Grafitikunsti juured ulatuvad iidsetesse aegadesse, sest mis need koopamaalingud muud olid, kui algelised grafitid. Tänapäevase grafiti algusajaks peetakse 1960. aastaid USAs, mil noored hakkasid oma poliitilisi (tavaliselt riigivastaseid) sõnumeid seintele kirjutama. Samaaegselt hakkasid jõugud ka oma territooriumi märgistama (a la "Mati oli siin"). 1970. aastate alguseks oli oma nime kritseldajaid palju ning tekkis vajadus nime esile tuua. See põhjustas grafiti muutumise kalligraafilisemaks ja grafititegijad võtsid kasutusele mitmesuguseid kirjastiile.
Grafiti tehakse tavaliselt avalikus ruumis olevatele seintele või muudele pindadele. Sageli toimub see omaniku loata ja klassifitseerub seetõttu vandalismiks. Vaba käega ja aerosoolvärviga seinale kirjutatud „Juku on loll“ on kindlasti huligaansuse kategooriast tegu. Samas leidub ka seinamaalinguid, mis on tõelised meistriteosed. Nii tekkis näiteks 2013 aastal Kuressaare vana leivakombinaadi seinale praktiliselt üleöö tõeline kunstiteos. Eesti suurim kodumaise grafiti punt EKS maalis kolemaja seinale fööniksi, mis tähistab uuestisündi ning draakoni, mis sümboliseerib jõudu. Kas see erinevate instantsidega kooskõlastamata kõrgetasemeline teos läheb huligaansuse alla või mitte? Võta nüüd kinni.
Kuressaare majaseintelt leiab omajagu küsitava väärtusega salaja tehtud kunstiteosed. Vastukaaluks on aga viimastel aastatel tekkinud ka mitmeid tõeliselt kvaliteetseid seinamaalinguid. Enamasti on nende autoriks Tšiilist pärit grafitikunstnik Izak One, kes 2013 aastal Kuressaarde kolis. Tema käe all kerkis Edukontori seinale maal „Imeline püük“, Maisi kohviku sissepääsu kõrvale kohvi rüüpav tütarlaps ja veel mõni teinegi kunstiteos.
Tänavakunstnike pealekasvu eest seisab hea ka Kuressaare Ametikool. Nende kunsti suuna õpilaste jaoks on kooli Disainimajaka kõrvale rajatud eraldi graffitisein. Siis kui maja ehitati ehitati ka betoonist aed, mis on grafiti polügoon. Nii õpilased kui kooli vilistlased harjutav sellel seinamaalinguid. Aial on peal juba mitmes kiht. Viimase suurema grafiti tegid kooli 90. sünnipäevapeo järgsel öösel valmis kooli vilistlased.
Meie leidsime Kuressaare linnapildist kümmekond arvestatavat seinamaalingut ja panime need huvilistele tutvumiseks kõik NaviCup’i rakenduses kaardile. Oma suuruse ja detailirohkusega on need põnevad kohad külastamiseks ka mitte-kunstihuvilistele. Soovitame Sul see jalutuskäik kindlasti ette võtta.
Graffity kaart
Kui Sina oskad siia kaardile midagi põnevat juurde lisada, anna meile teada aadressile info@visitsaaremaa.ee