Saaremaa suitsusaunad

Erinevad sauna liigid pakuvad eriilmelisi elamusi. Olenemata sauna tüübist on eesmärk neil üks - pakkuda ihule ja hingele lõõgastust. Saunaskäik on rituaal, milleks tuleb aega varuda. Õige kombestiku kohaselt saunaskäik on tore elamus, mida igaüks peaks proovima. Peale saunaskäiku tekib mõnus rammestus, mis ei ole võrreldav ühegi teise kogemusega.

 

Lisaks klassikalisele soome saunale on Saaremaal au sees suitsusaunad. Suitsusauna eripära on korstna puudumine. Sauna köetakse 4-5 tundi ja see on kasutuskõlblik alles siis, kui söed on ahjus tuhaks põlenud ja suits ruumist välja lastud. Reeglina madala ja hämara ruumi muudavad salapärasemaks mustad seinad, kuhu on aastasadade vältel talletunud nõgi, mis on tekkinud sauna kütmisel. Saare suitsusaunale on iseloomulik paekivist müür kerise taga ja kahe ruumi vahel, mis on tähtis tuleohutuse seisukohast. Mitmed tänapäeva suitsusaunad on ehitatud uuena üles jälgides vana aja toimimise põhimõtteid. Alljärgnevalt toome välja mõned huvitavad saunad, mida Saaremaal proovida saab.

Suitsusaun Saaremaal käib koos vihtlemisega
Viht on sauna tähtis osa // Foto: Kristina Mägi

Traditsioonilised saare suitsusaunad

Laugu turismitalu suitsusauna kahe ruumiga sauna kütmine võtab aega kuus tundi ja seejärel tuleb teda veel tund aega tuulutada. Tulemuseks on saun, mis puhastab inimese nii seest kui ka väljast. Laugu turismitalus on lisaks suitsusaunale ka 1930’ndatel ehitatud ja hiljuti renoveeritud palksaun ja ehedalt saaremaine talumaja saun.

 

Hiievälja saunakompleks koosneb traditsioonilisest 2015. aastal valminud suitsusaunast, mida köetakse terve päeva vaid lehtpuudega ja tuulutatakse enne saunatamist põhjalikult. Leilikuuma jagub 5-6 tunniks. Lisaks on võimalus kasutada leilisauna ning kümblustünni. Pärast kuuma leili võtmist saab hüpata tiiki või talvel jääauku. Elamus, millest ei taha ilma jääda!

 

Loode talul on üks tõeliselt autentne suitsusaun Saaremaa moodi. Originaalis on see ehitatud 1890. aastal ning kogu leiliruumi osa on 1994. aastal taastatud vanadest rehetoa palkidest. Pesemisvõimalus saunas puudub, kuid selleks pole ka erilist vajadust, sest kui end hoolega kase- või kadakavihaga nüpeldada ja lihtsalt veega üle loputada, siis sellest täiesti piisab. Soovi korral võib end karastada külmaveetünnis.

 

Looduskaunil rannaniidul asuv Kadakasuitsu B&B pakub nii majutust kui ka sauna kasutamist. Nimi Kadakasuitsu ise viitab juba selgeks suitsusele elamusele. Vana suitsusauna on nad endale toonud Võrumaalt. Uue südame - ahju - tegid saunale Laimjala mehed. Seega, kui on soov saada suitsusauna kogemus just vanas saunas, siis Kadakasuitsu ootab Sind. Leili vahel saab teha lõket, grillida ja nautida looduse vaikust.

 

Kui soovid traditsioonilist saunaelamust, siis võite hüpata sajandite vanuse Pilguse mõisa suitsusauna, mis on eelmisel suvel hoolikalt taastatud. Oma uue katuse, istekohtade, akende ja väliterassiga on see kaunilt värskendatud, kuid selles on endiselt tunda mineviku hõngu. Kui soovid saada kaasaegsemat saunaelamust, siis miks mitte uudistada kuulsat Iglu sauna, mis on nüüdseks ka paljude Hollywoodi kuulsuste tagahoovis ja Pilguse allika kaldaveerel.

Hiievälja suitsusaunast saab otse tiiki hüpata
Suitsusauna kuumusele hea vaheldus on karastus jahutavas tiigis // Foto: Hiievälja suitsusaun

Mis on vana saare saun?

Üks vähem tuntum saunatüüp on Vana Saare saun. Kahjuks ei ole neid enam palju säilinud, kuid üks Vana Saare saun on Anni Turismitalus. Vanas Saare saunas on koos kõik mis on ühe tõelise sauna juures head - ei ole pidevalt kõrget temperatuuri ja kuumus tuleb vaid leili visates. Selle reguleerimine on juba igaühe enda kätes ja oskustes. Kogemuselt see võrdväärne suitsusaunaga. Suitsu lõhna saunas nii tugevalt ei ole, sest kütmine käib siiski läbi korstna.

Vana saare saun on suitsusauna laadne saun
Vana saare sauna tuntakse ka vene sauna nime all // Foto: Anni turismitalu

Kui tahad edaspidi olla esimeste seas, kes kuulevad Saaremaa uudiseid, saavad parimaid pakkumisi ja ammutavad suurepäraseid reisiideid, siis liitu kindlasti meie UUDISKIRJAGA.

Viimati muudetud: 6. veebr. 2024

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.