5 sündmust, mida sel suvel maha magada ei tohi

Saare maakonna sündmuste kalender on kirju kut rahvariidesiilik. Ja vot suvel on Kuivastu sadamast Sõrve sääre otsani no nii palju kogeda ja näha, et ka silme eest läheb lõpuks kirjuks. Oleme kokku kogunud viis sündmust, mis täitsa erakordsed ja ainul sel aastal kogetavad. Kes maha magab see ilma jääb. Või peab ootama hea mitu aastat enne, kui jälle saaks. Teab ju vanarahva tarkuski, et ära tänaseid toimetusi homse varna lükka. Seega tutvu ja sea end meitele külla, et lustida saarlase viiti (moodi saare murrakus)

 

MAI

Visit Saaremaa

Rahvusvaheline konverents „Viikingid enne viikingeid“  on küll möödas ja ehk arvasidki, et see on sinu maitsele liialt teaduslik. Aga seda pead sa teadma, et aastal 2008 avastati Saaremaal Salmel kahe eelviikingi-aegse laeva matmispaik koos luustike ja muinasesemetega. Nende laevade ainulaadsus ei ole oluline ainult Eesti kontekstis, vaid on suurt tähelepanu pälvinud nii Euroopas kui ka laiemalt maailmas. Võib öelda, et need leiud on suisa ümber kirjutanud terve viikingiaegse ajaloo. Sestap tähistasimegi eelmisel aastal Viikingiaastat, mis sai avapaugu Saaremaa muuseumi näitusega „Viikingid enne viikingeid“, mis jääb avatuks käesoleva augusti lõpuni. Mine käi seal kindlasti ära!

 

Rohkem infot: www.saaremaamuuseum.ee

JUUNI

Kuressaare Kultuurivara

See sui saarlane tantsib ja laulab! Oled sa siis saarlane või mandrimees, aja punt kokku ja tule peole. Sel suvel toimub Saare maakonna 47. tantsupidu „Tuules“. Selle aasta tantsupidu räägib saartest ja saarlastest, mis neile omane ning tähtis. Seda kõike meie pärimuse ja tuule kaudu – tuul loob, muudab, aitab meenutada ja mäletada. Kui mäletame oma juuri, julgeme suuremalt unistada ja suuremalt luua. Meite saared asuvad tuultes, on tuulte loodud ja kujundatud. Tule saa osa võimsast tantsuetendusest

 

Toimub: 5. juunil, Kuressaare linna staadionil

Rohkem infot www.teeljatuules.ee

Kristina Mägi

Võidupüha tähistamine 2022 toimub 22.-23. juunil Kuressaares. Keskne paraad toimub igal aastal erinevas maakaitseringkonnas. Saaremaal on varem võidupüha paraad toimunud  mereparaadina, kuid maine suur võidupüha paraad toimub Saaremaal esimest korda. Võidupüha on Eesti riigipüha, mida peetakse 23. juunil alates aastast 1934. Sellega tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landesveeri üle 23. juunil 1919 ja alates esimesest tähistamisest nimetatakse seda eestlaste kõigi aegade võitude ja võitluste mälestuspäevaks, meenutamaks Lembitu päevil alanud lakkamatut võitlust eesti rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest. (Eesti Vabariigi valitsuse otsusest 1934).

 

Toimub: 22.-23. juuni, Kuressaare kesklinn 

 

Kristina Mägi

Ja, kui sa juba kenasti saare peal platsis oled, siis jää ikka kauemaks, sest on ju Saare maakonna 52. laulupidu „Teel“. Eriline on selle aasta pidu selle poolest, et peo teekond on kulgenud läbi mitme heitliku aasta. Aga nüüd see tõesti toimub – meite saare oma pidu! Laulupidu on justkui suguvõsa kokkutulek, kus kokku saavad erinevad põlvkonnad nii esinejate kui ka kuulajate seas. Külla on tulemas lauljaid Hiiumaast Otepääni. Just meie maakonna laulupeoks on valminud uudisteos „ Atlandi Ookeani laial pinnal“, mille autor on Sander Mölder.

 

Toimub: 18. juuni, Kuressaare lossihoov

Pileti saab osta Piletilevist

JUULI-AUGUST

Visit Saaremaa

Asva Viikingiküla peamaja ehk Odrakoda, kus ruumi nii söögikohale, ekspositsioonile avatakse külastajatele 2023 aasta suvehooajaks. Aga juba selle suve teisel poolel saab seal nautida viikingitemaatilist näitemängu, sest Kuressaare Teater toob oma sellesuvise lavastuse "Viikingite veri" lavale just Asva viikingikülas. Selleks, et teada saada, kui palju saab näitemängus on kärtsu ja mürtsu ning kui palju armastust tuleb juba ise kohale tulla.

 

Etenduse autor ja lavastaja on Tiit Palu (Teater Vanemuine)

Kunstnik: Silver Vahtre

Helilooja: Peeter Konovalov (Ugala Teater)

Mängivad: Lee Trei, Loviise Kapper, Ken Rüütel, Jürgen Gansen, Tanel Ting, Harry Kõrvits.

 

Toimub: 28. juulist kuni 9. augustini, Asva Viikingikülas

Rohkem infot: www.kuressaareteater.ee

Viimati muudetud: 13. märts 2023

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.