Näpunäiteid praamireisiks

Selleks, et Saaremaale sõidu planeerimine ning kulg mööduks saarerahvale omases muretus olekus, oleme kokku kogunud olulisema teabe meitele praamiga külla tulekuks. Olgu tegemist pikalt planeeritud reisiga või spontaanse üllatus külastusega, siit leiab kõikse olulisema, et sõit hää tujuliselt ja mugavalt kulgeks.

 

Pista pilet tasku muretult

Praamipileteid on võimalik soetada väga lihtsasti eelmüügist. E-pilet tagab ülesõidu ilma järjekorras seismata valitud parvlaeval, et eelisjärjekorra pääsus sajaprotsendiliselt kindel olla, siis tuleb sadamasse saabuda vähemalt 15 minutilise varuga. Kui otsus saarele sõita tuli aga nii spontaanselt, et piletit ei tulnud pähegi ette soetada või olid teised kiiremad juba eelmüügi piletid ära ostnud, siis muret tundma ei pea, kuna sadama piletimüügikassad on selleks avatud.

 

 

Meri ja saarlased käivad kokku // Foto: Valmar Voolaid
Parvlaev Töll // Foto: TS Laevad

Naudi reisu

Reisimise teeb eriti nauditavaks, kui anda endile võimalus planeeritud kursilt kõrvale kalduda. Nii võibki juhtuda, et praamipiletid on küll taskus aga õigeks ajaks sadamasse ei jõua. Meelerahus võid seda endale lubada, kuna paindlik piletisüsteem laseb veel kuni 15 minutit enne reisi väljumist pileteid muuta. Seega võid tee peal tekkinud plaani pidada pikniku, mõnes mandri mõnusas metsatukas või põlluääres, rõõmsalt ellu viia. Ja kui ka pilet jääb muutmata, siis ka sellest ei ole midagi hirmsat lahti! Sama piletiga on võimalik üldjärjekorda kasutades saarele sõita järgneva 48 tunni jooksul. Üldjärjekorral on omad võlud ja nii võib juhtuda, et näed ja koged harva esinevat aga kuulsat praamijärjekorda, mida teatavasti saab Saaremaa esimeseks vaatamisväärsuseks pidada. Räägitakse, et seda haruldust on vähem tõenäoline kohata, kui hüljest mõnel rahuarmastaval saare kivirannal. Kui selline õnn peaks siiski kaela langema, siis säti end mõnusasti sisse ning naudi ümbritsevat kaunist Virtsu loodust ja reisiseltskonda. Mis veel eriti tore, nüüd ongi aega teha reisiks täpsemaid plaane ja kindlustada, et Saaremaa kõikse kõige kenamast ilma ei jäädaks!

 

 

Mootorratastega üle lahe // Foto: TS Laevad
Koeradki on oodatud reisijad // Foto: TS Laevad

Liikle sadamas kui kohalik

Paari reegli teadmine ning tähelepanelikkus on sadamaalal orienteerumise ABC. Sadamasse jõudes jälgi liiklusmärke, juhiseid ning teekattemärgistusi, need aitavad just õige raja valimisel ning -tõkkepuuni jõuda. Sadama ootealale sõites ära vaheta sõiduradu, sest muidu kaotad oma koha sõidukite järjekorras! Tõkkepuu juures olev tabloo näitab sõidurada, millest tuleb kuniks praamile sõitmiseni kinni pidada.

Praamile pääsu oodates, seiska automootor, et õhk püsiks puhtam ja loodus rõõmsam! Kui praami väljumiseni on veel aega, siis on kena võimalus veidi jalgu sirutada, mereõhku hingata ning tuules liuglevaid kajakaid vaadelda. Kõige tähtsam liigeldes jalgsi nii sadamaalal kui parvlaeval - ohutust enne kõike! Peale pikka sõitu kulub kindlasti väike värskendus ära ning kui aega on, siis Virtsu sadamahoones on selleks olemas nii kohvik, toaletid kui ka vanema ja lapse puhketuba.

Meite Laevad Töll, Piret ja Regula // Foto: TS Laevad Facebook
Kohvipaus praamil // Foto: TS Laevad

Kruiisi meisterlikult parvlaeval

Süttinud roheline foorituli raja alguses annab märku, et on aeg praamile sõita. Nagu dirigendid orkestri ees on nüüd sadama ning praami teenindusmeeskond see, kellele pilk tuleb pöörata, sest nende oskuslik juhendamine tagab sujuva liikumise ja ohutuse merel. Parvlaeva autotekil on sobivaks kiiruseks 5 km/h ja eelnevast sõidukist tuleb peatuda ca 25 cm kaugusel, et ikka võimalikult paljud autod peale mahuksid! Auto pargitud, siis veendu, et auto mootor on välja lülitatud ja sõidukil pidur kindlalt peal.

 

 

 

See järts läheb kiirelt // Foto: TS Laevad
Orkestri juht // Foto: TS Laevad

Tegevused laeval

Arusaadavalt soovivad nüüd kõik laevatekile tõtata, viimane manitsus ohutusele - kitsastes oludes ava autouks ettevaatlikult ning liikudes autotekil arvesta teiste liiklejatega! Sõit Virtsu ja Kuivastu sadamate vahel kestab ca 27 minutit, minutike siia või sinna, tegemist on piisava ajaga nii, et kõik jõuavad lasta tuulel juukseid sasida ja horisondilt paistvat Muhumaad imetleda, on aega keha kinnitada, osta värskendav jook või jäätis. See mida lapsed kõike selle aja jooksul teha jõuavad, ei mahu siia üles lugemagi. Praamisõit ise on täis rõõmu ja põnevust, rääkimata kõigest mida siit näeb, kuhu pääseb ja kus tundub vahvaim mängumaa. Seega, laske lastel olla piisavalt uudishimulikud ning lustlikud, samas pidage meeles, et ohutuse tagamiseks tuleb neil kogu praamisõidu aja silm kenasti peal hoida.

Vahetult enne sadamasse jõudmist kõlab laeva kõlaritest kapteni märguanne, mille järel tuleb liikuda autosse, bussi, mootor- või jalgratta juurde. Sportlikumatel, kes on ülesõiduks valinud jalgratta pääsevad nii laevale kui laevalt maha esimestena, ole siis kindlasti sadamasse jõudes valmis kohe startima, et saarte lummavaid teid essana vallutada!

 

 

 

Mere värsket õhku nautimas // Foto: TS Laevad
Parvlaev Piret // Foto: TS Laevad

Kas oled kuulnud? ... et liikluskindlustus parvlaeval ei kehti! Kindlustus kehtib seaduse järgi veel praamile peale- ja mahasõidu ajal, kuid kindlustusseltsidel ei ole kohustust hüvitada praamisõidu ajal tekkinud kahju. Eelnev ei kehti kaskokindlustuse korral aga igaks-juhuks vaadake oma kindlustuslepingud eelnevalt üle! Laevajuhtimisest või ilmastikuoludest tekkinud kahju hüvitamiseks tuleb lahenduse leidmiseks koheselt pöörduda parvlaeva opereeriva ettevõtte poole. Mis aga kõige peamine - ole tähelepanelik ning ettevaatlik, nagu liikluses ikka.

 

Rendiauto, mis nüüd?

Kui soovid saarele tulla rendi autoga ja piletit reserveerida enne kui auto käes, pole ka probleemi. E-pileti saad mugavalt praamid.ee kodulehe pealt. Autonumbrimärgi kastikesse kirjuta lihtsalt RENT. Siis kui jõuad sadamasse pead toredatele tädidele piletikassas kõiges QR-koodi näitama ja oledki väravatest läbi. Kui sul siiski veel mõni küsimus tekkis on nad kindlasti abiks sulle, sinu probleemi lahendamaks.

Kuidas kunagi Island Hoppingut tehti // Foto: Elson´s
Ka jalgsi saab laevalt maha jalutada // Foto: TS Laevad

Seila saarelt saarele

Lummavad väikesaared käivad Saare- ja Muhumaa külastuse juurde nagu meri, päike ja kala! Ruhnu, Vilsandi, Abruka.... päev neil kõlab ju rohkem kui kenasti! Auto tuleb Saaremaale küll natukeseks maha jätta, kuid enamikele saab soovil pedaalidega kaherattalise kaasa haarata. Väikesaarte õhustikku on raske sõnadega edasi anda, neile reis on kui kuhugi teise ajamõõtmesse... väikesaareidüll ei ole pelgalt sõnakõlks vaid miski, mida tuleb kogeda, et mõista. Unikaalne Ruhnu saar on tõeline pärl, milleni jõudmiseks tuleb natukene rohkem aega varuda. Suvised laevareisid Kuressaarest kestavad ca 2 tundi, kuid mis saabki kaunil soojal ajal olla mõnusam kui päike ja tuulebriis!? Oktoobrist maini laevaühendus puudub, see eest on sel ajal sinna 25 minutiga võimalik väikelennukiga lennata. Vilsandile pääseb suiti liinilaevaga Papissaare sadamast. Kui oled kuulnud, et sobivate ilmastikutingimustega võib sinna ka jala minna, siis kahjuks need ajad on jäänud ajalukku ning tugevnenud hoovuste tõttu seda enam ei soovitata. Küll aga saab matka vees võtta ette Kuressaare külje all asuval Abruka saarel, kus saab läbi merevee sumbata Vahase saarekesele. Suiti on Abrukale võimalik seilata lisaks liinilaevale ka ajaloolise purjelaevaga Hoppet. Kena lugu, kas pole?

Viimati muudetud: 25. aug. 2022

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.