Saaremaa suveniirid

Pariisis käies ostetakse Eiffeli torni kujutisega võtmehoidja, Inglismaa sümboliteks on Big Ben ja punane buss. Mis on Saaremaale omane? Mida erilist pakuvad siinsed saared? Niisiis on so ees väike valik ja mõned ideed, mida reisilt kaasa võtta.

KADAKAS

Kadakas ja Saaremaa käivad käsikäes. Soomes on kadakas näiteks looduskaitse all, siinsetel saartel leidub seda uhkesti ning ka saarlased on selle igihalja kulla toodeteks vorminud. Näiteks Leedri külas, Orbu talus valmistatakse aga kadakast siirupit, kadakamarjad on ühe koostisosana Lahhentagge džinnis ja kadakat leidub nende toonikus.  Niisiis saad oma Saaremaa reisilt naastes mekutada ja mõelda tagasi oma seiklustele. GoodKaarma seepidest leiab ka kadakat, neil on Kaarmal lausa oma seebikoda, kuhu tasub mööda Saaremaad ringi sõites ka sisse põigata. Kui juba rääkida Saaremaast ning kadakast, siis kindlasti ei saa mainimata jätta võinugasid, võtmehoidjaid, pannilabidaid ja muud kraami. Neid müüakse nii Kuressaare turul, Kuressaare kesklinnas asuvates suveniiripoodides kui ka mitmes paigus üle saarte. Ostes neid kaasa, jääb kadaka lõhn meenutama so saarte reisi veel pikaks ajaks.

Kadakapõõsas kadakamarjadega
Saaremaa kadakas // Foto: Kristina Mägi

DOLOMIIT

Dolomiit on Saaremaa marmor. Uhkemaid ehitised, kus saad näha dolomiidi mitmekülgset kasutust on näiteks Angla Pärandkultuurikeskus ja Kaali Külastuskeskus. Kuid kui oled siin, siis tasub otsida just Eestimaa marmorist pärit esemeid, leidub uhmreid, võtmehoidjaid, küünlajalgu, kausse ja nii edasi. Neid müüakse mitmes paigus üle siinsete saarte, hoia vaid silmad lahti.

SAAREMAA MUDA

Kuressaare kui kuurortlinn on külalisi meelitanud saarele juba paar sajandit tagasi. Kuressaare esimese mudaravila rajas Jakob Weise 1840. aastal Kuressaarde. Eesti esimene teadaolev mudaravila rajati Kihelkonna lähedale Abaja lahe äärde 1824. aastal Rootsiküla mõisa omaniku Carl Friedrich von Buxhoevedeni poolt.
Praegu pakuvad mitmed spaad ka mudahoolitusi, kuid Saaremaa muda saad reisil olles ka kaasa osta näiteks Saarte sahvrist. Saaremaa mudal on nahka niisutav, puhastav, kooriv ja värskendav toime. Muda stimuleerib rakkude elutegevust, tasakaalustab naha bioloogilisi protsesse ning tõstab selles hapnikusisaldus.

Mudahoolitsused Saaremaa spaades
Mudahoolitsusi pakuvad mitmed spaad // Foto: Saaremaa Spa Hotels, Valmar Voolaid

LEIB

Leiba tehakse mitmel pool. Siinsete saarte leibasid on müügil ka mandril, kuid siiski kohapealt ostes on see ju rohkem nagu päris ja maitseb veidi teisiti. Leiba toodavad Karja pagar, Saare leib ja Muhu pagarid. Kohalikest poeriiulites on need leivad täitsa olemas. Pihtlasse sattudes tasub läbi põigata kohvikust Nöges, Laimjalast haara kaasa Nooda leib. Tasub ette helistada ja uurida, et kas värsket kraami ikka on. Tegelikult on neid kohtasid veelgi, päris mitmed kohvikud-restoranid ja talud valmistavad ise enda retsepti järgi leiba, saia, sepikut. Kui oled külas, siis tasub uurida kas kohapeal küpsetatakse ka oma leiba-saia.

PILLIROOST JOOGIKÕRRED

Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub UNESCO programmi “Inimene ja biosfäär”, mis tähendab, et saarlased oskavad elada kooskõlas loodusega. Seda tiitlit on kantud juba pea 20 aastat. Saarlased hoolivad loodusest ja panustavad ka keskkonnahoidu. Niisiis püüdleme siin selle poole, et oleksime kilekotivaba saar. Plastikust joogikõrred on nii mitmeski restoranid vahetunud pilliroost kõrte vastu. Pilliroog on uus Saaremaa kuld, seda on siin palju ja sellest valmistavad juba mitu ettevõttet joogikõrsi. Nendeks on Sutu Straws, Strawerry ja Roostraw. Niisiis, kui saarele tuled ja endal ei ole mahti kusagilt veekogu äärest kojatud pilliroost kõrs valmistada, siis tasub see kohalikelt tootjatelt soetada. Mõelgem homse peale ja tarbigem vähem ühekordset plastikut!

Saaremaal valmistatakse pilliroost joogikõrsi
Pilliroost joogikõrred // Foto: Pillirookõrs, Holger Kilumets

KOSMEETIKA OTSE LOODUSEST

Soovime endale ja oma lähedastele vaid parimat. Kui kõht on täis ja miskit süüa-juua saarelt kaasa haarata enam ei soovi, siis tasub pilk peale visata looduslikule kosmeetikale. Näiteks HOIA homespa tootevalikus on kadakamarja ja rosmariiniga kehakoorija, mis jätab pärast kasutamist naha pehmeks ja niisutatuks. HOIA tootevalik on lai ja neid valmistatakse Saaremaal. Saaremaistest taimedest valmivad Tilk! kreemid ja õlid. Niisiis kui kannad kreemi näole ja kehale, siis see meeldiv lõhn viib sind tagasi Saaremaa põldude vahele. Mmm… nii hea! Ja muide, Tilk! tooted on ka reisimissõbralikud, väikestes topsides kreeme on hea endaga kaasa võtta. Saarelisest identideedist on inspireeritud ka by mukk nahahooldustooted. Nende toodetes kasutatakse ka kohalikku, rannikult korjatud punavetikat, mis lisab toodetele väärtuslikke mineraale ja nahka taastavaid omadusi. Saaremaiseid kosmeetikatootjaid on veel mitmeid, käies kohalikes poodides tasub kindlasti küsida Saaremaiseid asju ning müüjad oskavad Sind juhatada õigele teele.

EHTNE

Paljud head Saaremaa tooted kannavad EHTNE logo. Selle piirkonna märgise abil saad orienteeruda ja leida üles kõige ehtsamad Saaremaa ja Muhu tooted ning maitsed ka mandrilt ning kaugemaltki maailmast. EHTNE tooteid saad osta e-poest ja kaubamärgi pood asub ka Kuressaares Auriga keskuses. EHTNE tooteid leiab veel Saarte sahvrist ja kesklinna COOPi poes on eraldi riiul kohalike saarte toodanguga.

Ehtne Saaremaa pood Kuressaares
Ehtne Saaremaa pood Auriga keskuses pakub suurt valikut kohalikke tooteid // Foto: Ehtne Saaremaa

Viimati muudetud: 6. juuli 2023

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.