Üheks oodatumaks sündmuseks Kuressaare suvituselus oli suvekuninganna ja -kuninga valimine. Kuningannasid valiti eelkõige nende välimuse järgi. Nad olid tihti tundmatud noorikud, mõnikord siia suvitama sõitnud välismaalased. Kuningaks sai enamasti n-ö täismees, kelle nimi ja saavutused olid laiemale üldsusele teada. Võib-olla sellepärast elati kuninga valimisele ka rohkem kaasa. 1932.a. toimus suvekuninga ja tema adjutantide valimine neljapäeval, 28. juulil kuursaalis. Väljavalituks osutus Aleksander Paldrok, esimeseks adjutandiks Bernhard Umblia (ärimees) ja teiseks adjutandiks Rostislav Merkulov (konservatooriumi üliõpilane, mängis kohalikus suvitusorkestris). Valimistulemuste teatavakstegemise järel tekkis saalis üldine vaimustustorm ja juubeldamine. Seejärel esines Paldrok paari mahlaka ja huvitava anekdoodiga. Ta lahkus peolt suurte hurraahüüete saatel kella kolme paiku, kuid pidu kestis veel edasi varaste hommikutundideni.

Silmapaistev arst ja aktiivne seltskonnategelane Aleksander Paldrok (1871-1944) oli nii tuntud suvekülaline, et … kohapeal polnud päris selge, kumb tuleb Kuressaarde ennem: suvi või professor Paldrok …, kui nähti ta paksu kogu pehme habemiku näoga pisut kuklasse lükatud õlgkübara all ühel juuni alguse päeval minemas üle kuursaali esise, siis jäädi seisma ja tõdeti: Ahah! Ta juba siin? No siis on suvi käes. Nii kirjutas August Mälk.

Suvekuningas sai auhinnaks suure savist õllekannu. Vaid mõned päevad varem oli Paldrok kätte saanud ühe kullast auhinna. Oma uudsete ravimeetoditega maailma leproloogide seas tähelepanu pälvinud Paldrok sai Jeruusalemma Laatsaruse Ordult Suure Risti ja Ordutähe (leepra vastu võitlemine oli läbi aegade olnud selle ordu üheks peaülesandeks). Järgmise nädala esmaspäeval kutsus Paldrok oma koju aiapeole. See oli üldse esimene kord, kus suvekuningas midagi taolist korraldas. Kohal oli suvekuninganna prl. H. Höhling oma näitsikutega ja kuninga adjutandid. Kutsutute seas oli mitmeid Kuressaarde kaugemalt tulnud külalisi nagu saadik Rootsis Friedrich Akel abikaasaga, peakonsul Petrogradis Hans Lohk abikaasaga jt. Kohalikus ajalehes kirjutati: Peol loodi tutvusi, vesteldi, naljatati ja viideti lõbusalt aega tassi kohvi juures, mille eest külalislahke proua Paldrok ja perepreilid oma sõbrannadega virgasti hoolitsesid. Muidugi ei unustanud prof. Paldrok külalistele uuemaid anekdoote vestlemast. Olulise asjana märgiti ära veel see, et koosviibijad päevapildistati.

Foto: Saaremaa Muuseum
Foto: Saaremaa Muuseum
Foto: Saaremaa Muuseum
Foto: Saaremaa Muuseum