Seal, kus vana kaev on, kriuksuv aiavärav on,” kõlab laulurida kõikidele eestlastele tuntud filmist “Siin me oleme”, kus toimetatakse Muhumaa kadakate ja kiviaedade vahel.
Saare- ja Muhumaal ringi sõites köidavad pilku unised rannakülad, rookatustega talumajad, lilleklumpidesse uppuvad õued. Möödujad aeglustavad sammu ning püüavad endasse ahmida kogu seda ilu ja romantikat. Küll tahaks näha neid kauneid aedu lähemalt! Saab, ikka saab!
Muidu privaatsed õueväravad avatakse uhkusega paar korda aastas kõikidele huvilistele, kel võimalus aedades ringi jalutada, pererahvaga muljeid vahetada ning kõikvõimalikes romantilistes kohtades värskendavat einet võtta.
Juba mitmendat aastat on Kuressaare tänavafestivali raames korraldatud maikuu viimasel pühapäeval ülelinnalist garaažimüüki. Siin valitseb taaskasutuse põhimõte – sinu vana on minu uus. Selleks, et pea 30 koduaeda läbi sõita, võib kuluda terve päev. Kõikjal on soe vastuvõtt, pillimängust kohvikuteni ja kauba väljapanekul fantaasiast juba puudu ei tule. Nii võib leida nõusid ja klaase vanast kuurist, lasteriideid puude otsast, autode varuosi lillepeenarde vahelt. Et garaažimüük lõbusamalt kulgeks, on selleks puhuks käiku võetud ka hobukaarikud, vanad autod ja loomulikult jalgrattad. Kui uskuda tagantjärele külapoe uudiseid, siis garaažimüügil olla kaubaks läinud nii vanu plaate, golfipalle, diivaneid, motorollereid ja lillevaase ning mõni olla lausa ratsa rikkaks saanud.
Suvel on palju hetki, mis võimaldavad sul kiigata koduaedadesse. Juuli alguses on avatud aiad nii Muhus kui ka Saaremaal, millest võtab osa kümneid koduaedu.
Avatud talude päev juuli lõpus annab aga imelise võimaluse tutvuda kohaliku maaelu ja ettevõtlusega. Talu ei tähenda tänasel päeval ammugi ainult loomakasvatust, lisaks on võimalik saartel teada saada muuhulgas seebi-, klaasi-, veini-, jäätise-, jooga-, kadakasiirupi-, õlle-, kosmeetika- või pojengitalu toimetamistest.
Saared on siginat-saginat täis, sest kes ei tahaks nendel päevadel kiigata telgitagustesse ning osa saada just selleks päevaks ettevalmistatud tegevustest ja toitudest kohalikus pruulikojas, puukoolis, kunstitalus või suisa Reomäe nunnakloostris.
Ja loomulikult ei pääse saartel üle ega ümber siinsest söögist ja kokakunstist. Kohaliku toidu pakkumine on saanud sisse niivõrd suure hoo, et igal aastal liitub kohvikutepäevadega üha enam huvilisi. Muhu kohvikutepäeval pole loovusel piire, sest söögikoha võib avada heina- pallide vahel või kontserdi anda paadikuuri ees. Nasva lestakohvikute päev, nagu nimigi ütleb, teeb suure kummarduse kalatoitudele, mis on ka Saaremaa traditsiooniline kehakinnitus ja lauahõbe. Kuressaare õunakohvikutepäev tähistab saagikoristuse kõrghooaega, mil toidulauale jõuavad nii õunad kui kõikvõimalikud köögiviljad.
Mullu peeti kohvikupäeva ka Abrukal! Kohvikupäevadel on kohaliku söögi ja joogi parimad palad teie ees ning üheks päevaks saavad White Guide’i tunnustuse just kodukokad. Toimkonda on kaasatud kõik alates pere pisimatest kuni sõpruskondadeni.
Kui soovid osa saada meretagusest elust, külastada kohti, kuhu kohalikudki tihti ei satu, siis planeeri juba aegsasti kalendrisse huvipakkuvad sündmused, sest praam pole kummist. Võta kaasa kena meeleolu ja tule nautima saarlaste elu Eesti kõige päikesepaistelisemal saarel.