Kuidas sulle meeldib idee puhkusest, kus saad liikuda omas tempos mööda müstilisi metsateid ja kurvilisi rannikuradu? Uinuda merekohina saatel ja ärgata linnulaulu peale. Külastada armastatud paiku ja avastada uhkesse üksindusse peidetud pärle. Tundub kui unistuste puhkus? Siis on aeg hankida matkaauto ja selle nina suunata Saaremaa poole. Õnneks on neid ratastel kodukesi võimalik ka rentida ja ei pea kohe ostu vormistama. Aga kui maitse suhu saad, siis tõenäoliselt jõuad varem või hiljem ka ostmiseni.

Miks matkaauto?
Küsides staažikatelt karavaniga reisijatelt, miks nad eelistavad just seda reisimise viisi, vastatakse kui ühest suust – vabadus ja loodus. Karavaniga reisimine sobib avatud meelega spontaansetele inimestele. Sõidugraafikud ja majutusasutuste asukohad ei dikteeri reisiplaane. Matkaautoga liikudes saab kulgeda täpselt oma plaani ja tuju järgi. Samuti annab ratastel maja võimaluse ööbida mugavalt paikades, kus muidu ööbida ei saaks. Ei ole palju majutusi, kust välja astudes leiad end keset männimetsa, mõne sammu kaugusel merest. Mitmetes Saaremaa RMK puhkekohtades just nii on. Autoelamu reisijaid võtavad hea meelega vastu mitmed Saaremaa ja Muhu puhkekülad, turismitalud. Kokku on umbes 30 kohta, kus karavanide teenindamiseks kõik vajalikud mugavused (veepaakide täitmise ja reovee tühjendamise võimalus, jne) olemas. Sobiva peatuspaiga leiad nii mereäärest metsatukast kui mõne kilomeetri kaugusel Kuressaare kesklinnast.

Miks Saaremaa?
Saaremaa kiitmisega ei ole matkaautoga reisivad külalised kitsid. Kõlama jäävad sõnad – imeline, muljetavaldav, uskumatult ilus. Siinsed saared on piisavalt suured ja mitmekülgsed, et pakkuda erinevaid võimalusi puhkamiseks. Seltskondlikke puhkajaid ootavad Kuressaare kohvikud, restoranid ja mitmekülgsed kultuurisündmused. Ennekõike hindavad matkabussiga reisijad saare rahu, vaikust ja loodust: kes jalutab mererannal, kes seikleb metsarajal, kes naudib müstilist rabarada. Siin jagub valikut ja ruumi kõigile. Kui oled Saaremaa maitse suhu saanud, võib see nii meeldima hakata, et järgmisena hakkad saarele kinnisvara ostma. On sedagi juhtunud.
Autosuvilaga reisitakse nii üksi kui pere või sõpradega. Üksiolekut ei pea matkaautoga sõites pelgama. Karavanis reisijad on väga ühtehoidev seltskond. Olgu sõiduvahendiks tipptasemel matkabuss või ümber ehitatud uunikum, peatus paikades on kõik võrdsed. Seal koputatakse üksteise autoustele, et reisimuljeid ja näpunäiteid jagada. Reisisoovitusi kaardistatakse erinevates mobiiliäppides ja aktiivne suhtlus käib spetsiaalsetes veebigruppides.
Ega’s muud, keera autonina Saaremaa poole ja tule koge ise saare võlu.

Foto: Anne Christoph
Foto: Anne Christoph

Anne ja Felix on tore paar Saksamaalt, kes sattus matkaautoga esimest korda Saaremaale 2014. aastal. Täna ehitavad nad Saaremaal maja. Kuidas nii läks?

Kui kaua olete autosuvilaga reisinud?
Ostsime esialgu väikese vana matkaauto, mille plaanisime peale esimest reisi müüa. Läks aga nii, et sellest saati oleme igal aastal autoelamuga reisinud. Nii et sõiduk on endiselt meiega, panime talle nimeks “Trevor” ja autol on nüüd isegi oma veebileht www.trevor-on-tour.de

Mis teile selliselt reisimise juures meeldib?
Vabadus ja iseseisvus, mis sellega kaasas käib. Oleme loodushuvilised ja matkaauto annab suurepärase võimaluse ööbida keset eimiskit.

Miks otsustasite Saaremaale matkaautoga tulla?

Esimest reisi 2014. aastal planeerides, lugesime mitmeid reisiraamatuid ja internetifoorumeid. Need kõik soovitasid kindlasti Eesti saari külastada. Nii me Saaremaale, Hiiumaale ja Kihnu jõudsimegi. Saaremaa muutus nende hulgast meie kindlaks lemmikuks.

Mis siin reisides enim meeldis?

Saaremaa on suur saar, pakkudes palju erinevaid maastikke ja tegevusi. Loodushuvilistena naudime rannas jalutamist ja rabamatka. Sündmustest meeldivad meile näiteks väga Mustjala muusikafestival ja avatud talude päevad. Kuigi oleme nüüdseks korduvalt Saaremaal käinud, on meil ikka veel nii palju avastamist. Mõni aasta tagasi alustasime eesti keele õppimist ja saime seeläbi tuttavaks paljude kohalikega. Nad on väga toredad! Saaremaast saigi meie “Eesti kodu”.

Saaremaal on matkaautoga mõnus reisida, kuna peatuspaiku on palju. Meie lemmikuks kujunes Tehumardi Puhkekeskus. See on kaunis koht ja perenaine Tiiu on väga lahke. Tehumardilt on lihtne sõita rattaga Kuressaarde, mere äärde jalutama või näiteks Anseküla Teelistemajja ehedat saare toitu sööma. Nii palju võimalusi!

Saaremaa eeliseks võrreldes teiste väikesaartega on tihe praamiliiklus.

Tänaseks on teil Saaremaal oma kodu. Kuidas nii läks?

Meist said kiiresti suured Saaremaa fännid ja hakkasime unistama päris oma kodust. Me ei tunne end kusagil nii koduselt kui Eestis, eriti Saaremaal. Hoidsime mitu aastat kinnisvara pakkumistel silma peal ja 2019. aastal ostsime väikese kinnistu Möldri külas. Hetkel ehitatakse sinna pisikest palkmaja. Tulevikus loodame juba poole aastast veeta Saaremaal.

Foto: Anne Christoph
Foto: Anne Christoph

Matkauto on palju enam kui lihtsalt transpordivahend.
Intervjuu matkaautoga reisiva Laura Kaiseriga

Kui kaua oled matkaautoga reisinud?

Meie esimene reis oli aastal 2012, kui ostsime Dacia Logani, millesse voodi ehitasime. Kokku elasime toona poolteist aastat erinevates autosuvilates, reisides Euroopast Austraaliani, Kanadas ja USA-s.

Mis sulle matkaautoga reisimise juures meeldib?
Taoline auto on palju enam kui lihtsalt transpordivahendid. Meie jaoks tähendab see pikemate reiside võimalust, sest kõik vajalik on kaasas – voodist kööginõudeni. Saame ööbida just kohtade lähedal, mida soovime külastada, peatuspaiku on piisavalt ja mõnes riigis võib looduses tasuta peatuda. Kokkuvõttes annab selline reisimine meile rohkem vabadust ning kodugi on kogu aeg sinuga koos. Kaasa saab võtta palju rohkem asju, kui lennukiga reisides. Euroopa reisidel on mul näiteks alati raamatutega kastike ühes.

Miks otsustasid matkaautoga Saaremaale tulla?
Oma esimesel reisil Läänemere ümber kogesime, et see ei tundunud tervik ilma saari külastamata. Pärast sisemaal ja suuremates linnades tiirutamist tekkis igatsus ranna ja saarelise atmosfääri järgi. Praamipilet oli odav ja sõit lühike, nii otsustasimegi saarel paar päeva veeta. Olime Saaremaa kohta enne ka lugenud ja teadsime, et seal on meteoriidikraater, tuulikud, pankrannik, Kuressaare linn ja Muhu muuseum.

Mis Saaremaal reisides kõige rohkem meeldis?
Armusime kohe rannikul olevatesse puhkekohtadesse. Oma esimesel reisil juhtusime põhjarannikul pisikese telgi märgiga viida peale. Olime juba kogenud, et kruusatee viib sageli väga idüllilisse paika ja otsustasime viida suunas liikuda. Nii avastasime RMK puhkekohad – laua, grillinurga, küttepuude ja kuivkäimlaga. See oli täpselt see, mida otsisime. Üksinda looduses elaval tulel söögitegemine, taustaks merre loojuv päike. Imeline! Teel järgmisse peatuspaika sattusime näiteks metsseakarja peale. Öösel kuulsime hirvesid ja Läänemere kohinat. Saaremaal on palju tegevusi, samas ka loodust, kuhu põgeneda. Ideaalne kooslus.

Kas Saaremaa on matkaautoga reisimiseks hea sihtkoht?
Jah, on küll. Saar ei ole liiga suur – vaatamisväärsuste juurde ja poodi jõudmiseks ei pea pikalt sõitma. Kuressaares on piisavalt kultuuri ja väljaspool palju vaikust. Peatuspaikade leidmisel ei olnud mingeid probleeme. Kui ei taha looduses peatuda, siis leiab hõlpsasti puhkekülasid.

Foto: Anne Christoph
Foto: Anne Christoph

NB!
Saaremaa looduses ööbides veendu, et peatuspaik jääb puhtaks ka pärast sinu lahkumist. Prügi võta endaga kaasa ja vii lähimasse prügikasti. Saarlased on uhked oma looduse üle ja tänulikud, kui ka sina hoiad meie kodusaare puhtana.

Matkaautoga reisimise eelised:

  • Vabadus ja paindlikkus liikumisel.
  • Palju võimalusi veeta aega looduses.
  • Lihtne kaasa võtta lemmikloom.
  • Saad ööbida kohtades, kus pole majutust.
  • Majutusasutustega võrreldes soodsam.
  • Paljusid asju ei pea igas majutuskohas kokku-lahti pakkima.
  • Magad oma voodis lemmikpadjaga.
  • Ei pea otsima WC-d, see sõidab kogu aeg kaasa.
  • Teiste karavanis reisijatega on tihe side.