Saaremaa – ühest kümneni

 1 linn maakonnas
Saare maakonnas on üks linn. Maakonnakeskus Kuressaare on erinevatel aegadel kandnud nii Arensburgi kui Kingissepa nime. Linnas elab 12 698 inimest (2021 aasta seisuga), mis teeb sellest suuruselt kümnenda linna Eestis. Suurusega Kuressaare ülearu hiilata ei saa. Küll aga asjaoluga, et tegemist on Eesti kõige läänepoolsema linnaga. Meteoroloogiainstituudi andmetel on siin rohkem päikesepaistelisi päevi aastas, kui üheski teises Eesti linnas.

2 korda päevas lennukiga Saaremaale
Kõigil tööpäevadel on võimalik suisa kaks korda päevas lennata Tallinnast Saaremaale. Laupäeval ja pühapäeval pakutakse lennuvõimalust korra päevas. Õhusõit kestab umbes pool tundi ja maksab 26 eurot. Keskmiselt 1 euro minuti eest. Pole paha, eksole?

3 päevaga joostakse maraton
Pea viiskümmend aastat on Saaremaal sügiseti toimunud jooksuüritus, kus kolme päevaga läbitakse maratoni distants. Saaremaa Kolme Päeva jooksu esimene etapp läbitakse traditsiooniliselt Kuressaares, teine Sõrve sääre metsade vahel ja rannikul ning viimane päev taas Kuressaare linnatänavatel. Käesoleval aastal tulevad sajad ja sajad jooksusõbrad saarele 14.-16-. oktoobril.

4 väikesaart
Lisaks Eesti suurimale saarele kuulub Saare maakonda veel neli alaliselt asustatud väiksemat saart. Muhulased ilmselt solvuvad selle peale, kui Muhut nimetada väikeseks saareks, aga Saaremaast on see ju siiski väiksem. Kui Muhust ei ole reeglina Saaremaale tulijatel „pääsu“, siis Abrukale, Vilsandile ja Ruhnu nii tihti ei satuta. Aga kindlasti võiksid nende väikesaarte külastamist kaaluda. Rohkem saad omanäolise looduse ja huvitava kultuuriga paikade kohta lugeda SIIT

5 tuulikut Anglas
Omal ajal ehitati küla tuulikud reeglina ümbruskonna kõige kõrgemale kohale, kuna need olid kõige tuulisemad paigad. Nii kujunesidki üle Eesti mitmete tuulikutega tuulikumäed. Hiilgeaegadel (1925. aastal) oli Anglas suisa üheksa veskit. Tänaseks on neist säilinud viis, mis muudab Angla Eestis üheks paremini säilinud tuulikutegrupiks.

6 spaad Kuressaares
Kuressaarde loodi Eesti esimene ravispaa juba 1824. aastal. Siinses armsas kuurortlinnas käisid juba siis oma tervist turgutamas härrad ja prouad Saksamaalt, Venemaalt, Soomest ja Rootsist. Tänapäeval on Kuressaares kuus omanäolist spaahotelli. Mudavannidele on lisandunud sadu erinevaid lõõgastavaid hoolitsusi. Keha ja vaimu kosutavad suurepäraselt ka spaahotellide kümned erinevad saunad ja basseinid.

 

7 keskaegset kirikut
Eesti keskaegses ehitusloos moodustavad just Saaremaa arhitektuurimälestised, sh kirikud ühe väärtuslikuma peatüki, sest tänu heale ehitusmaterjalile, kergesti töödeldavale dolomiidile, leidub siin rohkem kui kusagil mujal peenelt viimistletud detaile. Saaremaal on kokku seitse unikaalset keskaegset kirikut, läbi mille jutustab saar põneva loo religiooni ajaloolistest keerdkäikudest. Kirikud on massiivsed ja lihtsa arhitektuuriga, olles omal ajal ehitatud praktilise eesmärgiga pakkuda elanikele pelgupaika.

8 White Guide söögikohta
White Guide meeskond käib anonüümselt aasta jooksul sadades erinevates restoranides ja reastab need iga aasta lõpus vastavalt toidu kvaliteedile, teenindusele, innovaatilistele lähenemistele ja üldisele atmosfäärile pingeritta. Olenevalt saadud punktide arvust jaotatakse restoranid kategooriatesse. Järgmiseks aastaks on Eestist välja toodud parimad 30 ja lisaks veel 70 söögikohta, mida soovitatakse külastada. Saaremaa ja Muhu söögikohtasid leidub selles nimekirjas kokku kaheksa.

9 meteoriidikraatrit Kaalis
Meteoriidi langemine juba asustatud Saaremaale, ca 3500 aastat tagasi, põhjustas suuri purustusi, mida on võrreldud väikese tuumapommi plahvatusega. Lisaks 110 m läbimõõduga peakraatrile on Kaalis tegelikult ka 8 väiksemat kraatrid (mis asuvad eramaadel). Kaali meteoriidikraatrite väli on Eesti haruldasim loodusmälestis, olles ühtlasi Euraasia efektseim ja kõige kergemini ligipääsetav kraatriväli.

10 Saaremaa jalga
Saaremaal on kümme jala-lõpulist kohanime. Anijala, Ansjala, Hakjala, Kõljala, Laadjala, Laimjala, Mustjala, Mändjala, Valjala ja 2017 aastal haldusreformi tulemusel tekkinud Nõmjala. Saaremaa rahvapärimuses on tihti räägitud Saaremaast, kui ühest imelisest „loomast“ kellel on üheksa jalga, üks säär (Sõrve säär), üks pea (Kaunispe(a), üks nina (Seanina) ja üks silm (Käkisilm).

Viimati muudetud: 31. jaan. 2022

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.