Linnuhuvilise paradiis – Saaremaa

Linnuvaatlus Saaremaal

 

Mäletan hästi oma esimest linnureisi Saaremaale, kuigi sellest on möödas juba pea 25 aastat. Retk toimus mais, kui puud olid lehepungades, nurmenukud õitsesid täies ilus ning lindude elu oli aastaringi silmas pidades oma aktiivsuse tipus. See oli armumine Saaremaasse esimesest pilgust.

 

Selle reisi järel olen Saaremaal käinud lugematu arv kordi, avastanud saart risti ja põiki eri aastaaegadel ning kogenud unustamatuid linnuelamusi. Lindude arvukus ja liikide rikkus oli midagi palju enamat, kui oskasin oodata. Hanesid, veelinde, kahlajaid, putukasööjaid – kõiki. Tollal tundus, nagu oleksin reisinud palju kaugemale kui vaid 400 kilomeetrit, mis on linnulennult minu kodukoha ja Saaremaa vahel.

 

Mäletan, kuidas suurima elamuse pakkusid saja- või tuhandepealised valgepõsk-laglede parved Saaremaa randadel ja põldudel. See oli midagi erilist. Olin muidugi kuulnud, et kevaditi kogunevad valgepõsk-lagled Lääne-Eestisse Matsalu lahe piirkonda, aga ei teadnud, et neid on nii palju ka Saaremaal. See oli meeldiv üllatus.

Linnuvaatlus Saaremaal - valgepõsklaged
Valgepõsk-lagle on otsekui üks Saaremaa tunnuslinde. Siit liiguvad kevadel ja sügisel läbi sajad tuhanded valgepõsk-lagled.

Miks just Saaremaa?

 

Saaremaa on linnuhuvilisele paradiis mitmel viisil. Esiteks on linnustik rikkalik ja mitmekesine. Saar asetseb heade rändeteede kohal. Seal saavad kokku mitmed lõuna- ja põhjaliigid ning ka lääne ja ida linnud. Piirkonnas on vaatamist igal aastaajal, ka talvel. Teiseks on Saaremaal meeldiv ringi liikuda. Siin on palju nii-öelda vaba ruumi, kus saab linde vaadelda ilma, et häiriks piirkonna elanikke.

 

Ma ei ole oma reisidel kordagi kohanud linnuvaatlejatesse negatiivselt suhtuvat saarlast. Lausa vastupidi, nii mõnigi on juurde tulnud ja huvi tundnud, milliseid linde on mul õnnestunud näha. Eriti tore on see, et Saaremaa rannad ei ole laialdaselt aedadega piiratud või täis ehitatud nagu näiteks mõnes Soome piirkonnas. Saaremaa on suur ala, kus jätkub avastamisrõõmu – saarega põhjalik tutvumine ei toimu kiiresti. See pakub häid linnuvaatluskohti mitmeks päevaks.

Linnuvaatlus Saaremaal - soo-loorkull
Soo-loorkull eelistab niiskeid rannaniite ning merelahti.
Linnuvaatlus Saaremaal - niidurüdi
Harvaks jäänud niidurüdi pesitseb siin-seal Saaremaa madalakasvulistel rannaniitudel.
Linnuvaatlus Saaremaal - karmiinleevike
Karmiinleevikese meloodilist vilet kuuleb alates maist kuni jaanipäevani.
Linnuvaatluskohad Saaremaa kaardil

Tekst ja fotod: Jouni Valkeeniemi

Jouni on Soome vabakutseline fotograaf ja ajakirjanik, kes on tegelenud linnuvaatlusega üle 40 aasta ning teinud Eestisse üle 50 linnuvaatlusreisi, eriti läänerannikule ja Saaremaale.

 

Täismahus artikkel "Linnuhuvilise paradiis" on avaldatud ajakirjas MO Saaremaa  lehekülgedel 66-69.

P.S. Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret ning kutsub vabatahtlikke linnutundjaid osalema hanede loendamisel aprillis ja mais üle Eesti. Hanede loendamine toimub kolmel ajavahemikul: 9.–14. aprill (keskne loenduspäev on 11. aprill), 23.–28. aprill (keskne loenduspäev 25. aprill) ja 7.–12. mai (keskne loenduspäev 9. mai). Oodatud on loendusandmed üle Eesti.

Viimati muudetud: 14. apr. 2020

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.