Saaremaa kalurid ennustavad ilma ja püüavad kala

Elades Eesti kliimas pakub ilm alati palju kõneainet. Ei tea, kas suvi tuleb ikka soe? Kas talvel on piisavalt pakast? Kas seitsmemagajapäeval sajab ja tuleb seitse nädalat järjest vihma? Saarlastele on ilm samamoodi oluline. Kas talv tuleb korralik ja saab jäätee teha? Kas sügis tuleb tuuline ja praamiliiklus häiritud?

Kui mandri-eestlased usuvad ilmaprognoosides Taimi Paljakut, siis saarlastel on selleks kalurid. Põlistel rannakaluritel on ilma prognoosimiseks omad meetodid, mille vettpidavust on testitud põlvest põlve. Üks moodus aasta ilma ennustamiseks on ahvenad. Jah, täitsa tavalised ahvenad. Nimelt on nende seljauimel täpselt kaksteist vahet. Nii nagu kuid kalendris. Aastat hakatakse lugema sabast pea poole. Kui ahvena uime vahe on tume, on see märk pakasest. Vaadates selleaastaseid ahvenaid, on suuremad külmad selleks korraks läbi. Veebruari algus on veel jahedavõitu ja sealt edasi läheb ilm juba soojemaks.

Ahvenaid, mille pealt ilmaolukorda kontrollida leidub Saaremaa vetes ohtralt. Kui arvasid, et kalapüük on vaid suvine tegevus, siis see pole kaugeltki nii. Tublid saare mehed püüavad kala igal aastaajal. Nii jää alt, kui jää pealt. Hetkel on võimalus mõlemaks püügiviisiks. Nasva jõgi on seni püsinud jäävaba ja sealt on lisaks ahvenatele viimastel kuudel välja püütud ka tonnide viisi särge.

Jäävabad on pikalt püsinud ka mitmed Saaremaa rannikualad. Need on lemmikpaigad eksklusiivsema maitsega harrastuskaluritele, sest just sinna armastavad talvel tulla lõhed ja forellid. Erinevalt rannikust on paks jääkate katnud madalamad lahesopid ja järved. Kuid see ei ole tõsistele kaluritele mingi takistus. Abivahendina haaratakse kaasa mootorsaag ja nii jõutakse jää all oleva mõrrani, mis hea õnne korral on täis pirakaid hauge ja suuri säinaid. Seega võid olla kindel, et imehästi maitsev värske kala on saarlase laual igal aastaajal.

Kui Sinagi satud äkki saare või hiiu meestega koos kalale, siis õpi kindlasti selgeks järgmised tarvilikud väljendid, sest muidu sa'p saa mitte midat aru.

 

Kakuaam – suur paat

Lappaja – väike paat

Lodi – väga madala süvisega paat, madalas vees kalapüüdmiseks

Laiskpoiss – nöör, mis hoiab tiivast paigal
Tiivas – võrk, mis juhib kala mõrra suunas

Oorakas - umbsõlm

Topelt oorakas – kaks umbsõlme

Kess – võrkkott kalade hoidmiseks

Irrelatt – abivahend võrkude jää alla ajamiseks

Malspik – abivahend nööride kokkupanemiseks

Tuur – kangi taoline abivaned jää murdmiseks

Võrgu Ain – nöör, millega võrgud omavahel kokku seotakse

Ui – nõel võrkude parandamiseks

Viimati muudetud: 11. jaan. 2022

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.