Suvel liigub aeg saartel teistmoodi. Aeglasemalt. Mõnus on kulgeda omas rütmis, kiirustamata ja hetki nautides. Kui sinu plaanidesse mahub annus kultuurisündmusi, siis neid jagub eriti suisel a’al igale maitsele. Mõned soovitused kultuurihuvilistele tahaks siiski anda.

Kuressaare tänavapiknik. Foto: Valmar Voolaid
Kuressaare tänavapiknik. Foto: Valmar Voolaid

Traditsiooniline ja võimas

Avapaugu suvele annab tänavafestival, kus kevadine Kuressaare ellu ärkab ja tänavatel head sööki, jooki, muusikat ja melu naudib.

Saaremaa ooperipäevad ja Kuressaare merepäevad tutvustamist ei vaja. Omanäolised suursündmused, mis erilise programmi ja tasemega alati lummavad. Jazz’i armastajad aga juba teavad, sest nemad võtavad suuna Saare KEK-ki, kus terve aasta vältel imelist jazz’i nautida saab, või siis hoopis Muhumaale, kus juba 25ndat suve toimub „Juu Jääb” festival. Võimsaid emotsioone leiab Mustja – la festivalilt, kus looduslikult ägedad kontsertide toimumiskohad muusikat toetavad ja täiendavad. Saarte loodus on ise kui kultuur, mis põimudes muusikaga tekitab sümfoonia. Nii võib Triigi Filharmoonias päikeseloojangul merele vaadata, lasta samal ajal muusikal kõrvu paitada ja täielikult lõõgastudes elu kulgemist nautida. Kes aga täiesti omalaad – set elamust soovib, see põrutab hoopis Ruhnu saarele, et saada osa Eesti väikseimast festivalist „Ruhnu Rahu”. Orissaarde kogunevad elamuste otsijad juulis, et saada osa festivalist I Land Sound, mis oma rohelise maailmavaate ja korraldusega paljudele suve kohustuslikuks kulgemise osaks saanud.

Salme viikingiturg. Foto: Valmar Voolaid
Salme viikingiturg. Foto: Valmar Voolaid

Saaremaal on aasta 2021 kuulutatud viikingiaastaks. Viikingikultuuriga tutvumiseks on parim võimalus saada osa Kuressaare lossis toimuvast näitusest „Viikingid enne viikingeid” ja juba traditsiooniks saanud Salme viikingiturust.

Rahvakultuuri saab aga Kuressaare kesklinnas iga nädal nautida, kui erinevad kihelkonnad laupäeviti oma piirkonnale omast kultuuri tutvus – tavad tantsu, laulu, pillimängu ja silmipimestavalt kaunite rahvariietega.

Abruka etnomöll Foto: Margit Kõrvits
Abruka etnomöll. Foto: Margit Kõrvits

Septembris ja oktoobris on saarel imeline vananaistesuvi, kus soe päike paitab palgeid ja elamused toidufestivalilt silitavad kõhtu. Nüüd ongi paras aeg maha võtta ja tänavapiknikku pidada, sest ühe pika laua taha kogunevad oma piknikukorvidega tuhanded inimesed, et ühiselt süüa, juua ja tantsida.

Kehakultuurihuvilised saavad saarel rinda pista Ultima Thule maratonil ja kolme päeva jooksul või elada kaasa kuulsale Saaremaa rallile.

Kuressaare merepäevad. Foto: Valmar Voolaid
Kuressaare merepäevad. Foto: Valmar Voolaid

Uus ja äge

Igal aastal leiavad saare kul – tuurimaastikul koha mitmed uued ja ägedad sündmused. Nii on aiandushuviliste südamed pannud kiiremini põksuma Saaremaa Puukooli pojengifestival, mis oma iluga silme eest kirjuks võtab. Head muusikat ja elavat kulgemist leiab Abruka Etnomöllult. Kellele eputada meeldib, siis „Eput Päe” on sinu koht. Tegemist on Muhu saarel toimuva „Ilu elab Muhus” festi – valiga, mis on täis Muhu rikkalikku pärandkultuuri ja imelist disaini.

Kirjandushuvilised võtavad suuna Tagaranna kirjanduspäevale, kus pannakse vaim lendama ja lest suitsu. Kuressaare Teatri suveetendused on juba legendaarsed, toimumiskoht aga on alati uus ja äge – sel aastal kutsume teid Taritusse, kus teatrisõprade ette tuuakse Indrek Hargla “Trimmerdaja surm”. Küllaga tegevust jätkub ka siseruumidesse, igatahes tasub ette võtta külastus Thule Kotta, WOWkeskusesse ja keskaja elamuskeskusesse Archebald. Tegemist Saaremaal jagub – looduses ja linnas, toas ja õues, metsas ja mere ääres.

Võta aega, et nautida ja kulgeda. Kultuurselt.

Vaata kõiki saarte sündmusi siit