Saaremaal on see aasta tähistamiseks ja rõõmustamiseks põhjuseid enam kui küll. Panime neist mõned Sinu jaoks kirja.
1 aasta tagasi ilmus esimene Mo Saaremaa reisiajakiri, mis on ka saarlased kihevile ajanud ning pannud huvi tundma oma kodusaare vastu. Ajakirjas leidub avastamisrõõmu ka neile. Ajakirja Mo Saaremaa värske numbri saad endale hankida Saaremaa või Tallinna turismiinfokeskustest, Tallinki laevadelt jne. Ajakirja veebiversiooni leiad SIIT
5 aastat tagasi valiti Euroopa aasta puuks Orissaare staadioni tamm. Kas teadsid, et alguses kasvas tamm staadioni kõrval, kuid staadionit laiendades jäi tamm selle keskele? Kena lugu!
10 aastat tagasi leiti Salmel arheoloogilistel kaevamistel koolimaja kõrvalt teine viikingiaegne muinaslaev (esimene leiti 2008 aastal), kus lebas laevmatuses korrapärastes ridades 16 skeletti ning nende kõrval väga hästi säilinud esemeid. See ainulaadne leid pööras segi kogu Euroopa viikingiajaloo.

15 aastat tagasi avati Kaali külastuskeskus, mille meteoriitika- ja paekivimuuseum annab ülevaate meteoriitikast Eestis ja maailmas. Samuti saad seal katsuda 96 kg kaaluvat meteoriiditükki Sihhote-Alinilt, millest ammutada võimsat väge ja energiat.
30 aastat tagasi avati Kuressaares uus Vabadussõja monument. Aastal 1928 valminud samba hävitasid kohalikud bolševikud 1941. Sammas taastati esimest korda 1941. aastal ning lõhuti uuesti 1945. aastal. Praegune sammas pärineb aastast 1990.
40 aastat tagasi avati rahvale Eemu tuulik. Taolised väikesed talutuulikud on omapärane nähtus terves Eestis. Kas teadsid, et Eemu tuulikus on võimalik ise jahvatada käsikiviga jahu?
50 aastat tagasi valmis Kuressaare veetorn, mis on linna kõrgeim elumaja. Mitu korrust sellel on? Kas Sina tead?
60 aastat tagasi valmis praegune Sõrve tuletorn, mis on oma 52 meetriga Läänemere kõrgeim. Kas teadsid, et hea ilma korral on tuletorni tipus olevalt vaateplatvormilt võimalik Lätit näha? Saaremaa tuletornide kohta saad lugeda SIIT

110 aastat tagasi kuulutati Vilsandi (Vaika linnukaitseala) esimeseks kaitsealaks Baltimaades. Vilsandi rahvuspark on Eesti kõige merelisem rahvuspark ja saarterikkaim piirkond. Siin asub muuhulgas ka Eesti maismaa läänepoolseim punkt – Nootamaa saar.
115 aastat tagasi asutati algne Saaremaa Tarbijate Ühistu. Kas teadsid, et Saaremaa Tarbijate Ühistu ehk Coop Saaremaa on suurim erasektori tööandja Saaremaal?
145 aastat tagasi valmis Pädaste mõisa peahoone. Tänasel päeval asub Pädaste mõisas armas väike luksus-spaa, mis on muuhulgas ainuke 5-tärni hotell Eestis, mis asub väljaspool Tallinna.
180 aastat tagasi avati Kuressaares esimene mudaravila. 20. sajandi alguseks oli Kuressaares juba kolm mudaravilat, kus oli 96 vannituba ja 192 vanni. Tänaseks on kolmest saanud kuus ja nende kõigi kohta saad lugeda SIIT

200 aastat tagasi asendati Kuressaare puusild kivisillaga, mis kulgeb üle Põduste jõe. Tänapäeval Suursillana tuntud Eesti üks suurim, pikim ja vanim kivisild kuulub arhitektuurimälestiste hulka ning on kaitse all.
340 aastat tagasi avati Saaremaa vanim apteek Turu tänaval. Kas teadsid, et proviisoril oli apteegi kõrval limonaaditehas, mille toodangut oli võimalus linnakodanikel 1884. aastal rannas mekkida?
350 aastat tagasi valmis peale 17-aasta pikkust ehitust Kuressaare Raekoda. Pika ajaloo jooksul on raekojas asunud nii kohtumõistjad kui vangivalvurid. Siin on läbi viidud nii jumalateenistusi kui ka teatrietendusi. Tänapäeval asuvad raekojas Saaremaa vallavolikogu, Raegalerii ja Saaremaa Turismiinfokeskus (Visit Saaremaa).
675 aastat tagasi, pärast Jüriöö ülestõusu lõpliku mahasurumist, rajati Maasilinna linnus. Kas teadsid, et linnuse ehitus oli karistuseks saarlastele, millest ka selle saksakeelne nimi Soneburg (trahvi- ehk karistuslinnus)? Saaremaa kihelkondade ja maalinnade kohta loe lähemalt SIIT.
17,000 aastat tagasi tulid Saaremaale esimesed inimesed, kes tegelesid küttimise ja kalapüüdmisega.

Kaanefoto: Valmar Voolaid