Hülgevaatlus

Hüljestele saartel meeldib ning hea õnne ja tahtmise korral saab neid näha nii lainetes mängimas kui maismaal lesimas.

Saaremaa looduse lahutamatuks osaks on ranniku lähedusse koondunud hallhülgelesilad, kus võib kohati olla isegi 200-300 isendit kivide pärast võitlust pidamas. Hülgevaatlus Saaremaal on võimalik aastaringselt.

Parim piirkond hülgevaatluseks on Saaremaa läänerannik, eriti Vilsandi rahvuspargi territoorium. Kui talvel võib rannalt binokliga näha hülgeid merejääl toimetamas, siis suvisel ajal peab hülgevaatluseks kaugemale merele sõitma. Seda võimalust pakuvad nii mõnedki ettevõtted. 

Kui kohtad looduses hüljest

Hülgeid on võimalik oma silmaga näha, kui tead täpselt, millal ja kust neid otsida. Eriliselt südantsoojendav on kohtumine hülgepoegadega, kes tulevad ilmale tavaliselt veebruari lõpus või märtsi alguses. Need väikesed, kohevad ja lumivalged karvapallid paistavad kivide ja jää vahel eriti armsatena. Nende vaatlemiseks on hea kasutada binoklit, mis võimaldab märgata neid kaugelt, ilma neid häirimata. 

Kui talv on leebe ja meri jääkattesse ei külmu, valivad hülged sageli poegimispaigaks rannikualad ja kivised rannaribad. See aga muudab nad eriti haavatavaks, kuna rannikul on inimeste tegevus tavapärasest suurem. Sellisel juhul on väga oluline, et inimesed mõistaksid oma käitumise mõju loodusele. Hüljeste ja nende poegade lähedusse ei tohiks mingil juhul minna, kuna see võib tekitada loomades stressi ja isegi sundida emasid oma poegi hülgama. Hülgepojad on alguses väga sõltuvad oma emade lähedusest ja kaitseinstinktist.

Distantsi hoidmine on seega äärmiselt oluline, et mitte sekkuda hüljeste loomulikku eluviisi. Parim viis nende vaatlemiseks on eemalt, kas merekaldalt või paadist, kasutades binoklit. Kui vaadata neid suurejoonelisi loomi kaugemalt, saab jälgida nende loomulikku käitumist – kuidas nad üksteisega suhtlevad, puhkeasendis päikese käes lesivad või vette libisevad. Hülgevaatlused võivad pakkuda unustamatuid elamusi, kui me austame nende ruumi ja anname neile võimaluse elada rahus ja vaikuses.

Visit Saaremaa - Hüljes kividel lesimas - loomafoto

Hülgevaatluse võimalused saartel

Hülgevaatlus Saaremaal on suurepärane võimalus tutvuda nende võluvate mereloomadega nende loomulikus elukeskkonnas. Mitmed Saaremaa turismiettevõtjad pakuvad korraldatud vaatlusretki, mis annavad võimaluse näha hülgeid lähedalt, samas neid häirimata. Need retked viiakse läbi paadiga, mis viib huvilised just nendesse piirkondadesse, kus on parimad tingimused hülgevaatluseks. Need on kohad, kus hülged tunnevad end turvaliselt ja kuhu nad kogunevad, et lesida rannikul või puhata veepinnal.

Retki juhendavad kogenud meremehed ja looduse tundjad, kes teavad täpselt, kus hülged tavaliselt viibivad ja millised on parimad vaatlushetked. Kui oled loodusesõber ja soovid kogeda midagi erilist, siis tasub kindlasti osaleda ühel neist hülgevaatlusretkedest. Need pakuvad suurepäraseid võimalusi näha hülgeid nende loomulikus keskkonnas ja nautida saarte kaunist rannikujoont. Eriti põnev on osaleda retkel varahommikul või hilisel pärastlõunal, mil hülged kipuvad rohkem aktiivsed olema. Hülgevaatlus on unustamatu elamus, mis annab sügavama arusaamise meie mereelustikust ja vajadusest seda kaitsta.

Huvilised saavad hülgevaatlusretke kohta täpsemat infot otse vastavatelt ettevõtetelt. Kui soovid sellisest elamusest osa saada, võta julgelt ühendust selliste ettevõtetega nagu Islander, Ahoi Västriku või Oju Kristall, kes on valmis juhendama sind sellel meeldejääval kogemusel.

Visit Saaremaa - Hülgelesila rannikul - loomafoto
Visit Saaremaa - Hüljes vees - loomafoto

Mõned soovitused hülgevaatluseks

  • Ära mine hüljestele liiga lähedale ning ära sööda neid. Kindlasti ei tohi hülgelesilate juurde minna nende poegimis- ja imetamisperioodil. Vaatle hülgeid distantsilt, soovituslikult binokli abil.
  • Kuna merel on tuulisem ja jahedam kui kaldal, siis pane selga soojemad riided. Kui kardad merehaigust, siis käi läbi apteegist ja võta sisse medikament, mis aitab merehaiguse vastu.
  • Haara kaasa binokkel, sest lisaks hüljestele on võimalus näha ka tuhandeid linde – kormorane, luiki, kajakaid ning isegi kotkast.
  • Ära viska vette prügi ega prahti, ära kasuta ega võta kaasa ühekordseid nõusid ning mikroplasti sisaldavaid tooteid. Saaremaa koos teiste Lääne-Eesti saartega kuulub aastast 1990 UNESCO biosfääri porogrammialale “Inimene ja biosfäär”, see tähendab, et siinne loodus ja elukeskkond on hästi hoitud saarlaste poolt.

Vaata lisaks