Saaremaale ümbermaailmareisile

Igatsed maailmas ringi rännata? Tule Euroopa keskpunkti, siin on Sul terve maailm valla. Selleks ei pea Sa kaugele reisima, see koht on piisavalt kaugel, et eemalduda igapäevaelust ja piisavalt lähedal, et nautida üht mõnusat puhkust. Just siin, Saaremaal, asub Euroopa keskpunkt koordinaatidega 58°18′14″N 22°16′44″E. Tule ümbermaailmareisile Saaremaale ja siinsetele väikesaartele!

Inglismaa, Stonehenge

Inglismaa üheks sümboliks on Stonehenge, mille rajamist alustati umbes 5 500 aastat tagasi. Ida-Saaremaal asuvad Blesta kivid meenutavad seda megaliitilist ehitist just ringjalt asetatud kivide tõttu. Blesta kivid on pühendatud väljamõeldud Põhjamaa jumalannale Blestale. Vastavalt legendile, pärast ligi 20 0000 aastat tagasi toimunud katastroofilisi sündmuseid, olevat maailmamerest taas hakanud kerkima maa. Ligi 12 000 aastat tagasi hakkas ühe esimese maakilluna merest tõusma Ema Saar - Saaremaa. Mälestusmärk on rajatud Abali ordu eeskõneleja vürst Gregoriuse eestvedamisel.

Mälestusmärgi keskmeks on välgu poolt lõhestatud maakivi, mida ümbritsevad spiraalselt asetatud paekivid.

Blesta kivid Saaremaal Karel Otstavel
Blesta kivid // Foto: Karel Otstavel

Kreeka

Kreeka ootab Sind Reomäe nunnakloostris. Püha Eelkäija Skiita Reomäel on Kreekas, Dimitriadose ja Almirose Metropoolias asuva Kissavo mäe Ausa Eelkäija kloostri osaklooster ja ta asub Saaremaal Reo külas. Skiita on traditsiooniline õigeusu ühiseluline naisklooster. Kohapeal võtavad nunnad Sind lahkesti vastu, näitavad ringi ja jutustavad oma tegemistest. Kõigil on võimalik osaleda ka kloostriteenistustel ja jumalikel liturgiatel. Nunnad on usinalt tegelenud liturgiliste tekstide eesti keelde tõlkimisega, kuid jumalateenistusel on võimalus ka kreeka keelt kuulda. Hea õnne korral on Sul võimalus kaasa osta ka tükike Kreekat ehk et mahlakaid Kreeka oliive. Kohapeal müüakse ka mett, mis pärineb nunnakloostri mesailastarudest, siirupeid, seepe, küünlaid ja palju muudki, mida nunnad ise kohapeal valmistavad. Mine nunnakloostrisse külla!

Kreeka oliivid nunnakloostris Saaremaal Margit Kõrvist
Oliivid otse Kreekast Reomäe nunnakloostris // Foto: Margit Kõrvits

Holland

Kui hetkel on piiratud reisimisvõimalused legendaarsele tuulikute maale, Hollandisse, siis võta oma reisisihiks Angla tuulikumägi. See on Eestis üks kõige paremini säilinud tuulikutegrupp. Neli tuulikut on pööratava kerega tüüpilised Saaremaa pukktuulikud, nende keskel on aga üks pööratava peaga kaheksatahuline hollanditüüpi veski, mis püstitatud 1927. aastal. Lisaks on muljetavaldavate tuuleveskite kõrval Angla Pärandkultuurikeskus, kus asub Eesti üks suuremaid töökorras vanade tööriistade kogusid.

Angla tuulikumägi on üks peatuspunkt ümbermaailmareisile saaremaale
Angla tuulikumägi // Foto: Kristina Mägi

Prantsusmaa

Mis on ühist Pariisil ja Ruhnu saarel? Nii mõnelegi võib üllatusena tulla, et selleks on Prantsuse ehitusinseneri Gustave Eiffel’i looming. Väidetavalt on Eesti kõige lõunapoolsema tuletorni, Ruhnu tuletorni, projekteerinud just Prantsuse ehitusinsener Gustave Eiffel. See sama mees, kes on Pariisi ühe sümboli, Eiffeli torni, autoriks. Ruhnu tuleb reisida. Sealne puukirik on teadaolevalt ka Eesti kõige vanem puitehitis ning Ruhnu on tuntud oma laulvate liivade poolest.

Ruhnu tuletorn // Foto: Visit Ruhnu

Itaalia

Eriline tuletorn on ka Kiipsaare tuletorn Harilaiu poolsaarel. Kiipsaare tuletorn on ennekõike tuntud oma viltuse oleku poolest ja seetõttu meenutab Pisa torni Itaalias. Veetaseme tõusu tagajärjel on Kiipsaare tuletorn juba aastaid vees olnud ning lainetuse tõttu on tuletorn ka viltuseks vajunud. Et nautida tuletorni ilu, tuleb ette võtta ligi 4 km pikkune matk, kuid see on seda väärt, sest nii helesinist vett, vahuseid laineid ja kaunist randa kohtab Eestis vähe.

 

Kui ei pääse Rooma, siis mine Roomassaarde. Seal olles roni linnuvaatlustorni tippu nautimaks kaunist vaadet või mine Roomassaare sadamasse, kus saad nautida jahtide ilu. Roomassaare sadamas on ka üks seitsmest Saaremaa ja Muhu köikse kenama vaatega kohvikust.

Kiipsaare tuletorn Harilaiul Saaremaal foto Kristina Mägi
Kiipsaare tuletorn // Foto: Kristina Mägi

Austraalia ja Aafrika

Nende kahe mandri eksootikat saad nautida Muhu saarel. Muhu Jaanalinnufarmis ootavad külalisi jaanalinnud, punakängurud, wallabid, sebrad, alpakad ning ponid ja jänesed. Muhus on Sul ainukese paigana Eestis võimalik tutvuda Aafrika sebradega ja Austraalia punakängurudega. Jaanalinde saab oma käe pealt sööta ja kõiki lapsi rõõmustavad ponid, alpakad ning jänesed, keda saab ka paitada.

Muhu jaanalinnufarm
Muhu Jaanalinnufarmis saab näha eksootilisi loomi // Foto: Muhu Jaanalind

Läti

Praeguseks saad juba päriselt lõunanaabritele külla minna. Kui nii pikaks reisiks aega ei ole, kuid soov on hetkeks Lätit näha, siis tasub rännata edela-Saaremaale, Sõrve sääre tippu, Sõrve tuletorni. Seal olles on suur võimalus, et Su telefonioperaator muutub ja saad sõnumi sisuga “Teretulemast Lätti!..”. Astudes 248 astet, avaneb Sul imeline vaade ja hea ilma korral näed ka Lätit.

Sõrve tuletorn Saaremaal ümbermaailmareisil
Sõrve tuletorn // Foto: Sõrve külastuskeskus

Island hopping ehk saarestike reis

Saarelt saarele reisimist armastavad paljud. Nii on võimalus avastada Taani, Horvaatia, Kreeka ja teiste riikide saarestikke. Ka Saaremaalt on Sul võimalus alustada oma saarte reisi. Päevareisile saad minna Abrukale või Vilsandile. Sõida ringi mööda Muhu saart ning sealt mine edasi Viirelaiule. Pikemaks reisisihiks võta Ruhnu. Triigi sadamast saab sõita praamiga ka Hiiumaale. Sõida saarelt saarele!

Purjelaev Hoppet Kuressaares Raiekivi säärel
Purjelaev Hoppetiga on kõigil huvilistel võimalik suvekuudel sõita Abrukale // Foto: Purjelaev Hoppet

Lõunamaad

Kõik kohalikud soojaarmastajad ja kliimapagulased on oodatud Eesti suurimale saarele. Kuressaare on kuulutatud Eesti päikesepealinnaks. Riikliku statistika alusel on just siin kõige rohkem päikesepaistelisi päevi aastas. Kui otsid päikest, siis on just Saaremaal kõige suurem tõenäosus seda leida!

Ohessaare pank, päikesepealinn Kuressaare
Ohessaare pank. Saaremaal on Eesti kõige rohkem päikesepaistelisi päevi aastas // Foto: Margit Kõrvits

Otsid UNESCO nimekirjas olevaid paiku? Just siin see on. Vaata enda ümber ringi: meri, kadakad, puhas loodus ja hoitud elukeskkond, humoorikad saarlased ja kestlikud traditsioonid. Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub aastast 1990 UNESCO biosfääri programmialale “Inimene ja biosfäär”.

 

Kena lugu!

Saaremaa kuulub UNESCO biosfääri programmialale Inimene ja Biosfäär
Kõige rohkem köidab saarte külalisi siinne loodus, inimesed ning rahu ja vaikus // Foto: Margit Kõrvits

Viimati muudetud: 8. juuli 2020

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.