Saaremaa koduõlu on üks eriline jook, mille ümber keerleb palju lugusid ja legende. Selles magusamaitselises hägusas joogis on imeline vägi. Kohe nii imeline, et nõrgemad mandri mehed selle peale teinekord kõne- ja kõndimisoskuse kaotavad. On’s see tõsijutt või linnalegend, võta nüüd kinni.
Kindel on see, et Saaremaa koduõlu on nõrgalt karboniseeritud kollakaspruun läbipaistmatu jook, mille tegemise traditsioone antakse edasi põlvest põlve. Kangust on sellisel õllel 6-8 kraadi. Kust seda erilist märjukest saab?
Nagu nimigi ütleb, tegemist on koduõllega. Seega saab seda kõikse õigemat, vaadist vahutades kappa valatud koduõlut kellegi kodust. Selle kodu leidmiseks on sul vaja leida kedagi, kes teab kedagi, kes valmistab koduõlut. Seega, paras väljakutse. Liiatigi seetõttu, et koduõlut ei tehta päris igapäevaselt. Reeglina pannakse õllekeha nurka mulisema mõne tähtpäeva lähenedes. Olgu selleks siis pulmad, jõulud või mõni muu suurem pidustus.
Aga päris ilma õlleta ei pea Sa Saaremaal kindlasti mitte jääma. Tänapäevast koduõlut, mida pisikeste õllekehade asemel tehakse suurtes vaatides, saab Pihtlast. Lausa kahest kohast – Pihtla pruulikojast ja Pihtla Õlleköögist.
Pihtla pruulikoja pruulmeister jutustab külalistele hea meelega lugusid õlletegemise ajaloost.
Pihtla pruulikojas on klassikalist koduõlut valmistatud juba mitu aastakümmet. Teadaolev õlleteo ajalugu ulatub 1907 aastasse, kui praeguse pruulmeistri vanavanaisa Juhan oma paargus magesid ja seejärel ölut tegi. Traditsioonilist Saaremaa koduõlut tehakse sama retsepti järgi. Ennevanasti toodeti Pihtla õlut puust tannides ja säilitati puust vaatides. Puu on tänapäeval asendunud roostevabast metallist mahutite ja kehadega. Koduõlut iseloomustab asjaolu, et noorelt domineerib magus maitse ja värvus on apelsini karva. Laagerdudes muutub maitse humalasemaks ja õlu selgemaks. Iseloomulik on tugev ja tihe vaht. Õlu on pehme ja mahe juua. Et seda märjukest ise proovida, sea sammud pruulikoja poole. Igaks juhuks helista ette, veendumaks, et pruulmeister on kohal. Pruulikojas saab õlutit mekkida, oma taarasse või pudelisse kaasa osta ja tellida tähtpäevaks. Hea meelega vestleb pruulmeister Pihtla õlle tegemise ajaloost ning sellest, mis on Saaremaa koduõlles erilist ja ainulaadset ning millist rolli see vanade saarlaste toidusedelis kunagi mängis.
Mekituba on köikse parem koht Pihtla õlleköögi märjukeste nautimiseks.
Pihtla õlleköök on Eesti vanim pruulikoda. Pihtla õlu on õlleköögi originaal - hele Saaremaa koduõlu, mida on pruulitud alates 1990. aastast esiisade aastasadade vanuse retsepti järgi. Pihtla õlu ongi see kuulus Saaremaa koduõlu, mida ennevanasti tavatseti pruulida igas talus isemoodi. Pihtla õlleköök on oma retsepti järgi ehtsat Saaremaa koduõlu pruulinud aastakümned ning tänaseks on õllel kindel kvaliteedimärk. Taluõlu on hägune, helekollane ning kergelt pärmine rüübe. Iseloomult salakaval - mahedamaitseline, kuid 7,6% kange. Lisaks taluõllele tehakse eriliste maitsetega käsitööpruule, mida leiab parimatest baaridest ja poodidest üle Eesti. Parim võimalus tutvuda Pihtla õlleköögiga on külastada Mekituba!
Koduõllede kõrvale on tulnud rida põnevaid käsitööõllesid.
Lisaks traditsioonilisele koduõllele valmistatakse saarel ka mitmeid erinevaid käsitöö-õllesid. Pöide Beer sai alguse 2013. aastal Pöide kindluskiriku külje all noore perekonna kodutalus. Kasvas õllede pere, kasvas ka pruulijate oma ning kodutalu jäi mõlemale kitsaks. Nii kolitigi tootmine Kuressaarde. Tänaseks toodetakse viite erinevat sorti käsitöö-õlut. Oma väike pruulikoda on juba päris mitu aastat ka Muhu saarel. Tänaseks toodetakse Muhu pruulikojas üheksat erinevat sorti õlut, millele kõigil vahvad murrakus nimed antud. Kas Sina tead näiteks, mis on või kuidas maitseb Lõkits?