Saaremaa – osa üleilmsest UNESCO võrgustikust. Lääne-Eesti saared on juba aastast 1990 kuulunud üleilmsesse UNESCO biosfääriala programmi „Inimene ja biosfäär“ võrgustikku. Sajandeid hoitud elukeskkond, isepärased traditsioonid ja siinsed töökad ja humoorikad inimesed on pälvinud erilise tunnustuse just seetõttu, et on osanud siin elada kooskõlas loodusega.
Saare elanik elab oma igapäevast elu nagu seilaja pikal mereteel. Kogu aeg peab jälgima ilma ja tuult, mõtlema, kas kaasas on piisavalt vett ja toitu. Paadis peab olema varustus, mis aitab hädast välja igas olukorras. Midagi ei visata lihtsalt niisama ära, kui seda annab veel uuesti kasutada. Paadielu on säästlik ja läbimõeldud, igal asjal paadis on oma koht ja mõte. Elades saarel või paadis, peab olema leidlik ja oskama ära kasutada olemasolevat. Ja ühtviisi tuleb tunda merd, seda pigem austada kui karta. Saarlane teab, millal tasub metsa minna, millal merele. Niisama ei juhtu siin midagi, kõigel on põhjus, on kogemus elada täna nii, et homme ka jagub.
UNESCO biosfääriala programm „Inimene ja biosfäär“ keskendub tänasel päeval just sellele, et üha rohkem inimesi teeksid valikud jätkusuutlikuma eluviisi kasuks. Ehk siis lihtsamalt öeldes, valiksid sellise elulaadi, mis meenutaks pigem pikemat merereisi. Igast ühest oleneb, kuivõrd suudame oma järgnevatele põlvkondadele pärandada seda keskkonda, mida ise täna naudime.
UNESCO biosfäärialad on maailmas need unikaalsed alad, kus kohtud pärisloodusega, kus saad maitsta kohalikku loodusväega toitu ja nautida loodusest inspireeritud kunsti.
Lääne-Eesti saarte biosfääriala programmist ja tegevussuundadest saad lähemalt lugeda vastavast dokumendist.
Rohkem informatsiooni on leitav ka UNESCO biosfääriala programmi "Inimene ja biosfäär" kodulehelt.