Tänapäeval koonduvad inimesed kogu maailmas üha enam linnadesse. Maaelu küll püsib, aga seda vaid hästi toimivatel küladel. Saaremaal, Muhumaal ja Hiiumaal, kus loodus ja ajalugu põimuvad eriliselt, on maaelul ja küladel tähtis roll. Mõlemal saarel on vaid üks linn, kuid külasid on selle eest rohkesti.
Saaremaa, Muhu ja Hiiumaa külade võlu seisneb nende mitmekesisuses. Iga küla kujunemise lugu on omamoodi erinev. Aga põnev on otsida ja leida, mis neis täna silma hakkab. On see säilinud tuulik, vana mõisaase, lugu mõnest suurmehest või hoopis kaasaegne tegutsev ettevõte? Saarte külade avastamiseks võta aega, sest sind ootavad ees 12 küla ja ligikaudu 300 kilomeetrit.
Peatuspunktid Saaremaal/Muhus
Peatuspunktid Hiiumaal
1. Koguva küla / Muhu
Muhus, Koguva külas, asub Eesti kõige paremini säilinud külaansambel, kus igal kiviaial, rookatusega tarel ja samblaga kaetud kaevul on oma lugu rääkida. Tänapäeval saab küla ajalooga lähemalt tutvuda Muhu Muuseumis, mille südameks on Tooma talu – just selles talus kasvas ülesse kirjanik Juhan Smuul. Muuseumis saab näha ehtsat Muhu taluarhitektuuri, imetleda värvikirevaid Muhu rahvariideid, uurida vana külakooli ja muidugi kuulata lugusid, mis teevad Koguva just selliseks, nagu ta on – omanäoliseks ja väärikaks, kuid ometi omamoodi ajatusse rütmi jäävaks.
Koguva külast Tõlluste külla on 54 km. Kui tee peal kõht tühjaks läheb, saad kehakinnitust Asva viikingiküla Odrakojast.
Põnevaid tegevusi ja vaatamisväärsusi teel:


2. Tõlluste küla / Saaremaa
Tõlluste küla olevat kunagi olnud Saaremaa vägilase Suure Tõllu kodupaik. Tänapäeval tema jälgi sealt küll ei leia, kuid see-eest asub külas ajalooline Tõlluste mõis, mida on esmakordselt mainitud juba 1528. aastal. Mõisal on pikk ja mitmekesine ajalugu, mille jooksul on seda omanud mitmed peremehed. Tõlluste mõisa ümbritseb kaunis ja puhas loodus, mis loob ideaalsed tingimused kosmeetikatoodete valmistamiseks vajalike taimede kasvatamiseks. Kõik taimed korjatakse hoolikalt nende looduslikest kasvukohtadest, et säilitada nende parimad omadused.
Tõlluste külast Nasva külla on 34 km.
Keha kosutamise võimalused teel Nasva külla:
Huvitavaid tegevusi teel:


3. Nasva küla / Saaremaa
Nasva kaluriküla on esmakordselt mainitud 19. sajandil ning kujunes see Saaremaa veerohkeima jõe kallastele. Antud paik on tihedalt seotud veega – lõunas piirab seda avamere hingus, põhjas laiub Mullutu-Suurlaht ning küla südant läbib 3,7 kilomeetri pikkune Nasva jõgi. Meri ja kalandus on olnud Nasva elu keskpunktiks läbi aegade. Raske on siit mööda sõita ilma, et Tihemetsa Söögitoast suitsukala kaasa ei haaraks – see on lausa kohaliku eluviisi osa! Kuigi ametlikult ei kuulu Nasva enam külade sekka, vaid kannab aleviku staatust, elab seal endiselt edasi ehtne kaluriküla hing.
Nasvalt Leedri külla on 34 km.
Maitsvaid toiduelamusi teel:
Meeleolukaid tegevusi teel Leedri külla:


4. Leedri küla / Saaremaa
Leedri küla on kiviaedade vahele peitunud, kuid noorusliku vaimuga küla, mis pälvis 2015. aastal tiitli Eesti Aasta Küla. Siin elab kokkuhoidev ja tegus kogukond, kes on südameasjaks võtnud küla elu edendamise ning traditsioonide hoidmise. Külaelanikud pakuvad huvilistele põnevat ekskursiooni, kus räägitakse kogukonna ühtsusest, hakkama saamisest ääremaal, tänapäevasest väikeettevõtlusest ning seltsitegevusest. Lisaks on Leedri tuntud kui kodukoht kuulsa saaremaise kadakasiirupi valmistamisele, mis toob esile saare looduse eheda maitse ja traditsioonid.
Leedri külast Viki külla on 16 km. Kehakinnitust teel sinna saad nautida Lümanda Söögimajast.
Meeleolukaid tegevusi teel:


5. Viki küla / Saaremaa
Viki külas asub Mihkli talumuuseum, mis on üks Eesti omanäolisemaid. See on terviklik Lääne-Saaremaa talukompleks, mida on kujundanud ühe pere kaheksa põlvkonda. Talu rikkalik tarbevara on valdavalt kas valmistatud või kasutusel olnud just sellesama pere liikmete poolt, andes muuseumile ainulaadse ajaloolise sügavuse. Lisaks ajaloolisele pärandile pakub Mihkli talu ka mõnusat ajaveetmise paika. Siin on külakiik, tuulik, saare saun, piknikuplats ning talupoja park, kus külastajad saavad puhata ja ümbrust nautida.
Viki külast Anglasse on 64 km.
Maitsvaid toiduelamusi Anglasse sõites pakuvad:
Meeleolukaid tegevusi teel:


6. Angla küla / Saaremaa
Anglas ootab külastajaid Saaremaa ainus oma algupärase ilme säilitanud tuulikumägi. Siin seisab viis ajaloolist veskit, neist neli on tüüpilised Saaremaa pukktuulikud, mis on ehitatud möödunud sajandi alguses, ning üks hollanditüüpi veski, mis pärineb aastast 1927. Lisaks tuulikutele saab Anglas tutvuda vanade põllutöömasinatega ning suvisel hooajal kohtuda ka taluloomade ja -lindudega. Tuulikumäel asub muuseum, mis tutvustab kohalikku rahvakultuuri, ning külastajaid ootavad ka hubane kohvik, suveniiripood ja peosaal, kus saab pidada erinevaid üritusi.
Anglast Triigi sadamani on 10 km. Einepeatuse saab teha Sassimajas.


⚓ Ühelt saarelt teisele / Triigi-Sõru praam
Külaelust laseb end lummata ka Hiiumaa, selleks tuleb ette võtta meresõit ühelt saarelt teisele. Parvlaev Saaremaalt (Triigi sadamast) sõidab Hiiumaale (Sõru sadamasse) tund aega. Just paras aeg, et uurida, millised külad sind naabersaarel ees ootavad. Mida kõrgemalt käib päike, seda sagedamini hakkavad sõitma ka Saaremaa ja Hiiumaa vahelised praamid. Kui suve hakul käib praam paar korda päevas, siis juulis saab ühelt saarelt teisele sõita lausa 4 koda päevas. Täpsed graafikud ja pileti ostmise võimaluse leiad Kihnu Veeteedele kodulehelt.
7. Kõpu küla / Hiiumaa
Kõpu on 21 kilomeetri pikkune poolsaar Hiiumaal, kuid Kõpu nimi on saanud tuntuks ennekõike Eesti vanima tuletorni järgi, mida hakati ehitama Hiiumaa kõrgeimale mäele 16. sajandi alguses. Kõpu küla tekkimise üheks põhjuseks on peetud eluasemete loomise vajadust tuletornivahtidele ja teenistujatele. Tänasel päeval asub Kõpu külas Rebastemäe õpperada, mille rajal saadavad matkajat eritüübilised metsad. See annab võimaluse jälgida kuidas valgus- ja niiskustingimused luidestikul on mõjutanud metsade kujunemist.
Kõpust Reigi külla 26 km.
Mõnusad einekohad teel Reigi külla:
Aktiivseid ja meeleolukaid tegevusi teel:


8. Reigi küla / Hiiumaa
Reigi küla oli omaaegsete hiiurootslaste jaoks üks tähtsamaid ja kesksemaid asulaid Hiiumaal. 1781. aastal toimus üks traagilisemaid sündmusi küla ajaloos – keisrinna Katariina II korraldusel küüditati enamik hiiurootslastest, sealhulgas Reigi elanikud, kaugele Lõuna-Venemaale. Pärast seda asusid külla elama Eesti talupojad, kes kujundasid Reigi elu edasi uutes tingimustes. Reigi külas on asunud nii Reigi karjamõis kui ka Reigi kirikumõis, mis mõlemad mängisid olulist rolli piirkonna halduses ja elukorralduses. Ehkki nimi võib viidata vastupidisele, asuvad Reigi kirik ja ajalooline pastoraat, mis on oma nime saanud samanimelise kihelkonna järgi, hoopis naaberküla Pihla territooriumil.
Reigi külast Malvaste külla on 7 km.
Huvitavaid tegevusi teel Malvaste külla:


9. Malvaste küla / Hiiumaa
Hiiumaa põhjaosas, Tahkuna poolsaarel, asub küla nimega Malvaste. Külas asub Mihkli talumuuseum, mis on suurepärane näide sealsele piirkonnale omasest maa-arhitektuurist. Mihkli talu on tavaline oma hoonete rohkuse ja õuejaotuse poolest, kuid eriline oma arhailise terviklikkuse poolest. Just sellel väiksel alal on aegamööda toimunud kultuurinähtuste ühtesulamine ja uute oludega kohanemine, sest talus on elanud nii eesti- kui rootsikeelsed hiidlased.
Malvaste külast Palade külla on 18 km.
Mõnusad einekohad teel Palade külla:
- Kärdla pakub hulgaliselt häid maitseid
- Kauplus-kohvik “Kala ja võrk”
Aktiivseid ja meeleolukaid tegevusi teel:


10. Palade küla / Hiiumaa
Palade küla on ajalooallikates esmakordselt mainitud juba 16. sajandil. Aja jooksul kujunes sellest kohalik keskus ning 20. sajandi alguseks asusid külas kool, kauplus ja palvemaja, mis andsid Paladele piirkonna vaimse ja ärilise elu keskpunkti rolli. Üks tuntumaid paiku Paladel on Soera talumuuseum, mille ajalugu ulatub vähemalt 200 aasta taha. Talu vanimaks säilinud hooneks on muldpõrandaga rehetuba, mis pärineb 19. sajandi esimesest poolest. Soera talu on ehe näide 19. sajandi tüüpilisest Hiiumaa majapidamisest – tagasihoidlik, praktiline ja tihedalt seotud ümbritseva loodusega.
Palade külast Suuremõisasse on 12 km. Mõnusaid maitseid teel sinna saad nautida Ungru restos.
Aktiivseid ja meeleolukaid tegevusi teel Suuremõisa külla:


11. Suuremõisa küla / Hiiumaa
Suuremõisa külas asub suursugune barokk-stiilis Suuremõisa loss. Hoone lasi ehitada 18. sajandil krahvinna Ebba-Margaretha von Stenbock. Tema poeg, krahv Jacob Pontus Stenbock, loobus võlgade tõttu peagi lossist ning Suuremõisa omanikuks sai parun Otto Reinhold Ludvig von Ungern-Sternberg, kelle perekonnale jäi mõis kuni 1920. aastani, mil mõisad riigistati ja peahoones alustas tööd kool. Tänasel päeval tegutseb lossis suisa kaks kooli – nii Suuremõisa kool kui ka Hiiumaa Ametikool.
Suuremõisast Orjaku külla on 20 km. Kõhu saad täis Lest ja Lammas Restos.
Aktiivseid ja meeleolukaid tegevusi teel Orjaku külla:


12. Orjaku küla / Hiiumaa
Orjaku on üks vanimaid kohanimesid Hiiumaal, mille ajalugu ulatub sajandite taha. Keskajal oli Orjaku omaette saar, kuid tänasel päeval on tegu Kassari poolsaarega. Orjaku on tuntud eelkõige oma sadama poolest, mis on suvekuudel populaarne koht kontsertide ja muude kultuuriürituste korraldamiseks. Orjaku küla lähedal asub ka silmapaistev looduspaik nimega Sääretirp – omapärase nimega maanina, mis ulatub merre kitseneva kiviklibuse säärena.
Mõnusad einekohad Lõuna-Hiiumaal:
Aktiivseid ja meeleolukaid tegevused Lõuna-Hiiumaal:


Toiduelamused saartel
Hea puhkuse juurde kuuluvad tingimata ka head maitsed. Saarte toit on kohalik, puhas ja autentne põhjamaa toit. Kirgas mereõhk on täitnud saarlased huvitavate kulinaarsete ideedega, lase neil ennast üllatada!


Ööbimine saartel
Et teekonnast maksimaalselt rõõmu tunda ja kogeda kõike, mida saarte külad pakuvad, tasub aegsasti tutvuda ka majutusvõimalustega – et ööd mööduksid mugavalt ja muretult.