10 Saaremaa ja Muhumaa suvist kultuuriealmust

Saaremaa suvel on Sulle nii palju pakkuda. Et Sinu elu veidi lihtsamaks teha, oleme välja valinud TOP10 kohta (suvalises järjekorras), mida peaksid eeloleval suvel kindlasti külastama. Hakka plaane pidama!

Juu Jääb
20.-23. juunil Muhu Muusikatalus

juujaab.ee

 

Juu Jääb festival toimub Muhumaal, Muhu muusikatalus. Kunagi nimetati festivali tulevikumuusika festivaliks, nüüd kuuleb seal alates klassikalisest džässist nooruslike rütmideni. Esinejad tulevad kohale üle ilma - Prantsusmaalt, Jaapanist, Norrast ja loomulikult Eestist. Ja ööhakul pärast ametlikke kontserte algavad jam-sessionid - artistid hakkavad üheskoos muusikat tegema, kus nii esinejad kui publik hakkavad võnkuma ühes rütmis kuni varajaste hommikutundideni. Eriliseks teeb festivali ka see, et see toimub taluhoovis. Niisiis saab lasta end lummata Muhumaa loodusest, võluda headest rütmidest ja üllatada Eestimaa suvest. Kontserdid võivad toimuda suvises leitsakus või juulikuises vihmasajus, kuid ilm ei heiduta kedagi, sest hea on. Saab nautida, tantsida, naerda, olla!

Foto: Juu Jääb

I Land Sound
11.-14. juulil Illiku laiul
www.ilandsound.ee

 

I Land Sound on komeedina sööstnud Eesti festivalide taevasse. Juba teisel aastal osteti kõik festivali 4000 piletid ära eelmüügist ja järelturul kerkisid piletite hinnad kordades. On selle festivali fenomeniks hea artistide valik, esinemisi looritav soolane mereõhk või ümberringi kõrguvad kadakapõõsad, võta nüüd kinni? Inimestele see elamusfestival igatahes meeldib. Kohe väga. Lisaks heale muusikale on ürituse korraldajad pannud suurt rõhku ka kestlikele eluviisidele. Iluund saab magada ülesvuntsitud vanas internaatkoolis, suitsukonide korjamiseks on spetsiaalne topsik ja kokteile trimbatakse läbi pillirookõrre. Kui I Land Soundi festivalielamus on suur ja võimas, siis ökoloogiline jalajälg vastupidiselt tagasihoidlik ja väike.

Foto: Robin Roots

Triigi filharmoonia
Muusika- ja teatrilava Triigi sadamas
www.triigifilharmoonia.ee

 

Saaremaal on paljud asjad teistsugused kui mandrimaal. Keel, inimesed, tavad. Teistsugused on siin ka ehitised. Filharmoonia ei ole Saaremaal mitte pika ajalooga suur hoone linnasüdames, vaid väike ägeda disainiga kontsertsaal otse merekaldal, Triigis. See armas multifunktsionaalne saal - talvel muutub see paadikuuriks - on Saaremaa kultuuriellu viimastel aastatel toonud sootuks uue hingamise. Siin on ülesse astunud mitmed Eesti muusikataeva eredamad tähed pianistidest räppariteni, korraldatud Ööülikooli loenguid ja palju muud.  Seega tasub Triigi filharmoonia tegemisel silm kindlasti peal hoida, sest suure tõenäosusega saad sealt hea annuse ootamatult kvaliteetset pop-kultuuri.

Foto: Margit Kõrvits

Külapeod ja jaanituli
Peod läbi kogu suve, jaanituled 23. juuni ööl

 

Vanarahva tarkus ütleb, et vallalised neiud-noormehed, kes jaaniööl sõnajalaõie leiavad, näevad unes oma tulevast. Kurb lugu on see, et loodusteadlastele teadaolevalt sõnajalad ei õitse. Aga see ei kahanda põrmugi kõigi nende tuhandete ja tuhandete inimeste entusiasm, kes ennast suviseks pööripäevaks Saaremaale sätivad. Jaanipäev Saaremaal on tähtsam kui sünnipäevad ja jõulud kokku. Praksuvat jaanilõket, käuksuvat külakiike ja Saaremaa idüllilisi valgeid öid ei asenda miski. Kui sinna juurde veel panna vahutav õllekapp ja kohalike külameeste memuaarid, kuidas nende ajal oli rohi rohelisem, mis sa hing veel oskad tahta.

Foto: Lembit Michelson

Saaremaa ooperipäevad
23.-27. juuli Kuressaare lossi ooperimajas

saaremaaopera.com

 

Kui sumedatel suveõhtutel hakkavad Kuressaare lossihoovi voorima õhtukleitides daamid ja šikid härrad on selge, kätte on jõudnud Saaremaa Ooperipäevad, Baltimaade populaarseim ooperifestival. Kuressaare linnuse õuele ooperipäevade ajaks püstitatud telk ei jää kuidagi alla peenetele ooperimajadele. Korralik helitehnika, punased vaibad ja kristallühtrid - see kõik on olemas. Aastate jooksul on Saaremaale jõudnud mitmed tuntud ja tunnustatud teatrid - Moskva Helikon Opera, Black American Opera Broadway’lt jpt. Asukoha ja esmaklassilise  programmi tõttu on Saaremaa ooperipäevad eksootiline festival: 50% piletitest ostetakse ära juba programmi avalikustamisel, aasta enne etendusi, ning pääs ooperisse on muutunud suureks privileegiks.

Foto: Saaremaa Ooperipäevad

Tänavapidu
25. mail Kuressaare kesklinnas
kuressaarefestival.ee

 

Vaid kahe aastaga on Kuressaare tänavafestival söönud ennast sügavale saarlaste ja saarekülaliste südamesse. Tuhanded inimesed tulevad mai lõpus Kuressaare kesklinna, et nautida tänavafestivali melu. Just sel päeval täituvad Kuressaare südalinna pisikesed armsad tänavad erinevate tegevustega. Eesti disain ja käsitöö on endale saanud kohe terve tänava, nagu ka lapsed. Kaunid kunstid on festivalil käinud sõbralikult käsikäes. Kui ühe nurga taga on kirbukas, siis teisele poole keerates võid leida end hoopis sportlaste keskelt. Ja kõike seda kroonivad kümned ägedad söögi- ja joogipakkujad, kes erutavad festivalikülaliste maitsemeeli söögi- ja joogimenüüga, mida igapäevaselt Saaremaalt ei saa. Traditsiooniliselt on festivalile järgneval päeval toimunud ülelinnaline garaažimüük, kus müügiks läheb kõik üleliigne - vanast toolist autoni.

Foto: Kristina Mägi

Kuressaare lossipäevad
28.-29- juunil Kuressaare lossis
saaremaamuuseum.ee

 

Kuressaare loss on aastasadu olnud Kuressaare sümboliks. Baltimaade kõige paremini säilinud linnus pakub enam kui 150 aastat kodu Saaremaa muuseumile, kus saab tutvuda Eesti suurima saare ajaloo ülevaatega. Aga lisaks muuseumile on loss palju enamat. Korra aastas transformeerub kogu lossihoov autentseks kindluseks, mille õuel harjutavad rüütlid oskusi mõõgavõitluses, elaval tulel podiseb supikatel ja seltsidaamid jalutavad ringi imekaunites kostüümides. Tegemist on lossipäevadega, mille algusest teavitatakse linnarahvast reeglina kõmiseva kahuripauguga. Peale seda läheb lossihoovis vilkaks sebimiseks. Käsitöölised täidavad laada ala, trubaduurid kontserdisaalid ja rahvas kogu lossihoovi.

Foto: Kristina Mägi

Sõrve sääre tuletorn, külastuskeskus, muud tuletornid
Külastuskeskus avatud maist septembrini
sorvekeskus.ee

 

Iga saare lahutamatuks osaks on tuletornid. Nende järgi on meremehed ammustest aegadest navigeerinud. Saaremaal jagub majakaid omajagu ja tundub, et maad mööda tulijad armastavad neid sama palju, kui meremehed. Kiipsaare viltuse tuletornini jõudmiseks tuleb ette võtta 4 km pikkune matk. Ruhnu tuletornini, mille kuulu järgi projekteeris Gustaf Eiffel, pääseb ainult laevaga. Saaremaa kõige suurem tuletorn asub Sõrve sääre tipus. Ühtlasi on see ka ainuke majakas Saaremaal, mille tippu saab ronida. Selle 52 m kõrge tuletorni vaateplatvormil saad pilgi suunata lõputusse kaugusesse  ja tekib tõesti tunne, et oled jõudnud maailma otsa. Milliseid majakaid veel saarelt (ja kogu Lääne-Eestist leiab) näed tuletorni kõrval asuvas külastuskeskuses.

Foto: Juhani Särglep

Saaremaa toidufestival ja tänavapiknik
5.-15. septembril
saaremaatoidufestival.ee

www.tänavapiknik.ee

 

Saaremaa on oma toidu poolest alati tuntud olnud. Leib, õlu ja suitsukala - need on asjad millest arvatakse saarlasi päevast päeva toituvat. Tegelikult on meie toidulaud hulga rikkalikum. Saaremaal kasvatatakse nii vähke kui kaalikaid ja pannakse pudelisse nii gini kui tudraõli. Saarlaste söögilaud on väga kirju. Seda tõestab ilmekalt sügiseti toimuv Saaremaa toidufestival, mille raames näitavad kohalikud kohvikud-restoranid, milleks nad võimelised on. Lisaks toimub rida eriüritusi nagu galaõhtusöök lossis või angerjasupi õhtu Tihemetsa talus. Toidufestivali alustab Kuressaare tänavapiknik. Keset tänavat tekib üheks õhtuks hiiglaslik restoran, kus kilomeeter pika valge linaga kaetud laua taha tuli viimati head ja paremat toidukraami ning piknikumelu nautima üle 4000 inimese. See on üritus, mida sõnades on raske kirjeldada. Seda tuleb ise kogeda.

Foto: Pilleli Läets

Kuressaare merepäevad
4.-10. august Raiekivi säärel
merepaevad.ee

 

Eestlased teavad, et Eestimaa meresüda tuksub Saaremaal. Kuressaare Merepäevad on pika traditsiooniga mereteemaline festival, mis toimub Kuressaare rannaalal. Tegemist on ühe suurima Saaremaa festivaliga, kus on kontserdid, messiala, laat, laevad, mereteemalised üritused, toitlustus- ja teematelgid, mängud jne. Väga olulisel kohal on kontsertprogramm, mille raames on üles astunud Eesti popmuusikamaailma tipud: Ewert and The Two Dragons, Curly Strings, Ultima Thule, Grete Paia, Anne Veski, Jüri Pootsmann, Daniel Levi, Svjata Vatra jne. Tegevust järkub kogu perele.

Foto: Margit Kõrvits

Artikkel on ilmunud paberkandjal reisiajakirjas MO Saaremaa, mille elektroonilise versiooni leiad SIIT

Viimati muudetud: 6. aug. 2020

Loe lisaks

Ei leidnud vastust? Võtke ühendust.