Täna on hingedepäev. See on sügisene periood Eesti rahvakalendris, mil austati ja oodati koju surnud esivanemate hingesid. Sel puhul kaeti neile tuppa, sauna või toapealsele laud. Hingedel paluti kaitsta põldu ja karja. Hingedeaja lõpul tänati ja saadeti hinged taas ära. Hingedeajal oli keelatud müra tegemine, naljatamine, naermine, kisamine, kärarikkad tööd nagu puude lõhkumine. Kuigi põllu ja karja kaitsmine ei ole tänapäeval enam niivõrd aktuaalsed teemad, siis tasuks hingedepäeval siiski aeg maha võtta, mõelda oma lahkunud lähedastele ja nende haudadele viia pimedal ajal valgustandev küünal.
Inimesed jagunevad kaheks, ühed, kes pelgavad surnuaeda ja lähevad sinna vaid vajaduse korral, teised, kellele kalmistud meeldivad ja kes leiavad sealt rahu. Isegi, kui kuulud selle esimese kategooria alla, võiksid hingedepäeval siiski surnuaial korra ära käia. Saaremaal on mitmeid silmapaistvaid kalmistuid. Enim on neist tõenäoliselt tähelepanu saanud Kudjape, Kaarma ja Jämaja surnuaiad.
Kudjape kalmistu
Kuressaare sissesõidu ääres asuv Kudjape kalmistu on rajatud 1780. aastal. Eriliseks muudavad selle surnuaia mitmed klassitsistlikus laadis ehitatud kabelid. Kabelitest on ilusaimad kalmistu peaväravasse ehitatud väikese kreeka templi kujulised sammastikfassaadiga hooned. Eriliseks teevad kalmistu krüpthauad ja sepistatud aiad ning kalmistu ise on kui raid - ja sepiskunsti muuseum.
Kaarma kalmistu
Kui Kaarma kihelkonna kadunukesi maeti esialgu keskaegse kiriku hoovi, siis aastal 1820 rajati selleks kirikus 1 km kaugusele eraldi surnuaed. Kaarma surnuaia kirjeldustes tõstetakse esile kohalike meistrite tahutud hauamonumente 19.sajandi lõpust. Dolomiidist hauasammaste mitmekesisus on tähelepanuväärne.
Jämaja kalmistu
Sõrve poolsaarel asuvat Jämaja surnuaeda peavad paljud Saaremaa kõige kaunimaks kalmistuks. Tõenäoliselt 18. sajandi lõpust pärineva matmispaiga muudab eriliseks asjaolu, et see on Eesti üks kõige mereäärsemaid kalmistuid. Merelained loksuvad otse hauaplatside küljeall. Mere lähedusest annavad aimu ka hukkunud laevameeskondadele püstitatud mälestusmärgid. Kalmistul on hulgaliselt metallhauatähiseid, neist ligi 200 sepist.