5 põnevat tegevust, mida talvel Saaremaal teha

Lõpuks on tali ka saartele jõudnud ja nii võimsaid lumeolusid ei ole siin olnud juba aastaid. Tolm suuskadelt, uiskudelt ja kelkudelt on maha pühitud. Lapsed on saanud küngastel liugu lasta, sportlased murdmaasuusatada ja on olnud piisavalt külmakraade, et avada uisuväljakuid. Sellele talvele omaselt on populaarne end ka jääaugus karastada, kuid mida me talvel Saaremaal veel teha soovitame?

 

Lohesurf lume peal

Suvel on lohesurfamine populaarne tegevus, millega mõnus päev merel veeta, kuid tuule saab lohele alla võtta ka talvel ja surfata hoopis lume peal. Asjatundjad ütlevad, et algajale on just lihtsam alustada talvel, sest lohe ei pea kasutama jõudu surfaja vee peal hoidmiseks ja saab tegeleda vaid edasiliikumisega.

 

Talvise ja suvise lohesurfi tunnetus on täiesti erinev ning tegu on tehniliselt erinevate aladega. Kindlasti on mõlemad väärt järele proovimist! Varustuse osas on talvel vaja soojemalt riietuda ja kasutada kas tavalist mäelauda või spetsiaalset lohesurfi lumelauda. Talvise surfamise asukohaks sobib lumine põld, aas või see sama suvine meri, millele jääkate peale on külmunud. Maa peal surfamisel, tuleb vaid arvestada heitlike tuuleoludega.

Mida talvel Saaremaal teha? Talsuplus on üks võimalus.
Aastat alustatakse saarel talisupluspäevaga "Karsumm" // Foto: Kristina Mägi
Mida Saaremaal talvel teha? Miks mitte lohesurf?
Talv on hea aeg lohesurfiga alustamiseks // Foto: Kristina Mägi

Ratsamatk talvevõlumaal

Kas pole mitte muinasjutuline mõte ratsutada läbi talvise looduse? Saaremaal on ka talvel mitmeid ratsatalusid, kes sellist elamust pakuvad. Kui ise ratsutama ei kipu, siis on võimalik minna reematkale - mõnusalt ree sees teki all istudes. Emotsioon talvisest Saaremaa loodusest on garanteeritud igal juhul. Loomingulisest liikumisest ei tule ratsatalude pererahval puudu. Näiteks Kõruse külas on Reinu ratsatalu ja Minni Hobutegevus hobuste taha rakendanud nii suusatajaid kui ka kelgutajaid. Seal juba teatakse, kuidas tunda rõõmu Saaremaa talvest.

 

Talviseid elamusi külalistele pakuvad Saaremaal mitmed ratsatalud.

 

Püüa jää alt kala

Kalapüük on saartele omane tegevus. Ükskõik kuhu suunda minna - üsna varsti tuleb meri ikkagi vastu. Talvel on kalapüük selle võrra mugavam, et paadi võib kaldale jätta. Natukene maad jalutada, auk jäässe puurida, õng sisse sulpsata ja võibki nautida looduse rahu. Loomulikult tuleb end väga soojalt riidesse panna, sest ootamist võib olla omajagu. Tõsisemad rannakalurid ainult õngega püütud saagi peale lootma jääda ei saa. Saagi püüdmiseks on neil jää all mõrrad, millest saab päris korralikku saaki. Kalad veetakse talvel kaldale paadi asemel kelkudega.

Reega sõit on üks võimalik tegevus, mida Saaremal talvel teha
Reesõit on kena talvine tegevus // Foto: Tihuse turismitalu
Mida talvel Saaremaal teha? Püüa kala!
Jää alt tulevad kopsakad kalasaagid // Foto: Kristina Mägi

Tutvu jääpurjetamisega

Hoopis ekstreemne on jäätunud veekogu peal enam kui 100 km/h vuhiseda. Just sellise hoo saavad hea tuule puhul sisse jääpurjetajad. Saaremaal on selle spordiala maailma kiireimad harrastajad - maailmameistritiitel on siia tulnud neljal korral. Spordiala harrastatakse kolmes eri klassis: Ice-Optimist, DN ning Monotüüp-XV. Viimane neist on kahemehe jääpurjekas. Tihtipeale valmistavad sportlased kelke ja uiske ise, sest nende sagedane soetamine on kulukas. Kui tekkis huvi rohkem teada saada või jääpurjetamist proovida, siis Saaremaa Merispordi Selts tutvustab seda spordiala huvilistele hea meelega. Hea talveilma korral viib ehk jäälegi.

 

Sõida jääteel

Külma talve korral külmuvad saared justkui mandriga üheks ja kohale saab sõita mööda jääteed. Viimaste aegade soojad talved on küll selle võimaluse pigem kaotanud, kuid ehk sel aastal... Jäätee saab avada, kui jää paksus on vähemalt 20 cm ja sellel liikmelisel kehtivad teistsugused reeglid. Näiteks peab turvavöö olema avatud, et autost ohu korral kiiresti välja saada. Kiirus peab olema kuni 25 km/h või 40-70 km/h. Vahepealne kiirus võib tekitada jää lõhkumist soodustavat resonantslainet. Oluline on hoida pikivahet vähemalt 250 meetrit. Jääteel sõitmine on omaette elamus. Kindlasti ei tohi autoga jääle minna mitteametlikul jääteel. Loodame, et varsti saavad meie külalised tulla Saaremaa talve nautima üle jäätee.

Jääpurjetamise on tore talvine tegevus, mida Saaremaal talvel teha.
Maailma kiireimad jääpurjetajad tulevad just Saaremaalt // Foto: Jaak Nirgi
Saaremaale saab külmal talvel sõita mööda jääteed
Krõbedal talvel saab saarele sõita autoga mööda merejääd // Foto: Raul Vinni

Tekst: Eva-Maria Vaher

Kaanefoto: Jaak Nirgi

Loe lisaks

Tule meitele. Ka talvel

Saaremaa ja Muhu suuremad sündmused 2021

Millist spaad valida?

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.


Liitu uudiskirjaga


    TAVA

    Uudiskirjast saad häid ideid ja vihjeid, kuidas planeerida oma järgmine saarepuhkus. Kirjutame, mida uut ja põnevat meitel on, mida siinsetel saartel teha
    ja läkitame teele meie ettevõtete parimad pakkumised.