Eksklusiivne pakkumine ainult saarlastele: “Tunne oma kodusaart”

Käes on erakordsed ajad. Ajad, mil Saaremaal elamist ja puhkamist saavad endale olude sunnil lubada vaid 2,5% Eesti elanikest – 33 500 saarlast. Saaremaa on muust maailmast eraldatud. Õnneks on Eesti suurim saar piisavalt hõredalt asustatud ala, mis võimaldab välitingimustes erinevaid tegevusi, ilma teisi inimesi kohtamata. Kui siiski satud oma käike tehes kokku teise saarlasega, siis lehvitage teineteisele ohutust kaugusest ja minge kumbki oma teed.

 

NB! Ringi liikudes hoia kinni 2+2 reeglist. Kui näed parklas autosid, siis sõida järgmisesse kohta. Jätame seltskondlikud piknikud suvesse.

 

Vähemtuntud pankrannikud

Paljud saare vaatamisväärsustest pakuvad ka praegu avastamisrõõmu. Kõigi poolt teada-tuntud paikade kõrval on Saaremaal ja Muhus palju ka varjatud pärle. Leia need ülesse. Mine mõnele vähemtuntud pangale, mis võib Sulle tõelist avastamisrõõmu pakkuda.  Oled Sa varem käinud näiteks Soeginina pangal? Hea õnne korral võid seal jalutades avastada, et Sind jälgivad merelt uudishimulikud hülged. Kus üldse asuvad Pulli või Anikaitse pangad? Uuri järgi.

Ninase poolsaare randa on inimesed ladunud kivitornid
Taamal paistva Panga panga asemel imetle hoopis Ninase panka ja Ninase poolsaare kivitorne. // Foto: Kristina Mägi

Vägevad tammed

Pankrannikutega Saaremaa looduse pakutav ei piirdu. Lisaks metsadele ja parkidele on saartel ka mitmeid märkimisväärseid puid. Tammepuude võimsust saad imetleda Kuressaare külje all, kus Loode tammiku sadade aastate vanuste tammede hulgast leiad ka kohaliku keelemehe auks nime saanud Aaviku tamme. Kuivastu maantee ääres pakub silmailu „roosa tamm“ ja Orissaares ootab uurimist 2015. aastal Euroopa puu tiitliga pärjatud Orissaare staadioni tamm.

 

Iseteenindav muuseum - Sõrve militaartuba

Kuigi enamik muuseume on Eestis hetkel suletud, leidub Saaremaal siiski põnev paik, mida avastada – Sõrve militaartuba. Sõrve endisesse piirivalvekordonisse on kokku korjatud piirkonna militaarajalooga seotud objekte. Kompleksi peamaja on hooajaväliselt küll suletud, aga avastamisrõõmu jagub seal sellest hoolimata. Militaartoa juurest algab ka õpperada, mis tutvustab piirkonna sõjaajalugu. Ja seda ajalugu seal jagub. Piletisüsteemi tähtsaim osa militaartoas on alati olnud ausus. Piletiraha saab vastavalt südemetunnistusele igaüks ise väravas olevasse karbikesse poetada. Kuigi militaarpärandit on Sõrve säärel kindlasti rohkem, kui muudes saare piirkondades, siis mõtlemapanevat retke ajalukku pakuvad mitmed erinevad militaarobjektid. Üle terve saare.

Militaarrajatisi kasutatakse ka kultuurisündmuste toimumiseks. Siis, kui need veel lubatud olid
Militaarrajatisi kasutatakse ka kultuurisündmuste toimumiseks. Siis, kui need veel lubatud olid. // Foto: Margit Kõrvits

Kuulsad ehitised läbi sajandite

Kui sõjakad teemad Sind ei paelu, siis vali mõni rahumeelsem valdkond. Mine uudista mõisahoonete kaunist arhitektuuri või mõtiskle religiooni teemadel jalutades ümber saare keskaegsete kirikute. Talupoja tarkust ammuta Koguva küla kiviaedade ja rookatuste vahel lonkides. Sajanditetaguste ehitusmeistrite kvaliteeti ja täpsust saad hinnata Maasi maalinnal käies. Saaremaa ja Muhu teistel maalinnadel ei ole küll säilinud ehitisi, kuid sellest hoolimata on need põnevad kohad, mida tasub külastada. Ka tuletorne leiab saare rannikult mitmeid. Mõne jalamile saad sõita autoga, teise külastamiseks tuleb ette võtta mitmetunnine loodusretk. Kui tuletornidesse hetkel ronida ei saa, siis 26 meetrit kõrge Viidumäe vaatetorni tippu saavad kõik (kes kõrgust ei karda) ka praegu ronida.

 

Loodus kutsub

Ehk tasuks ette võtta mõne matkaraja läbimine? Neid on nii lühemaid, kui pikemaid. Nii metsatukas kui rannikul kulgevaid. Kokku on saarel üle 35 matkaraja. Vali just need väiksemad ja vähemtuntud. Kui niisama jalutamine tundub igavavõitu, võid sinna lisada hariva või sportliku nüansi. Haara kaasa binokkel ja suundu mõnda linnuvaatlustorni. Kui oma teadmistest väheks jääb, võta appi Eesti nutikas linnumääraja.

Kevadine Saaremaa on ideaalne koht linnuvaatluseks
Kevadine Saaremaa on ideaalne koht linnuvaatluseks // Foto: Kristina Mägi

Lisa elule mängulisust

Kui tahad ringi liikumisele lisada põnevust ja mängulisust, lae alla NaviCupi rakendus ja sisene mängu "Siil udus“. Üle Saaremaa ja Muhu ootavad avastamist 131 kontrollpunkti. Mõni lihtsamini, teine raskemini ligipääsetav. Mitmetes punktides saab lisaks lihastele koormust ka aju, sest vastamist ootavad trikiga ja trikita kontrollküsimused. Vaja läheb nii teadmisi, tähelepanu kui Googeldamise oskust. Põnevuse lisamiseks käib kogu mäng kiiruse peale. Tänase päeva kontekstis väärib äramärkimist ka asjaolu, et kaardil on näha kõik kaasvõistlejad. Pole mingit ohtu konkurendiga kontrollpunktis kokku joosta.

 

Fotohuvlised saavad läbi käia "Saare 10 piltilusat kohta" raja. Neile, kel isiklikku autot ei ole, soovitame erinevaid tuure Kuressaares. Avastamist ootavab näiteks saare pealinna seintel olev kunstiväljapanek erinevate grafitite näol. Hariva jalutuskäigu ajalukku saad ette võtta jälgide Kuressaare (M)Ajarännakute kaarti, millele kantud 30 olulist maja Kuressaare ajaloost.

Kuressaare vana leivakombinaadi seinale tehtud maaling on üks linna tuntumaid
Kuressaare vana leivakombinaadi seinale tehtud maaling on üks linna tuntumaid // Foto: Kristina Mägi

Kõigi eelmainitud objektide ja tegevuste puhul on tore see, et neid saab külastada igal ajal, iga ilmaga. Ja seda tõenäoliselt teisi inimesi nägemata. Mine ja naudi Saaremaa avastamist ning tunne ennast erilisena. Sest usu, mandri inimesed loevad kogu seda artiklid suure kadedusega, sest neile ei ole see kõik praegu kättesaadav. Aga peagi ootame Saaremaale jälle ka kõiki külalisi.

 

P.S. Mine kodust välja ainult siis, kui oled täitsa terve ja hoia väljas teistega 2 meetrit vahet.

Viimati muudetud: 1. dets. 2021

Loe lisaks

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.