Jalgratas ja Saaremaa on ideaalne kooslus

Päikesekiired paitavad järjest enam palet ja kätte on jõudnud aeg väntlauad kuuridest välja ajada. Jalgrattahooaeg on alanud.

 

Saaremaa on suurepärane koht jalgrattareisideks. Maastik on tasane ja vahemaad mõistlikud. Kuressaarest Kaali kraatrini on näiteks 20 km. Tagasi saab marsruudi mitmekülgsemaks muutmise eesmärgil tulla läbi Püha küla, kus asub üks Saaremaa keskaegsetest kirikutest. Kokku jääb sellele 45 km pikkusele ringile nii metsatukkasid kui niitusid, nii loodust kui kultuuri, nii hubaseid kohvikuid kui toredaid pruulikodasid. Eraldi jalgrattateed sellel marsruudil küll pole, aga liiklusintensiivsus on Saaremaal isegi suvekuudel piisavalt madal ja sõidutee servas rattaga liiklemist ei pea pelgama.

Saaremaa teed on jalgrattaga sõitmiseks väga head // Foto: Visit Saaremaa

Kui eelistad turvalisuse või mugavuse huvides liikuda siiski mööda rattateed, saad ette võtta pea sama pika (40 km) reisi Sõrve sääre suunas. Kuressaarest kuni Salmeni suundub mõned aastad tagasi rajatud kergliiklustee, mis on kohalike ratturite seas väga populaarne. Tee kasutamise aktiivsust tõstab kindlasti ka tõsiasi, et selle tee äärde jäävad ka saare ühed paremad liivarannad. Lisaks ujumiskohtadele leiad selle rattatee veerelt nii orhideed, suitsukala, surfikeskuse kui viikingite legendi.

Jalgrattaga on lihtne sõita otse mereranda // Foto: Kati Aus

Kui tahad rattaga ette võtta pikemat sõitu, võid plaani võtta mõne Puhka Eestis portaalis olevatest jalgrattamarsruutidest. Või hoopis Lääne-Eesti ringreisi mööda EuroVelo radasid.  Kui pikad rattaringid ei ole Sinu jaoks, siis piirdu Kuressaarega. Saare pealinn on üks väheseid linnasid Eestis, millele saab mööda kergliiklusteed sõites peaaegu ringi peale teha. Kuressaare supelrand, Auriga kaubanduskeskus, Kuressaare lennujaam, järgmisel aastal avatav WOW keskus – kõik on üksteisest vaid mõne pedaalitõuke kaugusel.

Saaremaa teedel peetakse ka jalgrattavõistlusi // Foto: Kristina Mägi

Kui Sa üksi sõita ei taha aga seltskonda pole, siis pane ennast kirja roheliste rattaretkele „Kuidas elad, Muhumaa?“, mis toimub 17.-19. mai. Kolme päeva jooksul sõidetakse mööda Muhu käänulisi teid ja tehakse sissepõige ja Orissaare ümbrusesse. Roheliste rattaretkele kohaselt ootavad laagri- ja peatuspaikades traditsiooniliselt suurepärased esinejad: Ivo Linna, VLÜ, Jaan Sööt, Villu Veski, Onud, Mick Pedaja.

Roheliste rattaretk tuleb sel aastal Muhumaale // Foto: Roheliste rattaretk

Pühi oma ratta sadulalt tolm ära, pumpa kummid täis ja hakka sõitma. Saaremaa ootab Sind ju Sinu raudhobust.

Viimati muudetud: 17. apr. 2019

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.