Külaelu lummuses

Tänapäeval koonduvad inimesed kogu maailmas üha enam linnadesse. Maaelu küll püsib, aga seda vaid hästi toimivatel küladel. Saaremaal ja Hiiumaal, kus loodus ja ajalugu põimuvad eriliselt, on maaelul ja küladel tähtis roll. Mõlemal saarel on vaid üks linn, kuid külasid on selle eest rohkesti.

 

Hiiumaa ja Saaremaa külade võlu seisneb nende mitmekesisuses. Iga küla kujunemise lugu on omamoodi erinev. Aga põnev on otsida ja leida, mis neis täna silma hakkab. On see säilinud tuulik, vana mõisaase, lugu mõnest suurmehest või hoopis kaasaegne tegutsev ettevõte? Saarte külad kutsuvad rändajat avastama nii vanu pärimusi kui ka tänapäevaseid saavutusi.

 

Mõlemad saared, nii Hiiumaa kui Saaremaa, pakuvad külade kaudu midagi unikaalset. Asu otsima ja kogema – iga küla ootab, et selle lugu jagataks!

SAAREMAALE KÜL(L)A

Muhu muuseum, Koguva küla

KOGUVA KÜLA

 

Koguva küla on Eestis kõige paremini säilinud külaansambel. Kordumatu miljöö loovad kiviaedadega ääristatud külatänavad, rookatustega palktared, põlispuud ja kooguga kaevud. Koguva külal on huvitav ajalugu - siin elasid vabad talupojad, rikkad ja uhked. Külas asub ka Muhu muuseum, mille keskuseks on Tooma talu - kirjanik Juhan Smuuli kodutalu. Muhu Muuseum tutvustab külastajatele taluarhitektuuri, Muhu ja Koguva ajalugu, Muhu rahvariideid ning vana külakooli.

 

Muhu Muuseum

Tõlluste mõis

TÕLLUSTE KÜLA

 

Tõlluste küla olevat olnud omal ajal kodukohaks Saaremaa vägilasele Suurele Tõllule. Tänapäeval me sealt Suure Tõllu kodukohta ei leia, küll aga asub külas Tõlluste mõis. Esmakordselt on mõisa mainitud juba aastal 1528. Mõisahoone ajalugu on kirju ning omanikke on seal olnud mitmeid. Tõlluste mõisa ümbritseb puhas loodus, mis võimaldab seal kasvatada kosmeetikatoodete tootmiseks vajalikke taimi. Taimed korjatakse eranditult nende looduslikest kasvukohtadest.

 

Tõlluste mõis

Nasva küla

NASVA KÜLA

 

Nasva kaluriküla on esmakordselt mainitud 19. sajandil. Küla tekkis Saaremaa veerohkeima jõe kallastele ning seda läbis postimaantee, mis andis külale väga hea juurdepääsetavuse. Nasval on suur side veega - see külgneb lõunast merega, põhjast Mullutu-Suurlahega ning läbi küla voolab 3,7 kilomeetri pikkune, kahtepidi voolav, Nasva jõgi. Nasva peamine tegevusharu on olnud alati seotud kalanduse ja merendusega. Ametlikult ei ole Nasva tänasel päeval enam küla vaid hoopiski alevik.

 

Tihemetsa söögituba 

 

 

Leedri küla, Saaremaa

LEEDRI KÜLA

 

Leedri on iidsetesse kiviaedadesse peitunud, kuid noorusliku südamega küla, mis kuulutati 2015. aastal Eesti Aasta Külaks. Küla kogukond koosneb aktiivsetest elanikest ning üheskoos pakutakse kogukonnateenusena külaekskursiooni, mille käigus räägitakse külalistele kogukondliku aktiivsuse hoidmisest, hakkamasaamisest ääremaal, tänapäevasest väikeettevõtlusest Leedri näitel ja seltsitegevusest. Leedri külas valmistatakse ka kuulsat saaremaist kadakasiirupit.

 

Leedri külatuur

Saaremaa Kadakasiirupi Saladused

Mihkli talumuuseum, Viki küla

VIKI KÜLA

 

Viki külas asub Mihkli talu, mis on Eesti üks omapäraseimaid muuseume – ühe pere kaheksa põlve jooksul kujunenud terviklik Lääne-Saaremaa talukompleks koos rikkaliku tarbevaraga, mis on valdavalt valmistatud või kasutusel olnud sellesama talu elanike poolt. Mihkli talus on ka puhkeala, kus asub külakiik, tuulik, saare saun, piknikuplats ja talupoja park. Taluhoovis toimuvad mitmed traditsioonilised sündmused nagu näiteks Saaremaa suvesimman ja mihklilaat.

 

Mihkli Talumuuseum

Angla Tuulikumägi

ANGLA KÜLA

 

Anglas ootab külastajaid ainsana Saaremaal oma ilme säilitanud tuulikumägi. Viiest veskist neli on tüüpilised Saaremaa pukktuulikud, mis on ehitatud möödunud sajandi alguses. Hollanditüüpi veski on püstitatud aga aastal 1927. Angla külas saab tutvuda ajalooliste põllutöömasinatega ning suvisel hooajal mitmete taluloomade ja -lindudega. Tuulikumäel asub kohalikku rahvakultuuri tutvustav muuseum. Lisaks on seal ka kohvik, suveniiripood ja peosaal.

 

Angla tuulikumägi 

HIIUMAAD KÜLA(STAMA)

Mihkli talumuuseum, Malvaste küla, Hiiumaa

MALVASTE KÜLA

 

Hiiumaa põhjaosas, Tahkuna poolsaarel, asub küla nimega Malvaste. Külas asub Mihkli talumuuseum, mis on suurepärane näide sealsele piirkonnale omasest maa-arhitektuurist. Mihkli talu on tavaline oma hoonete rohkuse ja õuejaotuse poolest, kuid eriline oma arhailise terviklikkuse poolest. Just sellel väiksel alal on aegamööda toimunud kultuurinähtuste ühtesulamine ja uute oludega kohanemine, sest talus on elanud nii eesti- kui rootsikeelsed hiidlased.

 

Mihkli Talumuuseum

Palade küla

PALADE KÜLA

 

Palade küla kirjalik esmamainimine pärineb 16. sajandist. 20. sajandi alguseks oli Paladest kujunenud piirkonna vaimu- ja ärielu keskus oma kooli, kaupluse ja palvemajaga. 1884. aastast alates levis saarel kiiresti baptism. Selle aegsest palvemajast on praeguseks saanud osa Palade Loodushariduskeskusest. Samas asuvas Hiiumaa Kivimite Õppehoones ja õppeväljakul saab hea ülevaate saare geoloogilisest arengust, Kärdla meteoriidist ja kivimite kasutamise oskustest Hiiumaal.

 

Soera Talumuuseum

Palade Loodushariduskeskus

Kõpu küla, Hiiumaa

KÕPU KÜLA

 

Kõpu on 21 kilomeetri pikkune poolsaar Hiiumaal, kuid Kõpu nimi on saanud tuntuks ennekõike Eesti vanima tuletorni järgi, mida hakati ehitama Hiiumaa kõrgeimale mäele 16. sajandi alguses. Samanimelise küla kohta pärinevad esimesed kirjalikud teated aastast 1565. Inimasustuse jäljed ulatuvad, aga tuhandete aastate taha ja leitud on suisa 15 kiviaja asulakohta. Tänase Kõpu küla tekkimise üheks põhjuseks on peetud eluasemete loomise vajadust tuletornivahtidele ja teenistujatele.

 

Rebastemäe õpperada

Reigi küla, Hiiumaa

REIGI KÜLA

 

Reigi küla kuulus ajalooliselt Kõrgessaare mõisa alla ja oli omal ajal hiiurootslaste tähtsaim asula. Ajaloos on küla nimekujud on olnud ka Röicks ja Räike. 1781. aastal küüditati küla elanikud Ukrainasse ning hiljem asusid sinna elama Eesti talupojad. Reigi külas on asunud nii Reigi karjamõis kui ka Reigi kirikumõis. Vastupidi levinud arvamusele asuvad Reigi kirik ja Reigi pastoraat, mis on nime saanud samanimelise kihelkonna järgi, hoopiski naaberkülas Pihlas.

 

Reigi Pastoraat

Veskimäe Lambateraapia

Viimati muudetud: 6. dets. 2024

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.