuuri lahutamatuks osaks on päris ehedad suitsusaunad ja neid leiab näiteks Laugu turismitalust, Hiievälja saunakompleksist, Loode talust ja Kadakasuitsu B&Bst. Suitsusaunadest oleme kirjutanud täitsa eraldi blogi.

 

Muhu saarel romantilises Koguva kalurikülas ootab Sind sootuks isemoodi saunaelamus. Seal on võimalik saunatada otse keset merd. Bottengarni külalistemajas saab ööbida ujuvmajas, mille juurde kuulub ka õhtune saunatamine keset merd asuvas ujuvsaunas.

Muhus on saun hoopis keset vett.
Muhu saarel, Bottengarni külalistemajas saab sauna nautida keset vett // Foto: Bottengarni külalistemaja

Saunast sauna saunarallil

Tagamõisa poolsaarel Undva külas toimub igal suvel saunaralli, kus läbitakse päeva jooksul mitmeid kohalikke saunasid. Liikumine saunade vahel toimub üheskoos rongkäiguna  pillimängu saatel. Iga võõrustaja tutvustab mõnd põnevat saunarituaali ja lisaks kostitab saunalisi isevalmistatud hea ja paremaga. Osalised saavad tänuks sauna seinale kadakast medaljoni.

 

Rendi saun oma õuele või üksikule mererannale

Kui olemas on asukoht sauna jaoks, aga sauna ennast ei ole, siis aitab vähemalt ajutiselt hädast välja sauna rentimine. Saarel pakutakse nii torusauna kui ka kümblustünni, mis tuuakse just sinna, kuhu sina tahad. Olgu selleks siis jõekallas või kohisev metsaveer. Sauna rentimise teenust pakuvad Saaremaal näiteks Kena rent, Rendisaunad ja Rendi Saaremaal. Nagu Kollane Allveelaev G laulis “Rendime, rendime saare peal sauna ja siis keskele, keskele floora ja fauna”. Tee laulusõnad reaalsuseks!

Saun Saaremaal käib koos kasevihaga
Sauna lahutamatu osa on vihtlemine // Foto: Kristina Mägi

Viimati muudetud: 9. märts 2022

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.


Liitu uudiskirjaga


    TAVA

    Uudiskirjast saad häid ideid ja vihjeid, kuidas planeerida oma järgmine saarepuhkus. Kirjutame, mida uut ja põnevat meitel on, mida siinsetel saartel teha
    ja läkitame teele meie ettevõtete parimad pakkumised.