Mida toob aasta 2021 turismile?

Saaremaa turism on näinud väga erinevaid perioode. Väga kiiret kasvu, loorberitel puhkamist ja majanduslanguse perioodi. Midagi sellist, nagu praegu toimub, pole varem nähtud. Möödunud aasta oli turismisektorile tõeline väljakutse, mis paraku ei ole veel seljatatud. Olukord on ärev ning piirangud pärsivad inimeste reisimist. Aga mida võiks eeloleval aastal siiski turismimaastikul loota, karta või oodata?

 

Eestlased või välismaalased?

Eelmisel aastal oli turismisektori päästeingliks eesti inimene. Need kümned tuhanded Eesti inimesed, kes reisisid Eestimaal. Sekka sattus ka naabreid lähiriikidest. Kõigi reisihimuliste lootused on mitmeid kuid olnud vaktsiinil, tänu millele kõik väravad ja riigipiirid taas avaneda võiksid. Aga kas avanevad? Tõenäoliselt mitte. Vaktsineerimine ei ole Euroopas läinud päris plaanitult ja suviseks turismi tipphooajaks on tõenäoliselt vaktsineeritud küll riskirühmad (kes ei pruugi olla väga suures reisisellid) aga mitte laiem üldsus. Alalhoidlikud eurooplased tõenäoliselt ebastabiilses olukorras veel reisida ei julge. Küll aga on keskmise eurooplasega võrreldes riskialtim eestlane suures “reisinäljas” valmis Eestist kaugemale reisima. Isegi, kui sellega kaasnevad riskid ja ebakindlus. On tõenäosus, et olukorra leevenedes põrutavad eestlased juba välisreisidele, aga välismaalased Eestisse veel mitte. Seetõttu ei maksa välisturistidele sel aastal veel väga panustada. Põhilisteks reisijateks saavad endiselt olema eestlased.

 

Üksinda või üheskoos?

Hulga inimestega koos millegi tegemisest on tänapäeval saanud negatiivse alatooniga ettevõtmine. Eraldatult, distantsilt, vahemaad hoides - see on uus normaalsus. Sama kehtib ka reisimise kohta. Neljakümne inimesega turismibusse see suvi tõenäoliselt väga palju veel näha ei ole. Pigem reisitakse perekonna või väiksema sõpruskonnaga. See asjaolu dikteerib ka reisimiseks valitava transpordivahendi. Arusaadavalt vähenes eelmisel aastal praami üleveostatistikas märgatavalt busside arv. Küll aga suurenes näiteks karavanautode oma. Kuuldavasti on haagissuvilate müük Lääne-Euroopas tegemas müügirekordeid. Mitmes Saare maakonna väikesadamas kasvas mullu ka meritsi saabujate number. Nii karavanide kui jahtide puhul liigutakse väikestes seltskondades ja teiste turistidega ei puututa kokku isegi majutusasutustes. Seega saab väita, et reisida eelistatakse väikestes seltskondades ja võimalikult sõltumatult. Nii saab ilmselt olema ka see aasta.

 

Välismaa turistide arv jääb 2021 aastal ilmselt veel tagasihoidlikuks// Foto: Kristina Mägi
Jahiga reisimine võimaldab hoida teistega distantsi // Foto: Kristina Mägi

Planeeritud või spontaanne?

Paarkümmend aastat tagasi oli üsna tavaline olukord, kus majutusasutuste broneeringuid tehti aasta ette. Seda eriti gruppide puhul, sest bussitäit inimesi mahutavaid majutusasutusi oli vähe. Seega tuli olla nobe. Nüüd ei ole ei gruppe, ega majutusasutuste puudust. Seevastu on aga palju ebakindlust pidevalt muutuvate piirangute ja reeglite näol. Broneeringute tegemine on viimastel aastatel tänu ajakohase info kergele kättesaadavusele (Booking.com broneerimisüsteem jne) muutunud palju lühemaks. Reisimisest on saanud emotsiooniost. Tänapäeva kiirelt muutuvad piirangud ja reeglid on reisiplaanide tegemise muutnud ebakindlaks. Seetõttu tehakse otsuseid väga viimasel minutil. Turismiettevõtjate elu teeb see keerulisemaks, kuna tegevusi on raske ette planeerida. See on tinginud olukorra, kus ettevõtjad peavad olema paindlikumad, kui kunagi varem (pakkuma paremaid tühistamistingimusi jne).

 

Internet või inimene?

Kõige tähtsam märksõna nii selle aasta kui tuleviku reisimise puhul saab olema turvalisus. Hügieen, nii külastatavate kohtade, kui külaliste osas. Võimalus asju teha distantsilt ja eraldatult. Tänapäeval saab väga paljusid teenuseid tarbida ilma teenusepakkujaga näost näkku kohtumata. Laevapiletid osta internetist, majutusse siseneda telefonile saadetud koodiga, külastatavate paikade kohta juttu kuulata äppist, mitte giid suust. Aga kas see on ikka see Saaremaa, mida meie külalised ootavad? Saaremaa on ju toredad saarlased, vahetud kogemused, isiklikud elamused. Kuidas seda kõike pakkuda ilma muhedate kohtumiste ja silmast silma vaatamiseta? See saab olema tõeline väljakutse. Aga saarlased on kange viikingi rahvas, kes alla ei vannu. Leiame lahenduse ka praeguses keerulises olukorras. Kindlasti leiame.

Viimati muudetud: 25. veebr. 2021

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.