Saarlaste keelud ja käsud

Homme on reede. Suure osa tööinimeste jaoks kauaoodatud töönädala lõpp ja ees terendab kaks vaba päeva. Aga osad meist ei oota eelseisvat reedet üldse nii innukalt. Miks? Sest see on reede ja 13. kuupäev. Paljude jaoks on see päev seotud ebaõnne kartusega. Takkaotsa on täiskuu. Ka see on salapärase ja kurjakuulutava endega.

 

Aga tegelikult ei ole lood üldse nii hullud. Panime Sinu jaoks kirja vanade saarlaste toredaid keelde-käske, mis kõik seotud ebausuga, nagu ka reede 13.

 

See, et üle tee minev must kass halba õnne toob, on ilmselt kõigile teada. Selle häda ärahoidmiseks tuleb peale kõutsi teeületust kolm korda üle vasaku õla sülitada. Tänapäeva suurenenud rahvastikutihedust arvestades tasuks enne sülitamist ka selja taha kiigata. Aga kas Sina tead, miks ei tohi (käe)kotti kunagi maha panna? Või rahakotti köögilauale? Sest vanarahvas uskus, et maa tõmbab sedaviisi kotist kõik varanduse ära. Sama juhtub ka siis, kui palja käega laualt sodi pühkida. Sestap pühivad hoolsad perenaised lauda alati rätikuga ja ei lase ka oma külalistel saiapuru vaikselt käega laua alla libistada.

Musta kassiga seotud ebausk on üks levinumaid

Perenaiste elus on üldse palju käske-keelde. Leivateo ajal näiteks ei tohtinud ükski inimene majast lahkuda, ega keegi sinna ka juurde tulla. Miks? Sest leivatainas on pirtsakas ja sellele ei meeldi tõmbetuul, mis uste avamisega tekkida võis. Leib ei või kunagi olla laual "pea alaspidi" ega lõigatud ots ukse poole. Mõlemad tegevused viivad väidetavalt leiva laualt. Niisamuti teadis ennevanasti iga perenaine, et kõik mulla all kasvavad juurikad (kartulid, porgandid jne), tuli maha panna vana kuu ajal. Seevastu kõik mulla peal kasvavad asjad (herned, kõrvitsad jne) tuli maha panna just noore kuu ajal. Koristama ja muru pidi niitma kindlasti kaduneljapäeval. Siis ei tulevat tolm ega muru nii kergesti tagasi. Sama kehtib muide ka juuste kohta. Kaduneljapäeval lõigatud juuksed ei pidavat nii kiiresti kasvama.

Leivateoga on seotud mitmeid keelde ja käske

Kui kellelgi on perenaistest rohkem ebausuga seotud kombetalitusi, siis on need kalurid. Ja nemad tunduvad vanadest saarlastest olevat ka ainukesed, kellele reede ja 13 korda läks. Siis ei viidud kunagi võrkusid sisse. Tegelikult ei tehtud seda üldse reedeti ja kui reede juhtus olema veel 13 kuupäev hoiti kalapüügivahenditest tükkis kaugele, sest mitte mingit kalasaagi lootust sel päeval polnud. Üsna mitmed kalameeste uskumused on seotud naistega. Nii ei tohtinud kaluri naine kunagi oma mehega riielda, sest naise kisa pidavat kalad merest ära ajama. Naiste pärast korjati sadamast välja sõites paadi küljel rippuvad poid (mis sadamas paadi ja kai vahele jäävad) paati sisse. Nimelt on merel oleva laeva välisküljel rippuvad poid märk sellest, et laevas on lisaks kalameestele ka kerglaste elukommetega naisi.

Poid on kenasti paadis

Käsud-keelud ei piirdunud vaid merega. Naistel oli näiteks rangelt keelatud astuda üle laiali laotatud kalapüügivahendite. See kole tegu nullis järgmiseks hooajaks antud püügivahendi töö. Sestap oli üks Sõrve kalur ahastuse äärel, kui mandri proua lokkide lehvides ja kontsade välkudes suvel kõigist tema heinamaale laotatud angerjamõrdadest risti üle astus. Peale järgmist angerjahooaega kratsis paljunäinud kalur kukalt ja mõtles, kust proua ülesse leida, et ta saarele tagasi kutsuda. Pole ei enne ega peale seda hooaega nii suurt angerjasaaki nähtud. Seega tasub kõigisse vanarahva uskumustesse suhtuda teatava mängulisusega.

Milline naise tegevus võib kalasaagi kihva keerata?

Kurjakuulutav võib olla ka nii lihtne tegevus kui vilistamine. Meremehed ei vilista kunagi paadis, sest see kutsub kohale tormi. Toas ei vilistata, sest see pidavat kohale kutsuma tulekahju. Külalisi tuppa kutsused tasub tervitades kindlasti meeles pidada, et terekätt ei anta kunagi üle lävepaku. Avastades, et oled midagi kuskile maha unustanud, ei minda kunagi tagasi täpselt sama teed pidi. Küünla pealt ei võeta kunagi suitsule tuld ja küünalt ei tohi kustutada puhudes. Miks? Sest kõik need tegevused pidavat halba õnne tooma.

 

Kõige selle valguses ei tundu homne 13 ja reede üldse enam nii hirmus. Eksole? Reeded on lihtsalt toredad päevad ja 13 on kena number kaheteistkümne ja neljateistkümne vahel.

Terekätt ei anta kunagi üle lävepaku

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.