„Seal Saaremaal ei kasva muud kui kadakad ja männipuud,” annab laulusalm Saaremaa floorast üsna vale ettekujutuse. Tõsi, kadakas ja mänd on mõlemad väga olulised ja need ei jää külastajal kindlasti nägemata. Eriliseks teeb Saaremaa taimekooslused aga lubjakivist aluspõhi ja mereline kliima.
Päris uute taimeliikide tekkimiseks kulub miljoneid aastaid. Kuna Saaremaa on jää- ja veevaba olnud „ainult” 10 000 aastat, siis päris oma liike on siin tekkinud või parasjagu kujunemas mõistagi vähe. Kuid saaremaa robirohi (Rhinanthus osiliensis) ja saaremaa sõrmkäpp (Dactylorhiza osiliensis) on liigid, mida taimehuviline kusagil mujal maailmas ei näe. Mõlemad haruldused on Lääne-Saaremaa lubjarikaste madalsoode asukad ja robirohu tagasihoidlikke kollaseid õisi võib näha augustis. Saaremaa on kuulus eelkõige käpaliste ehk orhideede poolest.
Kõige silmatorkavam on Eesti suurim orhidee – kaunis kuldking (Cypripedium calceolus), mida rahvasuus teatakse pigem käokingana. Saaremaa niitudelt, soodest ja metsadest leiame veel ohtralt teisigi käpalisi: käoraamatud (Gymnadenia), sõrmkäpad (Dactylorhiza, nende hulka kuulub ka saaremaa sõrmkäpp), käopõlled (Listera), käokeeled (Platanthera), käpad (Orchis) jne. „Kägu” on eestikeelsete käpaliste nimedes väga olulisel kohal – viide sellele, et käppasid tasub otsima tulla siis, kui kägu kukub – mai keskpaigast juuli alguseni. Loodusest taimi korjates tasub end siiski kurssi viia, millised haruldased populatsioonid on ohustatud ja seetõttu kaitse all.
Saaremaa laialehistes metsades võib kevadel ninna lüüa tugev küüslaugule sarnanev lõhn, mis vihjab, et läheduses on karulauku (Allium ursinum). Karulauk on väga populaarne kevadine toidutaim.
Põneva välimuse annab Saaremaa metsale aga puude otsa roniv luuderohi (Hedera helix), mille veidi kolmnurksed lehed on aasta ringi rohelised. Luuderohi õitseb septembris ja viljad valmivad kevadeks.
Tumeroheliste okastega, eemalt veidi kuuske meenutav jugapuu (Taxus baccata) on tuntud oma pikaealisuse ja ka mürgisuse poolest. Jugapuu õisi saab otsima tulla juba aprilli lõpus, kusjuures isased ja emased õied on erinevatel puudel. Sügisel kaunistavad emaste jugapuude oksi punased marjakujulised käbid.
Saaremaa pakub harukordseid leide nii algajale lillehuvilisele kui botaanikule ning põnevat avastamist leidub aprillist oktoobrini. Seega tasub Saaremaale tulla ikka mitu korda ja üha uuesti.