Tuletornide Ring Saartel

 

 

 

 

Tuletornide ring viib sind UNESCO biosfääri programmialal asuvatele Lääne-Eesti saartele. Teekonnal on sul võimalik tutvuda lausa kuue erineva tuletorniga Hiiumaal ja Saaremaal ning kui sul juhtub olema aega rohkem, siis külasta nii Vilsandi kui Ruhnu saart ning tutvu ka sealsete tuletornidega. Soovitame sul külastada teenusepakkujaid, kellest mitmed omavad Green Key märgiseid, väärtustavad pereettevõtlust, kasutavad kohalikku toorainet ja hoiavad elus vanu traditsioone. Mõnusaima tuuri saab ette võtta kõrghooajal, kuid mõningaid tuletorne on ettetellimisel võimalik külastada ka madalhooajal. 

Tuletornide Ring saartel
AVA KAART

HIIUMAA

Tahkuna tuletorn. Foto: Ivo Panasjuk

TAHKUNA TULETORN

 

Tahkuna tuletorn on palju enamat kui lihtsalt majakas – see on kangelaseks paljudele, kes on tormides ja pimeduses merel seilanud. Seisab see Hiiumaa põhjatipus, uhkelt mere ja tuulte embuses. See kaunis, 1875. aastal valminud torn, mis ehitati Prantsusmaal valmistatud malmplaatidest, on rohkem kui 42 meetri kõrgune – justkui majakas ka ajaloos, olles näinud ja üle elanud nii suurtuuli kui sõdade räsimisi.

 

Tuletorn on olnud valguseks, mis suunab teed ja hoiatab salakavalate madalike eest. Tahkuna tuli ei kustunud, kui lääned ja idad tormasid kokku, kui sõdade pimedus varjutas meie rannikuid – see seisis kindlalt, hoides merelolijad ohutuna. See majakas kannab endas ajalugu ja vastupidavust.

 

Kui ronid mööda keerdtreppi üles, ootab sind vaade, mis on peaaegu nagu vaade ajaloole endale – üle Hiiumaa ja avara mere. See on koht, kus ajalugu ja tänapäev põimuvad, kus saad tunda karget tuult ja vaadata üle horisondi, samal ajal teades, et all, majakas, hoiab oma valvet, täpselt nagu see on teinud juba üle sajandi.

 

Tahkuna tuletorn on sümbol, mis tuletab meelde, et vaatamata tormidele ja raskustele, suudame me seista kindlalt ja särada – isegi siis, kui öö on kõige pimedam.

 

Heltermaa sadamast Tahkuna tuletorni - 44 km. Kuula: Audiogiid.

Teel olles leiab mitmeid kohti, kus saab nautida head toitu ja kosutust:

 

 

Teel Tahkuna tuletorni juurde leiad põnevaid tegevusi ja vaatamisväärsusi:

KÕPU TULETORN

 

Kõpu tuletorn seisab kindlalt Läänemere tuultes ja tormides juba üle 500 aasta, olles elav mälestus meie rannikute ajaloost ja meresõidust. See ei ole pelgalt kivine majakas, vaid märgilise tähtsusega sümbol – Eesti, Läänemere ja kogu Baltimaade vanim tuletorn. Selle lugu sai alguse ajal, mil Hansa Liit valitses kaubateid ja kaupmehed kurtsid Läänemere salakavaluse üle, sest laevad kadusid tihti kurikuulsal Hiiu madalikul. Nii sündis Kõpu tuletorn, et hoiatada meresõitjaid ja juhtida nad ohutult mööda Põhja-Euroopa olulisimat kaubateed.

 

Kõpu tuletorn asub Hiiumaa kõrgeimas punktis, 67 meetri kõrgusel merepinnast, ning selle tuli särab rohkem kui 102 meetri kõrguselt, olles kõrgemal kui ükski teine Läänemere äärne majakas. Just selle tulekuma on aidanud paljusid laevu läbi pimeduse ja tormide, olles valguskiir, mis juhatab koju, kui meri on tume ja taevas tähtedeta.

 

Tahkunast Kõpu tuletornini - 39,5 km. Kuula: Audiogiid. 

Kõpu tuletorn. Foto: Ivo Panasjuk
Ristna tuletorn. Foto: Ivo Panasjuk

RISTNA TULETORN

 

Ristna tuletorn seisab Hiiumaa põhjaneemel, olles justkui valvur, kes pingsalt jälgib tormilist merd. Ta seisab omal kohal, täites olulist ülesannet ajal, mil Kõpu torn jääb tihti udu sisse peitu. See oligi põhjuseks, miks Ristna tuletorn ehitati – et pakkuda valguskiirt, mis läbi udu lõikab ja juhatab laevad ohutusse vette.

 

Ristna tuletorn sündis Prantsuse meistrite käe all ja hakkas särama 1874. aastal. Tornile lisati uhke 7-puudane vaskne udukell, mille sügav kõmin hoiatab laevu varitsevate karide ja kivide eest, kui nähtavus on halb.

 

Kõpust sõit Ristna tuletorni - 11 km. Kuula: Audiogiid.

Maitsvaid toiduelamusi pakub:

 

 

Meeleolukaid tegevusi teel:

Majutuse võimalused Hiiumaal leiad SIIT!

SAAREMAA

Kiipsaare tuletorn
Kiipsaare tuletorn. Foto: Priidu Saart

KIIPSAARE TULETORN

 

Kiipsaare tuletorn on kui vastupidavuse sümbol, mis seisab uhkelt Saaremaa rannikul, vaatamata aja ja looduse vingerpussidele. Valminud 1933. aastal, seisis see elegantne, 26-meetrine torn algselt kindlalt rannast 100 meetri kaugusel, valvates mereteid ja pakkudes kindlustunnet meresõitjatele. Kuid nagu meri on pidevas muutumises, muutus ka rannik, ning täna asub Kiipsaare majakas sügaval vees.

 

Tugevad tormituuled panid majaka kõvasti proovile, lükates selle viltu nagu kuulus Pisa torn Itaalias. See tõi majakale mängleva hüüdnime – Saaremaa Pisa Torn. Kuid looduse jõud ei jäänud pidama – aeg ja merekäed surusid tuletorni hiljem jälle enam-vähem sirgeks, justkui märkides, et ka siis, kui elu lööb meid viltu, suudame me tasapisi sirgemaks tagasi püüelda.

 

Triigi sadamast Kiipsaare tuletorni - 74 km

 

 

Mõnusad einekohad teel Kiipsaare tuletorni:

Aktiivseid ja meeleolukaid tegevusi teel:

SÕRVE TULETORN

 

Sõrve poolsaare tipus, Saaremaa lõunapoolseimas otsas, seisab väärikalt Sõrve tuletorn – vaikiv tunnistaja ajaloost. 1770. aastal ehitati Sõrve poolsaarele kivitorn, mis seisis kindlalt ja valvas merd ligi kaks sajandit. Kuid ajaloos on aegu, mis rebivad maha ka kõige tugevamad rajatised. Teise maailmasõja tules ja varemetes hävis ka see majakas. Ent nagu tõeline ellujääja, sündis Sõrve tuletorn uuesti – 1960. aastal tõusis seal praegune kooniline monoliitbetoonist torn, tugev ja kindel, valmis vastu seisma nii ajale kui tormidele.

 

Sõrve tuletorn on sümbol, mis räägib meile visadusest ja uuestisünnist. See seisab seal, kus meri ja taevas kohtuvad, meenutades, et isegi pärast suurimaid kaotusi on võimalik taas üles ehitada midagi, mis on veelgi vastupidavam ja tugevam.

 

Harilaiult sõit Sõrve tuletorni - 83 km.

Sõrve tuletorn. Foto: Kristina Mägi

Huvitavaid tegevusi teel ja Kuressaares:

Einestamise võimalused Kuressaares on SIIN ja majutusasutused Saare maakonnas on leitavad SIIT!

Vilsandi tuletorn

Vilsandi tuletorni külastamiseks vajaliku info leiad SIIT.

Ruhnu tuletorn

Kogu vajalik info, et väisata Ruhnut on SIIN.

Tule ja avasta meie saarte tuletorne!

Viimati muudetud: 13. nov. 2024

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.